3p

Angliában több ezerrel nőhet a rákban életüket vesztő emberek száma a koronavírus-válság miatt elmaradó szűrővizsgálatok és kezelések miatt. Németországban 50 ezer rákbetegséggel kapcsolatos operációt halasztottak el.

Több mint 3500, normál esetben elkerülhető halálesetet okozhat a rákbetegek körében a koronavírus-válság Angliában a következő öt évben, írja a BBC kutatókra hivatkozva.

Nővérek kezelnek egy koronavírusos beteget a Frimley Park kórház intenzív osztályán Surrey-ben Nagy-Britanniában 2020. május 22-én. EPA/Steve Parsons
Nővérek kezelnek egy koronavírusos beteget a Frimley Park kórház intenzív osztályán Surrey-ben Nagy-Britanniában 2020. május 22-én. EPA/Steve Parsons

Végzetesek lehetnek a halasztások

Ennek oka, hogy a vírus elleni védekezés miatt korlátozták vagy leállították a rákellenes kezelések és vizsgálatok egy részét, bár a betegeket ebben az időszakban is arra ösztönözték, hogy sürgős esetben kérjenek segítséget.

A halálesetek számának növekedéséhez hozzájárulhat az is, hogy az emberek egy része – félve a fertőzéstől – kerülte az egészségügyi intézményeket a járvány idején.

A brit egészségügyi hatóságok most próbálják bepótolni az elmúlt hónapokban elmaradt szűrővizsgálatokat, amelyek a tünet nélküli emberekre fókuszálnak. A betegség korai felismerésével és kezelésével életeket lehet megmenteni.

A kutatók négy ráktípus – mellrák, végbélrák, nyelőcsőrák, tüdőrák – esetében mérték fel a vírusválság hatását, és több mint 93 ezer rákbeteg kórházi adatait használták fel az előrejelzéshez.

Németországban szintén hátrányt szenvedtek a rákbetegségben szenvedők a koronavírus-ellenes intézkedések miatt. A Deutsche Krebshilfe (Német Ráksegítség) alapítvány becslései szerint

június közepéig mintegy 50 ezer rákkal kapcsolatos műtétet, azaz a tervezett operációk csaknem negyedét kellett elhalasztani. 

Az alapítvány úgy véli, hogy nem minden műtét halasztása volt védhető orvosi szempontból. Ennek, valamint a szűrő- és egyéb vizsgálatok halasztásának végzetes következményei lehetnek, figyelmeztetett az alapítvány.

Ami a koronavírus-járványt illeti, világszerte eddig 14,7 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. Mintegy 610 ezren vesztették életüket, 8,3 millióan meggyógyultak. A legtöbb áldozatot (141 ezret) az Egyesült Államokban és Brazíliában (80 ezer) jegyezték fel.

Európán belül Nagy-Britanniában több mint 45 ezren, Olaszországban 35 ezren, Franciaországban 30 ezren, Spanyolországban 28,5 ezren, Oroszországban 12,5 ezren, Belgiumban csaknem 10 ezren, Németországban 9 ezren, Hollandiában több mint 6 ezren vesztették életüket.

Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban mintegy 5600 áldozatot követelt a Covid-19.

Magyarországon eddig 4347 fertőzöttet diagnosztizáltak, a halálos áldozatok száma 596. 3257-en meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma tegnap ismét 500 alá csökkent.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Több éve nem látott szintre lassult a kínai gazdasági növekedés
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 07:59
A helyi statisztikai hivatal 2022 óta nem regisztrált olyan lassú növekedést a kínai gazdaságban, mint az idei második negyedévben.
Makro / Külgazdaság Föltámadott a tenger, Varga Mihályék szempontjából a legrosszabbkor?
Imre Lőrinc | 2026. július 15. 05:44
Ha a napokban megnyílna a Hormuzi-szoros (amire a friss fejlemények tükrében vajmi kevés esély van), akkor is csak jövő márciusban térhetne vissza a forgalom a február 28-án kitört iráni-izraeli-amerikai háború előtti szinthez – erről ír a Nemzetközi Valutaalap (IMF) júliusi gazdasági előrejelzésében. A világ nagy erőközpontjai lassuló GDP-növekedéssel és emelkedő inflációval számolhatnak, miközben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nagyon optimistának tűnik a globális trendekhez képest. Nagy kérdés, hogy a kiújult közel-keleti konfliktus befolyásolja-e a június végén Varga Mihály által meghirdetett „mini kamatcsökkentési ciklust”.
Makro / Külgazdaság Megőrizte első helyét, ismét a Samsung a legnagyobb mobilgyártó
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 17:25
 24 százalékos a vállalat  globális piaci részesedése. 
Makro / Külgazdaság Extradíjjal járhat, ha kötelező biztosítás nélkül autózunk
Dr. Tarpai Lajos Tamás | 2026. július 14. 15:25
Ha járművünk nincs kivonva a forgalomból, akkor folyamatosan rendelkeznünk kell kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással. Akár egy rövid biztosítatlan időszak miatt is jelentős többletköltséget, fedezetlenségi díjat fizethetünk. Kellő körültekintéssel viszont elkerülhető ez az extrateher.
Makro / Külgazdaság Itt a vége: kegyetlen drágulás érkezik a benzinkutakra
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 12:53
Úgy tűnik újra elfelejthetjük a visszafogottabb árakat.
Makro / Külgazdaság Kilábalt az apátiából a közbeszerzési piac, de lehet, hogy korai az öröm?
Imre Lőrinc | 2026. július 14. 11:11
Nagyon nagyok a cégek várakozásai a 2015-ös közbeszerzési törvény módosításával kapcsolatban. Tíz éve nem tapasztalt érdeklődés látható, azonban az igazi intézményi átalakulás még várat magára.
Makro / Külgazdaság Komoly mélypontra került a magyar építőipar: több mint tízszázalékos a zuhanás májusban
Herman Bernadett | 2026. július 14. 10:33
Drasztikus visszaesés történt a hazai építőiparban 2026 májusában. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint a termelés volumene a nyers adatok alapján 10,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, míg az előző hónaphoz képest 6,5 százalékos csökkenést regisztráltak.
Makro / Külgazdaság Felpörgött a számítógépgyártás, de az autóipar továbbra is döcög
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 08:40
Stagnál a magyar feldolgozóipar, de vannak kiemelkedően jól teljesítő ágazatok mellette. Például, a számítógépgyártás 132 százalékkal bővült tavaly májushoz képest, ennek is köszönhetően az összesített ipari adatok jobban néznek ki, mint egy évvel korábban.
Makro / Külgazdaság Fájhat Vitézy Dávid feje a friss építőipari adat miatt
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 08:30
Csúnyán beszakadt a magyar építőipar teljesítménye májsuban. Az előző hónaphoz, de az egy évvel korábbi adathoz hasonlítva se mszép a látvány.
Makro / Külgazdaság Az évszázad gólja és a szigetekért vívott háború: Anglia és Argentína viszonya a pályán kívül is feszültséggel teli
Vámosi Ágoston | 2026. július 13. 19:23
Öt emlékezetes világbajnoki mérkőzés után ismét egymás ellen küzd az angol és az argentin válogatott, ezúttal a döntőért. A fogadóirodák az angolok mellett állnak, a csapatuk pedig az öt legértékesebb játékos nélkül is többet ér az argentin válogatottnál a Transfermarkt szerint. De ki a legértékesebb játékos, miért fontos a kivásárlási záradék, és hogyan mondhat könnyedén nemet egy csapat, amikor 150 millió eurót ajánlanak az argentin csatáráért?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG