2p
Merkel kancellár asszony és a szocialista koalíciós partnerek állítólag nem is tudtak arról, hogy a szíriai menekülteket vissza készülnek küldeni abba az EU-s országba, ahol átlépték a határt. A német belügy erről maga döntött volna? A németek is vitatkoznak, képlékeny az egész helyzet.
Thomas de Maizière (fotó: Wikimedia Commons, A. Savin)

Christiane Wirtz, a német kormány szóvivője szerint Angela Merkel kancellár és Peter Altmeier menekültügyi koordinátor nem is tudtak róla, hogy országuk ismét alkalmazni kívánja a Dublini Egyezmény azon kitételét, amely szerint a menekültek visszatoloncolhatók abba az országba, ahol átlépték az EU határát – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung online változata.

Azt is hozzátette, hogy ez nem jelenti az utóbbi hónapokban érvényes befogadás kultúrájának (Willkommenskultur) megváltozását, a politikai irány módosulását. Csak a ma is érvényes jogszabály alkalmazását, bármennyire is módosítandóak lennének a menekültügyi szabályok.

Az említett Dublini Szerződés írja elő többek között a menekültek kötelező regisztrációját, ujjlenyomatuk rögzítését. Valamint azt is, hogy visszaküldhetők abba az országba, amelyben az EU határát átlépték. (A magyar kormány ettől való rettegésében követett el sok mindent, amit lehetett, a regisztráció nélküli továbbküldéstől a kerítésépítésig.)

A dublini egyezményt Németország augusztusban a gyakorlatban hatályon kívül helyezte a szíriaiak számára, nem alkalmazta, ahogy Merkel asszony híres mondása, a „mindenkit szívesen látunk” kifejezte. A tegnap esti bejelentést a jogszabály alkalmazásáról – Görögország kivételével – most a belügyminiszter, Thomas de Maizière (CSU) számlájára írják, aki már korábban is nem egyszer szembe helyezkedett Merkellel (CDU).

Németországban jelenleg nagykoalíció kormányoz, a kereszténydemokrata CDU és bajor változata, a CSU, valamint a szocialisták (SPD) részvételével. Most az SPD is erősen nehezményezi, hogy egy ilyen horderejű döntésről egyszerűen nem tájékoztatták, „nulla kommunikáció” volt a partnerek részéről.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megremegett az olajpiac, a befektetők attól tartanak, hogy Trump Iránban is beavatkozhat
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 19:52
Mintegy 3 százalékkal, öthavi csúcsra emelkedtek ma a világpiaci kőolajárak. A háttérben az áll, hogy egyre több amerikai hadihajó érkezik Irán partjaihoz, és nő a beavakozás kockázata. Ha ez megtörténne, az a globális olajkínálatra nagyon negatív hatással lenne.
Makro / Külgazdaság Óriási kilengések, érdekes eredményeket hoz eddig Donald Trump vámháborúja
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 16:15
Az amerikai külkereskedelmi hiány az elemzők által vártnál jóval jelentősebben nőtt novemberben – derült ki az amerikai kereskedelmi minisztérium csütörtökön közzétett adataiból.
Makro / Külgazdaság Hosszú árnyékot vet az infláció, ezermilliárdos teher húzza vissza a gazdaságot
Imre Lőrinc | 2026. január 29. 14:29
Sorozatban a harmadik évben nem sikerült számottevő növekedést elérni a magyar gazdaságban. Sőt, ezen periódus átlagában gyakorlatilag stagnált az ország GDP-je. Bár a reálbérek már két éve ismét emelkednek, a 2022-es inflációs sokk hosszú árnyékot vet és a lakosság még mindig jóval magasabb drágulási ütemet érzékel. Persze az is lehet, hogy inkább a Központi Statisztikai Hivatal téved. A Klasszis Befektetői Klub elemzői kerekasztalán azzal kapcsolatban sem volt egyetértés, hogy mi lesz a forinttal akkor, ha a Fidesz, vagy ha a Tisza nyer áprilisban.
Makro / Külgazdaság Nem Kína, nem az Egyesült Államok, lehet, hogy jó lóra tettek Ursula von der Leyenék Indiával
Imre Lőrinc | 2026. január 29. 14:10
Az előrejelzések szerint India gazdasága a 2027-es pénzügyi évben 6,8–7,2 százalék közötti mértékben növekedhet, amivel megelőzné a világ vezető hatalmait.
Makro / Külgazdaság Donald Trump közvetíthetne az egymásnak feszülő magyarok és ukránok között?
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 12:56
A csütörtök délelőtti Kormányinfón szóba került az elmérgesedett magyar-ukrán viszony is, ahol feltették a kérdést Gulyás Gergelynek, mi lenne, ha Donald Trump mediálna a két fél között. 
Makro / Külgazdaság Nagy Márton alaposan megjutalmazza a postásokat
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 09:23
Jutalmat és extra béremelést kapnak. 
Makro / Külgazdaság Így járt a magyar külkereskedelem 2025-ben: ugrott az import, csökkent az export
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 08:30
Decemberben és 2025 egészében is romlott a külkereskedelmi mérleg egyenlege.
Makro / Külgazdaság Mintha csak Varga Mihály kottájából játszana a hivatal: jó hírek érkeztek az árakról
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 08:30
2025. decemberben az ipari termelői árak átlagosan 3,4 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól és az előző hónaphoz viszonyítva 0,4 százalékkal alacsonyabb szinten realizálódtak
Makro / Külgazdaság Nem engedett az amerikai jegybank Trump nyomásának
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 06:01
A Fed változatlanul hagyta az irányadó dollárkamatot januári ülésén.
Makro / Külgazdaság Továbbra is bajban van Európa igáslova
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 19:27
Lefelé módosították a német gazdasági várakozást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG