3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Másfél hónappal az osztrák parlamenti választás előtt továbbra is határozott néppárti előnyt, valamint szoros szociáldemokrata-szabadságpárti küzdelmet jeleznek a legfrissebb közvélemény-kutatás eredményei – derült ki az Österreich című osztrák lap vasárnapi számából.

A felmérést a hét elején végezték hatszáz ember megkérdezésével. A kisebbik kormánykoalíciós erő, az Osztrák Néppárt (ÖVP) a legnépszerűbb, 33 százalékos támogatottsággal, míg a nagyobbik kormánypártra, az Osztrák Szociáldemokrata Pártra (SPÖ) 22 százalék szavazna. A népszerűségi listán korábban az első helyen álló, ellenzéki Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) a szavazatok 23 százalékra számíthat.

Az élbolytól messze leszakadva a Zöldek pártja 7, a korábbi zöldpárti politikus által indított Peter Pilz listája 6, a liberális Neos párt pedig 5 százalékos támogatottságot szerezhet a választáson.

A megkérdezettek 66 százaléka szerint az ÖVP, 56 százalék szerint pedig az FPÖ is jól indította a kampányidőszakot, de az SPÖ 66 százalék szerint nem startolt jól. Amennyiben közvetlenül választhatnák a kancellárt, úgy 36 százalék az ÖVP elnökére, Sebastian Kurzra szavazna, 29 százalék a jelenlegi kancellárra, Christian Kernre adná a voksát és 19 százalék választaná az FPÖ elnökét, Heinz-Christian Strachét.

A legtöbben, a válaszadók 30 százaléka ÖVP-FPÖ koalíciót szeretne, és mindössze 11 százalék tartaná jó megoldásnak a jelenlegi néppárti és szociáldemokrata közös kormányzás folytatását. A megkérdezettek 14 százaléka voksolna az SPÖ, a Zöldek, a Neos és a Peter Pilz listája közötti együttműködésre, 12 százalék pedig az FPÖ-SPÖ koalíciót részesítené előnyben.

Az APA osztrák hírügynökség megbízásából az OGM osztrák közvélemény-kutató által a múlt héten végzett, pénteken bemutatott felmérés szerint Sebastian Kurz a leghitelesebb politikus az osztrákok körében, a második helyen Hans Peter Doskozil szociáldemokrata védelmi miniszter áll. Christian Kern a nyáron veszített népszerűségéből, a harmadik helyről, a hatodikra csúszott vissza.

Az első tíz helyen csak néppárti és szociáldemokrata politikusok találhatóak - leszámítva a korábban zöldpárti államfőt, Alexander Van der Bellent, aki a harmadik legnépszerűbb politikus az országban. Norbert Hofer, az FPÖ alelnöke a 17. a listán, míg a párt elnöke, Strache a 24. helyet szerezte meg.

A héten már Sebastian Kurz és Christian Kern is megkezdte az országjárást, azonban az SPÖ szeptember 7-én, az ÖVP szeptember 23-án indítja el hivatalosan a kampányát. Még a májusi kormánykoalíciós válság és Reinhold Mitterlehner néppárti elnök és alkancellár lemondása után az osztrák parlamenti pártok megállapodtak, hogy a 2018 őszén esedékes következő parlamenti választásokat egy évvel előrehozzák.

Megközelítőleg 6,4 millió választópolgárt várnak az urnákhoz október 15-én. Ausztriában a 16. életévüket betöltött állampolgárok szavazhatnak a 2. Osztrák Köztársaság 22. parlamenti választásán.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
Makro / Külgazdaság Kerekítési hiba Németországban a BYD
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:31
Különlegesnek érezheti magát, aki a német utakon valódi kínai autót lát.
Makro / Külgazdaság Újabb nemzetközi szervezetet aggaszt a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:07
Rossz megközelítés, és sem a kiszámítás, sem a végrehajtás módja nem megfelelő, mondja a vámokról az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete.
Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG