3p
A következő napokban több mindent megtudhatunk a magyar gazdaság állapotárról. Nem fogunk unatkozni. Hétfő kivételével minden nap közread valamit a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ám a hazai makronaptárban minden bizonnyal a szerda lesz a legfontosabb, ekkor tudjuk meg ugyanis a tavaly decemberi és az egész éves inflációs adatot. Napról napra: ez lesz a jövő hét.
Tele van a nemzetközi makrogazdasági naptár is, különösen sok lesz az inflációs adat és beindul a vállalati jelentések időszaka is. Részletek >>>

Kedden a szálláshelyek novemberi forgalmáról közöl adatokat a KSH. A turizmusban októberben is folytatódott a korábbi hónapok trendje, a belföldi forgalom játszotta a főszerepet a szektor bővülésében. Az év első tíz hónapjában a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 8,6, a külföldi vendégeké 1,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a szálláshelyek bruttó árbevétele pedig 9,9 százalékkal haladta meg a 2013. január-októberit. 

Szerdán kerül napvilágra a decemberi, illetve a 2014. évi inflációs adat. A fogyasztói árak novemberben 0,7 százalékkal csökkentek éves szinten, az előző hónaphoz képest pedig 0,4 százalékkal mérséklődtek. Tavaly hat olyan hónap volt, amikor éves összevetésben negatív előjelű volt a fogyasztói árindex, és az elemzők decemberre is az árszínvonal csökkenését valószínűsítik, elsősorban az üzemanyagárak esése miatt.

A január-novemberi időszak mutatója mínusz 0,2 százalék volt tavaly, és valószínűleg negatív előjelű lesz a 2014-es inflációs mutató is. Szakértők szerint továbbra sincs deflációs veszély, az idén pedig a belső kereslet élénkülésével párhuzamosan enyhén nőhetnek a fogyasztói árak.


Ugyancsak szerdán jelenik meg a novemberi ipari termelési adat a KSH második becslése alapján. A múlt héten közölt előzetes adat 5,8 százalékos termelésbővülést jelzett novemberben éves összehasonlításban. A termelés 2014 első 11 hónapjában 7,6 százalékkal volt magasabb mint 2013 azonos időszakában.

Csütörtökön a mezőgazdasági termelői árak január-novemberi alakulását ismerteti a statisztikai hivatal. Októberben a mezőgazdasági termelői árak 5,7 százalékkal mérséklődtek az előző év azonos időszakához viszonyítva, míg az év első tíz hónapjában 6 százalékos volt az árak csökkenése. Január-októberben a növényi termékek ára 9,4, az állati termékeké 0,4 százalékkal csökkent. 

Pénteken az építőipar novemberi teljesítményéről közöl adatokat a KSH. Októberben 15,8 százalékra gyorsult az építőipari termelés növekedése a szeptemberi 7,3 százalékos emelkedést követően. Az egyéb építmények építése 35,2 százalékkal nőtt, ami az útépítési, vasút-felújítási munkáknak, valamint közműfejlesztéseknek volt köszönhető, az épületek építése ugyanakkor 6,5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Az év első tíz hónapjában az épületek építésének volumene 7,1, az egyéb építményeké 29,1 százalékkal nőtt, így az építőipar termelése 17,8 százalékkal bővült éves összehasonlításban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Moszkvában is hiánycikk lesz a benzin?
Elek Lenke | 2026. június 29. 19:13
Szigorú ellenőrzés alatt állnak a moszkvai benzinkutak, ami elsőre meglepően hangzik, hiszen Oroszország a világ egyik legnagyobb kőolajtermelője. Az elmúlt hetek eseményei tükrében azonban mindez nem tűnik elképzelhetetlennek.
Makro / Külgazdaság Ismét megmozdult a föld Venezuelában
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 17:24
De nem volt olyan erős a rengés, mint korábban.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: „sokkoló állapotban” találtuk a költségvetést a kormányülésen
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 16:08
A miniszterelnök az Országgyűlés rendkívüli ülése előtt elmondott napirend előtti felszólalásában a magyar költségvetés helyzetéről is beszélt.
Makro / Külgazdaság Lövöldözés volt Németországban, öt halott
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 15:13
Az indíték nem ismert.
Makro / Külgazdaság Nem lesz az amerikai gazdaság örömünnepe a foci-vb?
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 14:22
Így alakult a helyzet a kieséses meccsek előtt.
Makro / Külgazdaság A hőségre az üzemanyagárak sem mozdulnak
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 12:10
Holnaptól sem a 95-ös benzin, sem pedig a gázolaj ára nem változik. A kutak várják a közel-keleti békét, meg persze a védett üzemanyagár kivezetését.
Makro / Külgazdaság Nemcsak az időjárás, a költségvetés helyzete is nagyon meleg
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 10:21
Magyar Péter: „Az előző kormány tevékenysége miatt akár 7-8 százalék is lehet az idei költségvetési hiány.”
Makro / Külgazdaság Egy-két milliárdos cég különösen jól járhat az óriásplakátok betiltásával
Vámosi Ágoston | 2026. június 29. 10:03
Október 1-jétől Budapest nagy részéről eltünteti a reklámfelületeket a Fővárosi Önkormányzat rendelete, néhány kivétellel. A Privátbankárnak egy iparági szereplő arról beszélt, hogy a bontás sokba kerül, és perek tucatjai várhatók. De mennyibe kerül egy reklámháló a Széll Kálmán téren, vagy az Oktogonon, és melyik cégtípus a legnagyobb vesztese a döntésnek?
Makro / Külgazdaság Ennek örülhettek a vásárlók a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiban
Kollár Dóra | 2026. június 29. 05:57
Megérkezett az új Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés.
Makro / Külgazdaság Van olyan magyar régió, ahol a fiatal nők harmada nem dolgozik és nem is tanul
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 16:59
Óriásiak a területi különbségek Magyarországon a NEET- (nem dolgozó, nem tanuló) fiatalok arányát nézve. Budapest előzi a legjobb uniós ország arányát is, Észak-Magyarországon és Észak-Alföldön viszont katasztrofális a helyzet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG