3p
Egyre több részlet lát napvilágot Moszkva tavaly októberi puccskísérletéről egy balkáni államban. A cél Montenegró NATO-barát miniszterelnökének likvidálása volt. De hogyan lett a varsói orosz haditengerészeti attaséból álnéven egy balkáni puccs szervezője?

Rex Tillerson amerikai külügyminiszter a héten levélben kérte az amerikai szenátus vezetőit, hogy mielőbb hagyják jóvá Montenegró NATO-tagságát, amely szerinte Washington határozott érdeke. A szenátus két republikánus tagja korábban megakadályozta, hogy gyors döntés szülessen a 650 ezres népességű balkáni állam felvételéről. Rand Paul megkérdőjelezte, hogy bölcs dolog-e feldühíteni Moszkvát egy apró ország tagságáért, amely nem játszhat jelentős szerepet az Egyesült Államok védelmében. A szintén republikánus John McCain szenátor azzal vádolta Pault, hogy Putyin elnök kezére játszik. Montenegró abban reménykedik, hogy a májusi NATO-csúcson már a szövetség teljes jogú tagjává válhat.

Sirokov, akinek a valódi neve Sismakov

Káncz Csaba

A magyar sajtóban mi számoltunk be elsőként tavaly novemberben arról az orosz hátterű puccsról, amely éppen Montenegró NATO-tagságának megtorpedózását célozta. Tavaly decemberben Montenegró két orosz állampolgárt, Vladimir Popovot és Eduard Sirokovot rakatta rá az Interpol körözési listájára puccs szervezésének vádjával. Az ügyészi hivatal bejelentette, hogy Sirokovot gyanúsítják a montenegrói miniszterelnök, Milo Djukanovics elleni merénylet megtervezésével.

A héten aztán egy vezető montenegrói lap, a Vijesti számolt be az egyik gyanúsított, Alexander Szindelics vallomásáról. A hivatalos vizsgálati anyagok szerint Szindelics elmondta, hogy őt eredetileg Eduard Csesznakovim korábbi orosz nagykövet szervezte be, akit a montenegrói hatóságok az orosz katonai hírszerzéssel (GRU) hoznak összefüggésbe. Szindelics elmondása szerint Eduard Sismakov orosz GRU tiszt vezette ténylegesen azt az 500 fős csoportot, amely 2016 október 16-án célul tűzte ki a montenegrói választások megpuccsolását. A csoport tagjai azt az utasítást kapták, hogy öljék meg a NATO-párti Djukanovicsot.

Varsóból kiutasították

Lengyelország még 2014-ben nyilvánította persona non grata-nak kémkedésért Sismakovot, aki annak idején haditengerészeti attaséként szolgált Oroszország varsói nagykövetségén. Sismakov részt vett egy kiszivárogtatási botrányban, amelyben lengyel tisztviselők beszélgetéseit tették nyilvánossá. A szivárogtatás nyomán Radoszlav Szikorszki Moszkva-ellenes külügyminiszter kénytelen volt lemondani. A lengyel kormány már akkor úgy vélte, hogy Sismakov a GRU-nak dolgozik. Ezek után Sismakov Montenegróba költözött – legalábbis az útlevelének fényképe, születési helye és ideje szerint – és ott Eduard Sirokov álnéven élt. Már magánszemélyként és nem diplomataként. A puccs szervezésére viszont a Kreml a jelek szerint újra aktiválta.

Összességében elmondható, hogy Brüsszel ambíciótlanságával ellentétben Moszkva határozottan avatkozik be a balkáni térség törékeny egyensúlyába. Montenegró mellett a Boszniai Szerb Köztársaság és Macedónia is folyamatosan érzi a Kreml forró lehelletét. A térség politikai hőmérséklete pedig napjainkra két évtizedes csúcsra ugrott.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Visszaestek a Kínába irányuló külföldi működőtőke-befektetések
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 17:30
Kínában az év első 11 hónapjában 7,5 százalékkal esett a külföldi működőtőke-befektetés (FDI) értéke éves összevetésben, miután az első 10 hónapban 10,3 százalékos csökkenést regisztráltak.
Makro / Külgazdaság Így várták Oroszországban, és kisebb is lett
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 16:40
Az orosz jegybank pénteken az elemzői várakozásokkal összhangban 16,5 százalékról 16,0 százalékra csökkentette az irányadó jegybanki kamatot.
Makro / Külgazdaság Majdnem vétózott Brüsszelben Orbán Viktor – miért engedte át az Ukrajnának szánt hitelt mégis?
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 13:59
Felvetődött benne a gondolat, de nem akart mindenkivel szembekerülni. Brüsszelben értékelte az uniós csúcsot a magyar miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság A japán jegybank 30 éves csúcsra emelte a kamatokat, további szigorítást jelzett
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 13:40
A Japán Jegybank (Bank of Japan, BOJ) pénteken 30 éve nem látott szintre emelte az irányadó kamatokat, újabb mérföldkőhöz érve a több évtizedes, rendkívül laza monetáris politika és a közel zéró hitelköltségek felszámolásában.
Makro / Külgazdaság Szombattól tele is kérhetjük?
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 12:41
Még olcsóbb lesz a tankolás – már akinek.
Makro / Külgazdaság Meglepő, ki kaszálta el az orosz vagyon elvételének tervét Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 10:57
Nem a magyar és nem is a belga miniszterelnök verte be az utolsó szeget a jóvátételi hitel koporsójába.
Makro / Külgazdaság Jövőre még durvábban hódíthatnak a kínai autók
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 09:54
Teljesen átrendezik a piacot Európában és Magyarországon is. Célkeresztben a prémiumok?
Makro / Külgazdaság Gyorsuló növekedés, de gyorsuló infláció is jön? Ezeket az adatokat jósolják jövőre az OTP elemzői
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 09:09
Mire számíthatunk jövőre a magyar gazdaságban? Az OTP elemzői szerint főleg a választás előtti osztogatás fűtheti a növekedést.
Makro / Külgazdaság Ez is eljött: több magyar keres nettó 400 ezer forint felett, mint alatta
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 08:44
Közzétette októberi kereseti adatait a KSH: eszerint a fizetések középértéke már meghaladja a 400 ezer forintot, az átlag pedig a 480 ezret. A közszféra dolgozóinak keresete továbbra is nagyobb mértékben emelkedik, mint a versenyszférákban dolgozóké.
Makro / Külgazdaság Nagyítóval kell keresni a pozitívumokat a KSH legfrissebb adataiban
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 08:35
A természetes fogyás például egy picit csökkent – szinte minden más adat elég lesújtó a KSH népességre vonatkozó friss számaiban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG