2p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hárommillió embert kellene kimenteni, ha teljesen összeomlana az ukrán főváros energiaszolgáltatása.

A New York Times értesülései szerint az ukrán hatóságok arra készülnek, hogy ha Kijevben teljesen megszűnne az áramszolgáltatás, akkor a főváros összes civil lakóját, azaz nagyjából hárommillió ember kellene evakuálni. Ahogy a teljes ukrán energiainfrastruktúra, a kijevi áramszolgáltatás is az orosz drón- és rakétatámadások miatt került az összeomlás szélére.

"Arra kell felkészülnünk, hogy ha Oroszország tovább folytatja az ilyen támadásokat, akkor a teljes áramszolgáltató rendszerünket elveszíthetjük"

- mondta Roman Tkacsuk, a kijvei körzet biztonsági vezetője a New York Timesnak. Ha pedig ez megtörténne, akkor Tkacsuk szerint "tájékoztatni kezdjük az embereket, és arra fogjuk kérni őket, hogy hagyják el lakhelyeiket".

Modern táncot gyakorló nők áramszünet idején egy kijevi fitnessklubban 2022. október 24-én. A villamos áramot termelő ukrajnai létesítményeket érő orosz támadások miatt tervezett kimaradások vannak az ukrán fővárosban. Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko
Modern táncot gyakorló nők áramszünet idején egy kijevi fitnessklubban 2022. október 24-én. A villamos áramot termelő ukrajnai létesítményeket érő orosz támadások miatt tervezett kimaradások vannak az ukrán fővárosban. Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko

Erre azért lehet szükség, mert áram nélkül vezetékes víz sem lesz a városban, illetve a csatornahálózat is megszűnne működni, közegészségügyi katasztrófát is okozhatna, ha a lakosok a városban próbálnák meg átvészelni a helyzetet.

Jelenleg az ukrán hatóságok szerint még kezelhető a helyzet, bár az ország energiainfrastruktúrájának mintegy 40 százaléka semmisült meg vagy rongálódott meg az orosz támadások következtében. Kijevben, ahogy Ukrajna több másik sűrűn lakott régiójában is, ma további tervezett áramszünetekre kell felkészülniük a lakosoknak, hogy elkerüljék a hálózat túlterheltségét, illetve lehetőséget adjanak a szakembereknek javítások, karbantartások elvégzésére.

Kijevben egyébként zajlik ezer, óvóhelyként is funkcionáló melegedőpont létrehozása, ahova a fűtés és áram nélkül maradtak behúzódhatnak majd, ha továbbra sem javul a helyzet. Azonban ez sem lesz elég, ha bekövetkezik az energiaszolgáltatás teljes összeomlása. Tkacsuk szerint ezt nagyjából 12 órával a leállás bekövetkezte előtt láthatják előre, és ebben az esetben nem lenne más lehetőség, mint a tömeges evakuálás elindítása.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
Makro / Külgazdaság Kerekítési hiba Németországban a BYD
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:31
Különlegesnek érezheti magát, aki a német utakon valódi kínai autót lát.
Makro / Külgazdaság Újabb nemzetközi szervezetet aggaszt a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:07
Rossz megközelítés, és sem a kiszámítás, sem a végrehajtás módja nem megfelelő, mondja a vámokról az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete.
Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG