4p

Miből lesz pénz a választási osztogatásra?
Mit okoz az árrésstop?
Mit kellene tenni a költségvetéssel?

Online Klasszis Klub élőben Békesi Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. június 11. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Horst Seehofer szerint a magyar kormányfő néha ugyan túlzásokba esik, de ettől még demokrata politikus, akinek figyelemreméltó múltja van. A német belügyminiszter, a CSU egykori elnöke a Neue Zürcher Zeitungnak arról is beszélt, hogy a menekültpolitika Európa Achilles-sarka. A német kormány a héten újabb menekültügyi szigorításokról döntött, és csökkentené a menedékkérők ellátását.
Orbán Viktor és Horst Seehofer a CSU parlamenti képviselői tanácskozásán a bajorországi Seeon kolostor udvarán 2018. január 5-én. MTI Fotó: Máthé Zoltán

Gyakorlatilag ismét védelmébe vette Orbán Viktort Horst Seehofer a Neue Zürcher Zeitungnak adott, ma megjelent interjúban.

Seehofer: Orbán demokrata

A jelenlegi német belügyminiszter, egyben a Keresztényszociális Unió (CSU) egykori elnöke a svájci lapnak azt mondta: nem fog bocsánatot kérni a magyar kormányfőhöz fűződő kapcsolata miatt.

„Figyelemreméltónak tartom az életrajzát. Amikor mi itt mindannyian kényelmesen üldögéltünk a karosszékben, ő harcolt a kommunisták ellen. És ezt keresztény meggyőződésből is tette. Nem vagyok hajlandó Orbánt, mint demokratát megkérdőjelezni.”

Bár szerinte egyértelmű, hogy a magyar miniszterelnök néhány pontban, például „az EU elleni kampánya” során túlzásokba esett, ez néha velük, németországi politikusokkal is megtörténik.

Fenntartaná a párbeszédet

Beszélt arról is, hogy Bajorországnak nagyon szoros gazdasági kapcsolatai vannak Oroszországgal, és egész Kelet-Európa fontos térség számukra.

„Amikor aztán kétszer Magyarországra látogattam, már állítólag Orbán Viktor barátja voltam. Pedig érdekünkben áll párbeszédben maradni ezekkel az országokkal.”

Hozzátette: a világunkban dúló számtalan konfliktusra dialógussal kell válaszolni.

Seehofer kitért arra is, hogy a menekültpolitika Európa Achilles-sarka, az EU pedig még mindig nem képes hatékonyan védeni a külső határait. Hozzátette: akkor lesz elégedett, ha Németországban a végrehajtott kitoloncolások száma meghaladja majd a meghiúsult kitoloncolások számát.

Bekeményítenek a kitoloncolásoknál

A német kormány a héten újabb menekültügyi szigorításokról döntött. A kormányülésen elfogadott és a szövetségi parlament elé terjesztett javaslatok egyik legfőbb és leginkább vitatott eleme, hogy szolgálati titoknak minősítik a kitoloncolások tervezett időpontját. Ezáltal büntetőeljárás alá vonható, aki figyelmeztet kitoloncolásra jelölt embereket a hatósági művelet közelgő kezdetére.

A kitoloncolás ugyanis gyakran azért nem sikerül, mert a kitoloncolásra jelölt személy értesül a készülő intézkedésről, és eltűnik tartózkodási helyéről, mire megérkeznek érte a rendőrök, írta korábban az MTI.

A kormány döntött arról is, hogy a férőhelyek hiánya miatt átmenetileg büntetés-végrehajtási intézményekben is elhelyezhetnek kitoloncolási őrizetbe vett embereket.

Emellett szigorúbban lépnének fel mindazokkal az elutasított menedékkérőkkel szemben is, akiket úti okmányok hiányában nem lehet hazatoloncolni, és az iratok beszerzésében nem működnek együtt a hatóságokkal. Ezt a magatartást büntetni lehetne, egyebek mellett teljes körű munkavállalási tilalommal, és őrizetbe is lehet venni őket, hogy biztosítsák megjelenésüket a papírok beszerzésére a hazájuk németországi külképviseletén indított eljárásban.

Csökkentik a menedékkérők ellátását

A kormány a törvényhozás elé terjesztette egy olyan javaslatot is, amely  csaknem valamennyi kategóriában csökkentené a menedékkérők ellátását.

Az egyedülálló felnőttek esetében például a szabadon elkölthető készpénzjuttatás értékét ugyan havi 135 euróról (44 ezer forint) 150 euróra emelik, az egyéb ellátások összértékét 219 euróról 194 euróra csökkentik. A teljes támogatás értéke így 354 euróról 344 euróra csökken.

Egy másik javaslat, amely a Németországban élő valamennyi külföldire vonatkozik, ugyanakkor szélesíti a részvétel lehetőségét a nyelvi és társadalomismereti órákból álló integrációs kurzusokon.

Felfüggesztett tagság

Mint ismert, Horst Seehofer Orbán Viktor egyik legfontosabb szövetségese Németországban, a korábban általa vezetett CSU és a testvérpárt CDU pedig az Európai Néppárt (EPP) egyik domináns ereje.

A Fidesz tagsága az EPP-ben ugyanakkor jelenleg fel van függesztve, miután az év elején számos tagpárt kezdeményezte a magyar kormánypárt felfüggesztését vagy kizárását.

Háttéranyagunk a témában: Die Welt: megalázták Orbán Viktort – a Fidesztől hangos a világsajtó.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lepipáltak minket a csehek?
Privátbankár.hu | 2025. június 4. 11:07
5,8 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom áprilisban Csehországban. A magyar adat pénteken válik ismertté.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mennyiért tankolhatunk csütörtökön
Privátbankár.hu | 2025. június 4. 09:59
Az a ritka helyzet állhat elő, hogy – hacsak a kiskereskedők másként nem gondolják – se a benzin, se a gázolaj ára nem változik.
Makro / Külgazdaság Nagyot bukott az elektromos autókat gyártó kínai cég
Privátbankár.hu | 2025. június 4. 07:48
A NIO bevétele és vesztesége is nőtt az első negyedévben.
Makro / Külgazdaság Dollárválság felé – Trump az egekbe nyomja az adósságot
Káncz Csaba | 2025. június 4. 05:42
Az amerikai kötvénybefektetők riadót fújnak: Trump „nagy, szép” adóssága végső soron mind az amerikai gazdaságnak, mind a dollárnak ártani fog. A reálkamatokat a felduzzadó adósság, a geopolitikai instabilitás, a növekvő katonai kiadások, a multilaterális kereskedelem széttöredezése és a populista költségvetési politika táplálja. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Már megint beletömtek 50 milliárd forintot az Orbán-kormány zsebeibe
Privátbankár.hu | 2025. június 3. 14:36
Tolongtak a vevők a diszkontkincstárjegy-aukción. Igaz, kicsit jobb hozamot is kínált az ÁKK.
Makro / Külgazdaság Meglepetés: a vártnál is gyorsabban csökken az infláció – ott, ahol euróval fizetnek
Privátbankár.hu | 2025. június 3. 13:46
Az energiaárak pedig még csökkennek is.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter is fontos bejelentést tett
Privátbankár.hu | 2025. június 3. 13:32
Egy akadály elhárult a paksi bővítés elől.
Makro / Külgazdaság Új repteret építene a kormány, már a helyszínről is beszélt Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. június 3. 12:46
Koncessziós formában valósulnának meg a beruházások, a befektetőket keletről várják.
Makro / Külgazdaság Lehet izgulni: szerdán bejelent valami váratlant a kormány
Privátbankár.hu | 2025. június 3. 12:16
Egy héttel az előző után máris újabb, szokatlan időpontú Kormányinfót tartanak.
Makro / Külgazdaság Elemzők szerint meg sem közelíti a kormány reményeit az idei GDP-növekedés
Privátbankár.hu | 2025. június 3. 11:03
Az első negyedév számai alapján a kormány 2,5 százalékos becslésének messze alatta maradnak a szakértők várakozásai.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG