2p

Megemelték a kamatot, hogy ne zuhanjon tovább a líra.

A török jegybank csütörtöki rendkívüli ülésén 2 százalékponttal, 46 százalékra emelte az egynapos hitelkamatát, hogy támogassa a lírát és korlátozza gyengülésének az inflációra gyakorolt hatását.

A jegybank egyben úgy döntött, hogy nem változtat a 42,5 százalékos hétnapos repókamaton, ami a török központi bank irányadó kamata.

A líra amerikai dollárral szembeni árfolyama szerdán mintegy 11 százalék mínuszban is állt, új mélypontra került, de a nap végére némileg korrigált. A líra árfolyama azután kezdett esni, hogy a török hatóságok letartóztatták az Erdogan elnök legesélyess kihívójának tekintett isztambuli polgármestert, Ekrem İmamoğlut Csütörtökön a jegybanki kamatdöntés után már csak minimálisan, 0,1 százalékkal süllyedt a líra, pénteken kora reggel pedig már 1 százalékot meghaladó pluszban állt a dollárral szemben.

A líra lejtmenetét követő egynapos hitelkamat csökkenése után kiadott jegybanki közlemény megfogalmazása szerint, „miután felmértük, hogy ezek a folyamatok milyen kockázatokat jelenthetnek az inflációs kilátásokra nézve, lépéseket tettünk a szigorú monetáris politika fenntartása érdekében”. A török ??jegybank közleményében a monetáris politika további szigorításának lehetőségére figyelmeztetett arra az esetre, ha fennáll a veszélye az infláció növekedésének.

Törökországban a tavaly májusi 75 százalékról 39,05 százalékra, 2023 júniusa óta a legalacsonyabbra mérséklődött az éves infláció februárban, ami lehetővé tette, hogy a jegybank több alkalommal csökkentse a kamatot a jelenlegi 42,5 százalékra.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ausztriában sincs kolbászból a kerítés: több mint egyéves csúcsra pörgött az infláció
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 15:46
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme 3,5 százalék, tavaly április óta a leggyorsabb volt júliusban, miután júniusban 3,3 százalékos emelkedést jegyeztek fel – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) pénteken közzétett adataiból.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter bejelentette, hogy mit lépnek a nagy vámmegállapodásra
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 15:16
A kormány munkacsoportot hozott létre tíz stratégiai partnervállalattal az amerikai-európai vámmegállapodás negatív következményeinek kiküszöbölése érdekében – jelentette be a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.
Makro / Külgazdaság Kiosztott 45 milliárd forintot a kormány
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 12:51
45 milliárd forintot már kifizettek.
Makro / Külgazdaság Sokan örülhetnek, újabb európai nagyvárosba indít járatot a Wizz Air
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 12:17
Az első menetrend szerinti járat 2025. október 28-án indul.
Makro / Külgazdaság Infláció a kutakon, még drágább lesz a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 10:32
A héten szombaton tovább emelkednek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Aggasztó jelek: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 09:29
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke: 50,7.
Makro / Külgazdaság Volt jegybankelnök: Jobb az óvatosság
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 09:05
Bod Péter Ákos a hitelezési folyamatokat mutatta be közelebbről.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor élőben jelentette be: két új akcióterv jön
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 08:47
Az állami médiában beszélt a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Megdöbbentő adatot közölt a KSH a lakásépítésekről
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 08:33
Nagyon kevés új lakás épül, főleg vidéken.
Makro / Külgazdaság Mit ártott Donald Trumpnak a szélenergia?
Litván Dániel | 2025. augusztus 1. 05:59
Elképesztő állításokkal támadta a szélenergiát az amerikai elnök még az Ursula von der Leyennel folytatott vámtárgyalásokon is. De mi igaz abból, amit mond, és miért zavarják ennyire a szélerőművek?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG