3p

Elkerülhetetlen lesz a választások utáni megszorítás?
Tényleg egy újabb Bokros-csomagot szeretne a Tisza Párt?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. december 10. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Valamivel kevesebb gyerek jött a világra, kevesebben is haltak meg.

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint 2016 első hét hónapjában 51 882 gyermek született, 1,4 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. A 72 477 halálozás 9,7 százalékos visszaesést jelent 2015. január–júliushoz képest. A természetes fogyás 20 595 fő volt, 7 001-gyel kevesebb az egy évvel korábbinál.

2016 első hét hónapjában 51 882 gyermek jött világra, ami 759-cel, 1,4 százalékkal mérséklődött 2015. január–júliushoz viszonyítva. A szökőnaphatástól megtisztított születésszám-csökkenés ennél nagyobb mértékű, 1,9% volt. Februárban és márciusban többen, a másik öt hónapban kevesebben látták meg a napvilágot, mint egy évvel korábban. Április–májusban jelentősen, átlagosan 5,7 százalékkal, júliusban alig csökkent a születések száma a tavalyihoz képest.

Az elhunytak száma 72 477 fő volt, az előző évihez mérten 7760-nal, 9,7 százalékkal esett vissza. A szökőnaphatást figyelembe véve a mérséklődés valamivel nagyobb mértékű, 10% volt. A májusi és júniusi elenyésző emelkedést leszámítva az év többi hónapjában számottevően kevesebben vesztették életüket, mint egy évvel korábban. A legjelentősebb, átlagosan 15 százalékos kiigazított csökkenés január–márciusban történt, továbbá a júliusi 14 százalékos visszaesés volt még hasonlóan nagymértékű. Mindkét időszakban a jelenség hátterében az előző év különösen magas bázisértéke állt.
A születések számának mérséklődése kisebb mértékű volt, mint a halálozásoké, így a természetes fogyás a 2015. január–júliusi 27 596-tal szemben 2016 első hét hónapjában 20 595 fő volt, ami 25 százalékos csökkenést jelent.

A házasságkötések számának hosszabb időszak óta tartó, figyelemre méltó emelkedése az év során folytatódott. A 2016 első hét hónapjában anyakönyvezett 28 714 frigy 17 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A 2016. évi szökőnap nem gyakorolt számottevő hatást a házasságkötések január–júliusi értékének növekedésére. Az első hét hónap során kötött házasságokból különösen a szezonon kívül eső február–áprilisi időszak emelkedése volt jelentős, akkor az újonnan kötött házasságok kiigazított száma átlagosan 34 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit.

Ezer lakosra 9,1 élveszületés és 12,7 halálozás jutott. Előbbi 0,1, utóbbi 1,3 ezrelékponttal alacsonyabb az előző évinél, ennek eredményeként a természetes fogyás mutatója 1,2 ezrelékponttal 3,6 ezrelékre csökkent. Az év első hét hónapjában ezer élveszületésre 4,3 csecsemőhalálozás jutott, ami 0,1 ezrelékpontos mérséklődés az előző év január–júliusihoz képest. A házasságkötési arányszám 5,0 ezrelékes értéke 0,7 ezrelékponttal magasabb volt az egy évvel korábbinál.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nemet mondott a magyar kormány – bukik az EU B-terve?
Privátbankár.hu | 2025. december 6. 12:39
A kötvénykibocsátást elutasította Magyarország.
Makro / Külgazdaság Fontos döntés született Magyarországról, amíg ön aludt
Privátbankár.hu | 2025. december 6. 08:13
Megtörtént az év utolsó hitelminősítő felülvizsgálata.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, hogy milyen kartellezést lepleztek le a magyar hatóságok
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 11:24
Tiltott módon egyeztettek az érintett cégek.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: kiábrándító képet adnak gazdaságunkról a legújabb GDP-adatok
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 10:59
Lényegében 2022 nyarától nem képes érdemi növekedést felmutatni a magyar gazdaság.
Makro / Külgazdaság Olcsóbb benzint hoz a Mikulás az autósoknak
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 10:22
Az átlagárak tovább csökkenhetnek.
Makro / Külgazdaság Megjött az adat, ami eldöntheti, hogy merre mozdul a GDP az év végén
Imre Lőrinc | 2025. december 5. 08:30
Éves szinten nagyobb a csökkenés a szeptemberi mutatóhoz képest, havi alapon viszont ismét enyhén bővült az ipar teljesítménye októberben.
Makro / Külgazdaság Van egy kis gond: csak első ránézésre jött jó hír az Egyesült Államokból
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 16:40
Felemás számokat közöltek.
Makro / Külgazdaság Felemás számok jöttek az euróövezetből, mi történt a kiskereskedelemmel?
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 14:11
Stagnálás és növekedés is volt.
Makro / Külgazdaság Megint zsebrevágott 190 milliárdot az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 12:37
Pedig előzetesen 80 milliárddal is megelégedett volna. A kamatokkal is lejjebb lehetett kicsit menni.
Makro / Külgazdaság Megint változik a benzinár pénteken
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 12:08
Sőt, a gázolajé sem marad ugyanannyi.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG