2p
Ismét emelkedik a menedékjogi kérelmek száma az Európai Unióban: az év első négy hónapjában tíz százalékot meghaladó növekedést regisztráltak.
Afrikai migránsok érkeznek Granadába, Dél-Spanyolországba 2019. május 17-én. EPA/MIGUEL PAQUET

Ezt a Berliner Morgenpost című német lap írta az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal (EASO) adatai alapján.

15 százalék plusz

A tagállamok menekültügyi együttműködését segítő EU-s ügynökség adatai szerint a január-áprilisi időszakban 206 474 menedékjogi kérelmet nyújtottak be első alkalommal, ami 15 százalékos növekedés az egy évvel korábbi 179 064-hez képest.

Ez azt jelenti, hogy megállt az újonnan benyújtott menedékjogi kérelmek számában évek óta mutatkozó csökkenés, és akár meg is fordulhat a trend - emelte ki a Berliner Morgenpost. Egy évvel korábban, 2018 első négy hónapjában még 11 százalékkal csökkent a kérelmek száma az előző év azonos időszakához képest.

Többen jönnek legálisan

A fejlemény egyik oka, hogy egyre több menedékkérő utazik be az EU-ba legálisan és vízummentesen, főleg a latin-amerikai térségből és a Balkán nyugati részéről. Így a tavalyi nagyjából 20 százalékról bő 25 százalékra emelkedett mindazon menedékkérők aránya, akik olyan országból származnak, amelyek állampolgárai szabadon, vízum nélkül érkezhetnek a schengeni övezetbe.

A belpolitikai és gazdasági válság sújtotta Venezuelából például 14 257 menedékkérő érkezett négy hónap alatt, ami kiugró mértékű, 121 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A Kolumbiából érkezettek száma még nagyobb mértékben, 156 százalékkal emelkedett, 8 097 főre.

A venezuelaiak már a második legnagyobb csoportot teszik ki. Az első továbbra is a szíriai állampolgárok csoportja, a január-áprilisi időszakban 20 392 menedékjogi kérelmet nyújtottak be, ami 8 százalékos csökkenés. A harmadik helyen az afganisztáni állampolgárok állnak 14 042 első alkalommal benyújtott kérelemmel, ami 36 százalékos növekedést jelent.

Ugyanakkor az Európát elérő migránsok száma az elmúlt években és az idei első négy hónapban is csökkent.

A nagy migránspara - cikksorozatunk a témában:

- I.: Radikálisan csökken az Európát elérő migránsok száma

- II.: Így zárult be a balkáni útvonal

- III.: Olaszország is bezárja a kapukat

- IV.: Új ország a célkeresztben

- V.: Alig jönnek migránsok Magyarországra

- VI.: Tényleg elsüllyed Európa?

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nálunk sem rózsás a költségvetés helyzete, de a franciáknál sosem volt ilyen rossz
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 13:10
Franciaország államadóssága rekordmagasra, 3500 milliárd euró fölé emelkedett az első negyedévben a nemzeti statisztikai hivatal, az Insee adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Elárulta Magyar Péter, melyik feltételt lesz a legnehezebb teljesíteni az euróhoz
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 12:45
Magyar Péter miniszterelnök, Kármán András pénzügyminiszter és Kiriákosz Pierakákisz görög pénzügyminiszter, a Eurócsoport elnöke közös sajtótájékoztatót tartottak a Pénzügyminisztériumban, ahol a legfőbb téma az euró magyarországi bevezetésének lehetőségei voltak.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mekkora a támogatottsága idehaza az euró bevezetésének
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 08:55
A Medián kutatása szerint a társadalom jelentős, háromnegyedes többsége szeretné, ha Magyarország bevezetné az eurót. Nézetkülönbség mindössze abban van, hogy ez mikor történjen meg.
Makro / Külgazdaság Több vendég, kevesebb éjszaka – kijöttek a májusi turisztikai adatok
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 08:30
A KSH szerint a turisztikai ágazatban májusban az összes bruttó árbevétel 113,4 milliárd forint volt, folyó áron 8,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Makro / Külgazdaság Új világ jön a hitelezésben júliustól, és ez csak a kezdet
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 07:45
Júliustól 30,25 százalékra csökken a törvény által engedélyezett THM maximum a személyi kölcsönöknél. A legutóbbi, június 24-től életbe lépő kamatcsökkentés ennél a változásnál még nem érvényesül, de a februári kamatvágás igen. Olcsóbbak lehetnek júliustól a hitelkártyák is – írja a bank360.hu.
Makro / Külgazdaság Visszamenőleg is emeli a pedagógusok fizetését a kormány
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 19:59
Minden kategóriában emelkedik a pedagógusok fizetése, sorra vettük, hol milyen bérsávok lesznek.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: megreformáljuk a Magyar Fejlesztési Bankot
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 19:07
Erről is szó esett a csütörtök délutánk kormányszóvivői tájékoztatón, de előtte három szakember beszélt az előttünk álló extrém hőségre való felkészülésről. 
Makro / Külgazdaság 444: Orbán Viktort is az aranykonvoj-ügy felelősei közé teszi az Ügyészség
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 16:31
Farkas Örs korábbi államtitkár, és Hajdu János volt TEK-főigazgató felelősségét is vizsgálják. Jogellenes fogvatartás és hivatali visszaélés gyanúja is megalapozott.
Makro / Külgazdaság Az egyik alapító ország is kiléphet az OPEC-ből
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 15:03
Az Olajexportőr Országok Szervezetének kvótája túl alacsony iraki tisztviselők szerint: a kitermelés jelentősen visszaesett, amióta a Hormuzi-szoros blokád alatt van.
Makro / Külgazdaság Ruszin-Szendi Romuluszék már a háború utánra is készülnek
Litván Dániel | 2026. június 25. 14:39
Mindenki várja a békét, de bizonyos problémák csak akkor kezdődnek igazán. Erről is volt szó a V4 országok honvédelmi minisztereinek találkozóján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG