Michael Roth. EPA/OLIVIER HOSLET |
„A tudomány szabadsága a liberális, nyitott és demokratikus társadalom egyik vezérelve, Európa DNS-ének elengedhetetlen része. Nagy veszteség, hogy a CEU-t arra kényszerítették, hogy bejelentse távozását Budapestről.”
Így kritizálta ma reggeli Twitter-üzenetében Michael Roth a magyar kormányt a CEU hétfőn bejelentett Bécsbe költözése miatt. A német államminiszter az eredeti tervek szerint ma látogatott volna Budapestre: részt vett volna az Andrássy Egyetem által szervezett Német-Magyar Fórumon – a hivatalos programban szerepel is a neve –, valamint információink szerint találkozni kívánt a magyar kormány képviselőivel is.
Hirtelen megbetegedés...
Hétfő délelőtt azonban kiderült, hogy a szociáldemokrata politikus mégsem jön Magyarországra – a hivatalos indoklás szerint betegség miatt.
„Roth államminiszternek sajnos hirtelen le kellett mondania az útját egy megbetegedés miatt. Reméli, hogy hamarosan bepótolhatja a látogatást, és megértésüket kéri”
- közölte a privátbankár.hu kérdésére az államminiszter titkársága.
...vagy mégsem
Ugyanakkor Roth hétfő délben közzétett egy fotót a Facebook oldalán, amelyen egyik távozó gyakornokától búcsúzik, minden jel szerint teljesen egészségesen.
Forrás: Facebook/Michael Roth |
Ezt még elvileg lehet azzal magyarázni, hogy a kép talán korábban készült. Hétfő délután ugyanakkor Roth megosztotta hivatalos heti programját is, amelyből kiderül, hogy kedden és szerdán számos megbeszélése van, és még egy berlini rendezvényen is felszólal.
Forrás: Facebook/Michael Roth |
Mindez arra utal, hogy a miniszter valójában nem betegség, hanem politikai okok miatt mondta le budapesti útját. A Népszava úgy tudja, hogy a Német-Magyar Fórumon korábban egy magyar miniszter és egy államtitkár is visszamondta a részvételt, amit a német fél nagyon rossz néven vett - főleg azért, mert a magyar fél egy olyan „nagyszabású Fidesz-rendezvényre” hivatkozott, amiről senki nem tudott semmit. A lap szerint ez is a német-magyar kapcsolatok leépülését jelzi. A CEU Bécsbe költözésének a híre pedig - tesszük hozzá - az utolsó csepp lehetett a pohárban.
Magyarország nehéz partner
A német államminiszter (a külügyminisztérium Európa ügyi államtitkára) már korábban is élesen bírálta az Orbán-kormányt – novemberben például azért, mert befogadta a hazájában korrupció miatt jogerősen elítélt volt macedón miniszterelnököt, Nikola Gruevszkit. „Magyarország megnyitja határait a menekültek előtt. Csodálatos...” – írta ironikus hangnemben a Twitteren, amikor Gruevszki bejelentette, hogy menedékkérelmet nyújtott be hazánkban.
Egy 2017-es Facebook-bejegyzésben, miután Budapesten tárgyalt a kormány, az ellenzék és a civil szervezetek képviselőivel, nehéz partnernek nevezte Magyarországot. Megemlítette, hogy a menekültpolitika, a tudomány szabadsága, a civil szervezetek, a média és a jogállamiság kérdését is máshogy látják, de szerinte éppen ezért fontos, hogy beszéljenek egymással.