3p
Magyarországon és néhány más uniós tagállamban veszélyben van a demokrácia, ezért a jövőben a jogállamiság betartásához kell kötni az uniós pénzek kifizetését - jelentette ki a német államminiszter egy német lapban megjelent írásában. A magyar kormányt rendszeresen bíráló Michael Roth a héten látogatott volna Budapestre, végül azonban lemondta az útját. Ezt hivatalosan betegséggel indokolta, valójában azonban politikai okokból maradhatott távol.
EPA/OLIVIER HOSLET

A német államminiszter is megvonná az uniós forrásokat azoktól az EU-tagállamoktól, amelyek nem tartják be a demokrácia játékszabályait.

„A többéves pénzügyi keretekről szóló tárgyalásokon támogatom az Európai Bizottság javaslatát, miszerint a jövőben az uniós pénzek kifizetését a jogállami elvek betartásához kell kötni”

- írta Michael Roth a német Die Weltben a minap megjelent cikkében.

Már csak látszat a jogállam

A szociáldemokrata politikus indoklásként kifejtette: az EU nem csak közös piac, hanem mindenekelőtt egy értékközösség.

„Néhány EU-államban, mint például Lengyelországban, Magyarországon vagy Romániában olyan fejlemények vannak, amelyekről nem szabad hallgatni. Amikor megkérdőjelezik a demokráciát és kiüresítik a jogállami alapelveket, akkor a szabályokon alapuló együttélésünk alapját teszik kockára. Határozottan kell reagálnunk, ha ezeket az elveket támadás éri.”

Az államminiszter (a német külügyminisztérium Európa ügyi államtitkára) azt is javasolja, hogy minden uniós tagállam – önkéntes alapon – vesse alá magát a jogállamiság helyzetére vonatkozó rendszeres vizsgálatnak. Amennyiben hiányosságok derülnek ki, akkor az adott államnak a következő évben be kell számolnia arról, hogy milyen konkrét lépéseket tett azok orvoslására.

A CEU-ügyön is kiakadt

Michael Roth emellett további javaslatokkal – eurózóna elmélyítése, kapcsolat fejlesztése az EU-val szomszédos államokkal – is előállt annak érdekében, hogy „felébressze Európát”, amely szerinte most egyfajta midlife crisis-ben van.

A német államminiszter már korábban is számos alkalommal bírálta a magyar kormányt. Novemberben például azt kifogásolta, hogy befogadta a hazájában korrupció miatt jogerősen elítélt volt macedón miniszterelnököt, Nikola Gruevszkit, legutóbb pedig a CEU távozásra kényszerítése ellen emelte fel a szavát.

Lemondta budapesti útját

Michael Roth kedden látogatott volna Budapestre, hogy részt vegyen Német-Magyar Fórumon, és tárgyaljon a magyar kormány képviselőivel, végül azonban lemondta látogatását. Titkársága a privátbankár.hu-val azt közölte, hogy betegség miatt maradt távol. A miniszter ugyanakkor németországi programjait nem mondta le, szerdán például előadást tartott egy berlini rendezvényen.

Mindez arra utal, hogy az államminiszter politikai okok miatt nem jött Budapestre. A Népszava szerint a német fél nagyon rossz néven vette, hogy a Német-Magyar Fórumon egy magyar miniszter és egy államtitkár is visszamondta a részvételt egy fiktívnek tűnő eseményre hivatkozva. A CEU Bécsbe költözésének a híre pedig - tesszük hozzá - az utolsó csepp lehetett a pohárban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ez a szektor még hónapokig érezheti a Hormuzi-szoros lezárásának hatásait
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 13:36
Sokáig tarthat, míg helyreáll az ellátás.
Makro / Külgazdaság Nálunk kérdezhet is Somogyi Zoltántól – élő adás a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 13:16
A Political Capital szociológus alapítójával való beszélgetést fél 2-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság A turkálókban sokkal jobban nőtt a forgalom, mint az élelmiszerboltokban
Vámosi Ágoston | 2026. április 8. 12:21
Nem tud lépést tartani a fogyasztás a reálkeresetek növekedési ütemével, összesítve az élelmiszerboltokban volt a legkisebb a bővülés az egy évvel ezelőttihez képest. Ezek a fő megállapításai az elemzőknek a KSH februári kiskereskedelmi adatait nézve.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy drágább lesz-e tankolás
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 11:38
A védett ár természetesen marad.
Makro / Külgazdaság A Tisza győzelme mára piaci konszenzussá vált?
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 10:54
A befektetők számára a legrosszabb forgatókönyvet egy vitatott választási eredmény jelentené. 
Makro / Külgazdaság Kijózanító adat jött a magyar iparból
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 08:50
Az előző év azonos időszakához képest 1,5, az előző hónaphoz viszonyítva 1,8 százalékkal csökkent az ipari termelés februárban Magyarországon – közölte első becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Pedig januárban a kiigazított adatok szerint még éves alapon is 0,3 százalékkal bővült az ágazat teljesítménye.
Makro / Külgazdaság Nem az élelmiszerek húzták a magyar kiskereskedelmet februárban
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 08:30
Az élelmiszer jellegű vegyes üzletek forgalma 4,1 százalékkal bővült, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 4,3 százalékkal csökkent.
Makro / Külgazdaság Várható volt, de akkor sem jött jókor ez az adat a kormánynak
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 08:30
Az infláció gyorsult, a februári 1,4-ről márciusra 1,8 százalékra, ami alapvetően annak köszönhető, hogy a tavaly március 17-én bevezetett árrésstop levitte a bázist.
Makro / Külgazdaság Még 4 nap a választásokig! Ma élőben kérdezhet Somogyi Zoltántól
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 07:36
A Political Capital szociológus alapítója a szokásosnál két órával korábban, 13:30-kor lesz a Klasszis Klub Live vendége. Akit ezúttal sem csak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság A szomszédban már energia vészforgatókönyvön dolgoznak
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 19:27
Nicusor Dan szerint jelenleg még nincsenek ellátási problémák, azonban vészforgatókönyvvel kell készülniük egy esetleges válság kezelésére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG