3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

A spanyol kormány 80 pontból álló, 5 milliárd euró értékű intézkedéscsomagot fogadott el a közel-keleti konfliktus gazdasági hatásainak ellensúlyozására rendkívüli ülésén pénteken Madridban.

„Amikor a ma jóváhagyott terv hatályba lép, (...) Spanyolország lesz az az ország, amely a legnagyobb társadalmi és gazdasági védőhálóval rendelkezik az egész Európai Unióban, válaszul erre az illegális háborúra, amelyet mi nem támogatunk” – fogalmazott a spanyol miniszterelnök, ismertetve a döntés részleteit.

Pedro Sánchez hangsúlyozta, hogy bármilyen ambiciózus is legyen egy terv, nem semlegesítheti a háború „összes nyomorúságát”, ezért továbbra is követelni kell azonnali befejezését.

Ismertette: a kormányzati intézkedések első pillére szociális biztonsági háló létrehozása a legkiszolgáltatottabb háztartások és gazdasági ágazatok védelme érdekében, míg a második olyan strukturális és stratégiai intézkedéseket tartalmaz, amelyek célja az energia-szuverenitás fokozása és Spanyolország „külső válságokkal szembeni fokozott ellenálló képességének” növelése.

Pedro Sánchez szerint övék a legnagyobb védőháló
Pedro Sánchez szerint övék a legnagyobb védőháló
Fotó: Európai Tanács

Hozzátette: az intézkedések mintegy 20 millió háztartás és 3 millió vállalkozás javát szolgálják.

Tájékoztatása szerint a kormány úgy döntött, hogy 21 százalékról 10 százalékra csökkenti az üzemanyagok, a villamos energia, a földgáz, a brikettek és a pelletek általános forgalmi adóját, valamint befagyasztja a PB-gázpalackok maximális kiskereskedelmi árát.

A szállítmányozók, a gazdálkodók, az állattenyésztők és a halászok literenként 20 eurócentes támogatást kapnak a tevékenységükhöz felhasznált gázolaj után, és hasonló mértékű lesz a támogatás a műtrágyavásárlásra is, azért, hogy „ezek a létfontosságú ágazatok átvészelhessék ezt a válságot, és a lehető legnagyobb mértékben kordában tartsák az alapvető árucikkek árait” – részletezte a kormányfő.

Az intézkedéscsomag részeként ideiglenesen felfüggesztik a vállalatok villamosenergia-termelésének értékére kivetett 7 százalékos adót (IVPEE), és a lakossági villamosenergia-különadót (IEE) 5 százalékról az Európai Unió által meghatározott minimális 0,5 százalékra csökkentik.

Az energiaintenzív iparágak 80 százalékos kedvezményt kapnak a villamosenergia-átviteli és -elosztási tarifákra.

„Segíteni fogunk ezeknek az iparágaknak abban, hogy körülbelül 200 millió eurót takarítsanak meg, és így megőrizzék versenyképességüket, tevékenységüket és több százezer munkahelyet” – hangsúlyozta a miniszterelnök.

A támogatások visszaélésszerű felhasználásának megakadályozására a Nemzeti Piac- és Versenybizottság (CNMC) új felügyeleti és szankcionálási hatásköröket kap.

Az intézkedéscsomag kiterjed az alapvető közművek lekapcsolásának tilalmára a veszélyeztetett háztartások esetében, és bővíti az energetikai célú szociális támogatásokat is.

Emellett tartalmaz személyi jövedelemadó kedvezményt az elektromos és plug-in járművek vásárlására, valamint megújuló energia hő- vagy villamosenergia-hasznosítására szolgáló rendszerek otthoni telepítésére, utóbbinál az önkormányzatok jogosultak ingatlanadó-visszatérítést (IBI) is nyújtani.

Az intézkedések várhatóan szombaton lépnek életbe, miután megjelennek a hivatalos állami közlönyben (BOE), és amelyeket a parlamentnek utólag még jóvá kell hagynia, a tervek szerint jövő csütörtöki ülésén.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rekordösszeget költ Csehország honvédelemre, de még ez is kevés lehet a NATO-nak – az államfő aláírta a költségvetést
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 15:01
Fenntartásokkal, de aláírta az idei költségvetést Petr Pavel cseh köztársasági elnök pénteken – közölte az elnöki hivatal.
Makro / Külgazdaság Bezárás, két literes plafon, tüntetés: a kisebb benzinkutasok egyre elkeseredettebb eszközökhöz fordulhatnak
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 12:41
Tanácstalanok a független benzinkutasok: a kormány azt ígérte, a magyar tartalékból felszabadított gázolajból kaphatnak a hatósági árnál alacsonyabban, de eddig ez nem jutott el hozzájuk. Így viszont egyre inkább veszteséges a kutak működése, és úgy érzik, egy figyelemfelhívó akciónak a következő három héten belül lenne értelme.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor tartós energiaválságra készül
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 12:13
De ha megnyeri a választásokat, jönni fog Ukrajnán keresztül az orosz olaj, ígéri. Brüsszelben értékelte az uniós csúcsot a magyar miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Vágják a centit az áprilisi választásokig Brüsszelben – addig nem látnak esélyt Orbán Viktor megtörésére
Litván Dániel | 2026. március 20. 10:52
Zárt ajtók mögött hangzottak el az igazán kemény szavak az uniós csúcson. Nem akarják tovább erőltetni a dolgot az uniós vezetők, hogy ne játsszanak Orbán Viktor kezére.
Makro / Külgazdaság Egy vagyont hagyhat a benzinkúton, aki magyar rendszám nélkül tankol
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 10:35
A benzin és a gázolaj piaci ára 119, illetve 159 forinttal emelkedett az elmúlt másfél hónap során. A rögzített hatósági árak pedig csak a magyar rendszámú autókat tankolókra vonatkoznak.
Makro / Külgazdaság Olajfinomítót és raktárépületet is értek az iráni drónok péntek hajnalban
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 08:21
Kuvait mellett Jordánia, az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia és Bahrein vezetése is iráni támadásokról számolt be péntek reggel. A Perzsa-öböl környéke az olajpiac mellett a földgázpiacnak is fontos, utóbbi pedig megérezheti a Katar legfontosabb létesítménye elleni támadást.
Makro / Külgazdaság Még egy kastélyt sikerült eladnia a nemzeti vagyonkezelőnek
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 15:13
310 millió forintért talált gazdára a kékedi Melczer-kastély.
Makro / Külgazdaság Hozzányúltak a vésztartalékhoz: fogy az ország üzemanyagkészlete
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 14:12
 Megindult a stratégiai készletek felhasználása.
Makro / Külgazdaság Áttörték a plafont az üzemanyagárak: történelmi rekord a román kutakon
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 13:57
Új csúcson a benzin és a dízel ára.
Makro / Külgazdaság Nőnek a kockázatok, megindultak felfelé a magyar kötvényhozamok
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 13:20
Hozamemelkedés mellett értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG