1p
Anyakönyvi, valamint személyiadat- és lakcímnyilvántartással kapcsolatos ügyeket, illetve állampolgársággal összefüggő eljárásokat gyorsít és könnyít a Magyary Egyszerűsítési Programmal és a területfejlesztéssel összefüggő módosításokról szóló törvényjavaslat - mondta Répássy Róbert igazságügyi államtitkár az előterjesztés szerdai általános vitájában az Országgyűlésben.

A személyiadat- és lakcímnyilvántartással kapcsolatos kiemelkedően fontos változásnak nevezte az értesítési cím bevezetését, ami kellő rugalmasságot ad azoknak az embereknek, akik gyakran változtatják tartózkodási helyüket, illetve megoldást jelent a hajléktalanok számára is - mondta Répássy Róbert.

Az államtitkár szerint emellett a személyiadat- és lakcímnyilvántartás a törvényjavaslat értelmében 2013. március 1-jétől közhitelesen igazolja a magyar állampolgárság tényét, így nem kell az ügyfeleknek újabb hivatalnál jelentkezniük és kérelmet benyújtaniuk, hanem az egyablakos ügyintézés keretében időt és pénzt spórolhatnak meg.

Gyorsabb ügyintézés az anyakönyvi ügyekben

Az anyakönyvi ügyek - születés, házasság és halálozás - tekintetében a javaslat 8 napról 5 napra csökkenti az ügyintézési határidőt. Hangsúlyozta azt a módosítást is, amely szerint ha a külföldön élő magyar szülők gyermekük születését anyakönyvezésre bejelentik, akkor a gyermek a megadott adatokkal automatikusan bekerül a személyiadat- és lakcímnyilvántartásba is, egyszerűsítve és gyorsítva például a gyermek későbbi útlevéligénylését. A javaslat emellett lehetővé teszi a külföldön élő állampolgárok számára, hogy az anyakönyvezési kérelmet ne csak magyar külképviseleten, hanem itthon is megtehessék.

Az államtitkár szerint az ügyfél és a hatóság közötti találkozások számát csökkenti az a rendelkezés, amelynek értelmében az elhunytak személyi igazolványát és lakcímkártyáját az az anyakönyvvezető érvénytelenítheti, akinél a halálozást bejelentik, jelenleg ugyanis ezeket az okmányokat az anyakönyvvezető továbbküldi az érvénytelenítést végző szervnek, ami egy másik hatóság előtti megjelenést tesz szükségessé.

Tarthatatlan, hogy ennyi ideig tartson állampolgárságot szerezni

Az állampolgársági eljárások tekintetében is az ügyintézési határidők csökkentését kezdeményezték, mert tarthatatlan, hogy vannak olyan eljárások, amelyeknek ügyintézési határideje egy év. Nemzetpolitikai szempontból kiemelt jelentőségű módosításnak tartotta, hogy a törvényjavaslat az állampolgárság kedvezményes megszerzésének új esetét vezeti be, amely szerint kedvezményesen honosítható az a nem magyar állampolgár, aki tíz éve él házasságban magyar állampolgárral, és magyar nyelvtudását igazolja.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A cseh devizakereskedő idén növekedési fordulatot vár Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 15:40
A magyar gazdaság 2026-ban a hároméves stagnálást követően várhatóan visszatér a növekedéshez. A GDP ütemének várható gyorsulását azonban elsősorban átmeneti tényezők hajtják: a választási fiskális ösztönzők, az alacsony infláció rövid időszaka és az új ipari kapacitások fokozatos beindulása – írja az Akcenta.
Makro / Külgazdaság A német vállalatok kínai beruházásai négyéves csúcsra emelkedtek Amerika kereskedelmi háborújának hatására
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 15:20
A Reuters számára összeállított adatok szerint 2025-ben négyéves csúcsra emelkedtek a német vállalatok kínai beruházásai, ami rávilágít arra, hogy Donald Trump amerikai elnök kereskedelempolitikája arra ösztönzi az iparágakat és a kormányokat, hogy máshol erősítsék üzleti kapcsolataikat.
Makro / Külgazdaság Kipukkanhat a vámlufi? Nem véletlenül lett sietős Donald Trumpnak
Imre Lőrinc | 2026. január 27. 14:21
Néhány napon belül, egészen pontosan február 1-jétől tovább szélesedhet a vámháború az Egyesült Államok és Európa között. Donald Trump amerikai elnök a Grönlanddal kapcsolatos területi és erőforrásigényeit hátráltató európai országokkal szemben 10 százalékos, pótlólagos vámokat jelentett be, amelyek adott esetben június 1-jétől még tovább emelkedhetnek. De az is könnyen elképzelhető, hogy az újabb kereskedelmi szankciókból végül semmi sem lesz.
Makro / Külgazdaság Itt az év első kamatdöntése, Varga Mihályék nagy fordulat előtt állhatnak
Imre Lőrinc | 2026. január 27. 14:00
A Magyar Nemzeti Bank a várakozásoknak megfelelően nem változtatott a 6,5 százalékon álló irányadó rátán az év első kamatdöntő ülésén.
Makro / Külgazdaság Kell változtatni az szja-n a választások után? Mellár Tamással ezt is megvitatjuk a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 13:30
A közgazdász, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) volt elnöke február 4-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média 6. évfolyamban járó egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Von der Leyen megint megcsinálta – mit szólnak majd a Karmelitában?
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 13:10
Történelmi megállapodást hozott tető alá az Európai Bizottság elnöke.
Makro / Külgazdaság Jó üzletre váltja a Mol Trump és Putyin barátságát – nagyot kaszálhat a NIS megszerzésén a magyar olajcég
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 10:57
Nem csak egy finomítót szerez meg a magyar olajcég – és az ár is nagyon kedvezőnek tűnik.
Makro / Külgazdaság Ütött az óra: érkezik a húsbavágó magyar pénzügyi döntés
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 10:09
Hamarosan bejelentést tesz a nagymúltú magyar intézmény, fókuszban lesz a hivatalos kommunikáció is.
Makro / Külgazdaság Óriási a baj: megtizedelik a Nike erőforrásait az új rendszerek
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 06:44
Az egyre hatékonyabb termelési és logisztikai rendszereknek bizony nem mindenki örül.
Makro / Külgazdaság Hernádi Zsolt: Az EU az orosz energiát nem kiváltotta, hanem lecserélte
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 19:25
Hernádi Zsolt szerint az Európai Unió az orosz energiát valójában nem kiváltotta, hanem amerikai LNG‑re és kínai technológiára cserélte, miközben az importfüggőség alig csökkent. Mindeközben az EU Tanácsa 2027‑re teljes tilalmat vezet be az orosz gázra, amit a magyar kormány jogi úton támad meg.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG