Orbán Viktor tegnapi brüsszeli sajtótájékoztatóján. EPA/STEPHANIE LECOCQ |
Jelentős terjedelemben foglalkozik a nemzetközi sajtó azzal, hogy tegnap az Európai Néppárt (EPP) politikai közgyűlése hatalmas többséggel megszavazta a Fidesz tagságának felfüggesztését.
Megalázó döntés
Az EPP döntésével megalázta Orbán Viktort – írja véleménycikkében a Die Welt. A konzervatív német napilap szerint ugyanis a Fidesznek mostantól nincsenek jogai a pártcsaládban, mégis továbbra is támogatnia kell azt.
„Orbán mindig büszke magyarnak állítja be magát, de mint ilyennek, soha nem szabadott volna elfogadnia ezt a megalázást, és magától pontot kellett volna tennie az ügyre. De nem ez történt, ami azt jelzi, hogy Orbánnak sürgősen szüksége van az EPP-re, és továbbra is mindenképp hatalmi bázisként akarja használni a számos fontos kormányfőt tagjai közt tudó konzervatív pártszövetséget Európában. Nem akar a piszkos sarokba állni Le Pennel és társaival.”
A Welt szerint az EPP-nek már rég ki kellett volna zárnia a Fideszt, mivel a magyar kormány politikája már régóta nem egyeztethető össze a pártcsalád alapértékeivel, és ezt számos vizsgálat bizonyította. Az EPP most mégis egy újabb bizottságot állít fel az ügyben, amely az értékek betartását hivatott ellenőrizni.
Ügyes trükk
A lap szerint azonban ez a testület hű pártkatonákból áll, és a pártvezetésnek tetsző ítéletet hoz majd. Felállítása ügyes trükk Manfred Weber, a Néppárt csúcsjelöltje részéről, aki ezáltal időt nyer, és miközben azt sugallja, hogy kritikusan felülvizsgálja az orbáni politikát, egyúttal esélyt ad arra, hogy a Fidesz visszaszerezze a tagságát.
Ez nem tiszta, de hatalompolitika szempontjából jó lépés, írja a Die Welt. (A cikk alatti szavazás tanúsága szerint ugyanakkor az olvasók nagy többsége nem ért egyet a szerzővel – a szerk.)
Hideg kalkuláció
Szintén nagy terjedelemben foglalkozik a Fidesz felfüggesztésével a BBC. A brit közszolgálati adó budapesti tudósítója, Nick Thorpe szerint Orbán Viktor hideg politikai kalkulációból döntött úgy, hogy tovább harcol az EPP-tagságért.
A pártcsaládon belüli szavazati jog és a jelöltállítás lehetőségének elvesztése ugyanis kis ár a megmaradó tagságért. Ráadásul a Fidesz-szavazók többsége EU-párti.
„Sok Fidesz szavazó attól fél, hogy a kiesés egy európai intézményből – az EPP-ből – azt jelentené, hogy megindulnak a lejtőn, és végül Magyarország az Európai Unióból is kiesik”
- írja a BBC, és emlékeztet arra, hogy a magyar kormánypárt folyamatosan monitorozza a közvélemény reakcióit.
Nick Thorpe szintén úgy véli, hogy Orbán Viktor a tagság megőrzésével továbbra is platformként használhatja az EPP-t migránsellenes retorikájához. Ha pedig a bevándorlás-ellenes erők jól szerepelnek a májusi európai parlamenti választásokon, akkor dönthet úgy, hogy kilép a Néppártból, és csatlakozik hozzájuk.
Puha diktatúra
Hosszú riportban foglalkozik a Fidesz körüli fejleményekkel a New York Times is. Az amerikai napilap szerint „Orbán úr” az elmúlt kilenc évben puha diktatúrát épített ki az Európai Unión belül, amit Brüsszel nagyrészt tétlenül nézett, és eddig a Néppárt is védelmet nyújtott neki.
A lap szerint azáltal, hogy az EPP felfüggesztette, de nem zárta ki a Fideszt, számíthat a májusban megválasztandó képviselőire az Európai Parlamentben, és így csökkentheti a „populista szélsőjobb” jelöltek várható hullámának hatását.
Hatalmas többség
Mint ismert, tegnap az Európai Néppárt azonnali hatállyal felfüggesztette a Fidesz tagságát. A pártcsalád politikai közgyűlésén 190-en szavaztak a felfüggesztés mellett, és hárman ellene.
Az EPP közleménye szerint az ezt megelőző döntést ugyanerről az EPP elnöksége a magyar kormánypárttal együtt hozta meg. A Néppárt honlapján elérhető dokumentum úgy fogalmaz: az elnökség és a Fidesz közösen megegyezett arról, hogy a Fidesz felfüggeszti tagságát az EPP-ben. (Erről a dokumentumról szavazott később a politikai közgyűlés.) Orbán Viktor tegnap esti brüsszeli sajtótájékoztatóján azt mondta: a Fidesz egyoldalúan függeszti fel jogainak a gyakorlását.
A kérdés azért került napirendre, mert előzőleg 13 tagpárt kezdeményezte a Fidesz kizárását vagy tagságának felfüggesztését.
Az EPP szerint a tegnapi döntés következtében Orbán Viktor nem vehet részt az EPP csütörtöki, az EU csúcstalálkozóját szokásosan megelőző tanácskozásán, a Fidesz nem jelölhet politikust a pártcsalád különböző tisztségeire, és nem szólhat bele jövőbeni politikai irányvonalának alakításába.
Ezzel párhuzamosan az EPP felállít egy vizsgálóbizottságot, az úgynevezett bölcsek tanácsát, amely tanulmányozni fogja a magyarországi fejleményeket és értékeli majd a Fidesz politikáját. A vizsgálat befejeződéséig a Fidesz tagsága függőben marad.