4p
Újabb információk szivárogtak ki a nemzeti italboltokról – újabb bankok veszítettek ma devizahiteles pert, az egyik esetben egészen érdekes az indoklás – tovább csökkent a nagybevásárlás ára

A legfrissebb lapinformációk szerint nem csak a boltokban szigorítaná a kormány az alkoholvásárlást, hanem a kocsmákban is. A HVG úgy tudja:  folynak a piaci szereplőkkel az egyeztetések a nemzeti italboltokról. Már csak azon folyik a vita, hogy hány százaléknál húzzák meg az alkoholfokhatárt, vagyis milyen töménységű szeszes italok árusítását korlátozzák az erre felszentelt szakboltokra.  A HVG úgy tudja: a szórakozóhelyek sem maradnak ki a szórásból, jó eséllyel azt a korlátozást vezetik be, hogy csak a meleg ételt is kínáló vendéglátóhelyeken lehet majd alkoholt árulni. A kormány mindenesetre többször cáfolta az alkoholkoncesszióról szóló több újságban megjelent hírt, ebben egyelőre nincs változás.

Szeptember végére halasztotta a döntést a Fővárosi Törvényszék abban a perben, amelyet a Merkantil Bank indított a magyar állam ellen. A Felsőzsolca és Vidéke Takarékszövetkezet, az MKB eurolízing, a Raiffeisen lízing, az Erste Bank és a Környe-Bokod Takarékszövetkezet keresetét viszont elutasította a bíróság. Ezen kívül  a KDB, a Raiffeisen bank ügyében várható még ma első fokú, nem jogerős ítélet.

Elutasították ma a Sopron bank keresetét is, itt az indoklásra érdemes külön is kitérni: a bíróság ugyanis úgy ítélte meg, hogy a felperes keveri a jogszabálynak való megfelelés és a tisztességesség fogalmát. A törvényszék álláspontja szerint a szerződés kikötéseinek jogszabály szerinti megfogalmazása nem elegendő, csupán egy keret, amelyet a bank köteles tartalommal megtölteni, hogy tisztességes legyen. Ez alapján tehát a bankoknak nem elég a jogszabályoknak megfelelő szerződést kötni ahhoz, hogy tisztességesek is legyenek.

A Fidesz frakcióvezetője egyébként ma mondott újat a devizahitelek rendezéséről: Rogán Antal szerint nem csak azoknak járhat vissza pénz, akiknek még él a hitelszerződésük, hanem azoknak is, akik korábban végtörlesztettek. Ehhez azonban perelniük kell, és ha nyernek, Rogán Antal szerint készpénzt kaphatnak vissza.

Megjelent a legutóbbi kamatdöntés jegyzőkönyve: eszerint augusztus 26-i kamatdöntő ülésén a monetáris tanács egyhangúlag szavazta meg a 2,1 százalékos jegybanki alapkamat szinten tartását. Ez nem meglepetés, így a forint árfolyamára sem volt különösebb hatással. Délelőtt 317,20-ig emelkedett az euró jegyzése, egyebek mellett Rogán Antal szavaival magyarázták ezt a szakértők, hajszálra volt kétéves mélypontjától a forint, innen viszont erősödni tudott a magyar deviza, 315 alatt is jegyezték az eurót.

Tovább tart az árcsökkenés a hipermarketekben: szeptemberi árkörképünk szerint ezúttal is olcsóbban tudhatjuk le a nagybevásárlást, mint tavaly - sőt, az előző havinál is valamivel lejjebb ment mintakosarunk ára. A Tesco és az Interspar is engedett tavalyi áraiból, az Auchan pedig csak minimális mértékben emelt. Egy év alatt így a három áruház átlagára 344 forinttal alacsonyabb lett, ami 2 százalékos csökkenést jelent a Privátbankár Árkosár értékében. A KSH holnap közli a friss inflációs számokat, árkosarunk ezúttal is jó indikátor lehet az adatokhoz.

Pénzügyi Tudatosság szakmai fórumot tartott szerdán a Privátbankár.hu. Az egyeztetésen először ültek egy asztalhoz a témában a gazdaság- és oktatáspolitika döntéshozói, a szabályozó hatóságok és a piac képviselői. Az eseményen Balogh László, a Nemzetgazdasági Minisztérium és Pölöskei Gáborné, az Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes államtitkára, valamint Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára tartott nyitóelőadást. A Privátbankár.hu szakmai kerekasztalán jelentette be Kovács Levente, hogy a Magyar Bankszövetség szervezésében hazánk csatlakozik a 2015-ös European Money Week kezdeményezéshez, amely a pénzügyi oktatás, is,eretszerzés fontosságára hívja fel az Unió polgárainak figyelmét.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szombattól tele is kérhetjük?
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 12:41
Még olcsóbb lesz a tankolás – már akinek.
Makro / Külgazdaság Meglepő, ki kaszálta el az orosz vagyon elvételének tervét Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 10:57
Nem a magyar és nem is a belga miniszterelnök verte be az utolsó szeget a jóvátételi hitel koporsójába.
Makro / Külgazdaság Jövőre még durvábban hódíthatnak a kínai autók
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 09:54
Teljesen átrendezik a piacot Európában és Magyarországon is. Célkeresztben a prémiumok?
Makro / Külgazdaság Gyorsuló növekedés, de gyorsuló infláció is jön? Ezeket az adatokat jósolják jövőre az OTP elemzői
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 09:09
Mire számíthatunk jövőre a magyar gazdaságban? Az OTP elemzői szerint főleg a választás előtti osztogatás fűtheti a növekedést.
Makro / Külgazdaság Ez is eljött: több magyar keres nettó 400 ezer forint felett, mint alatta
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 08:44
Közzétette októberi kereseti adatait a KSH: eszerint a fizetések középértéke már meghaladja a 400 ezer forintot, az átlag pedig a 480 ezret. A közszféra dolgozóinak keresete továbbra is nagyobb mértékben emelkedik, mint a versenyszférákban dolgozóké.
Makro / Külgazdaság Nagyítóval kell keresni a pozitívumokat a KSH legfrissebb adataiban
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 08:35
A természetes fogyás például egy picit csökkent – szinte minden más adat elég lesújtó a KSH népességre vonatkozó friss számaiban.
Makro / Külgazdaság Kezdhetnek tényleg aggódni a Fideszben? Durva különbséget mért egy nagymintás kutatás
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 08:11
Aktívabbak is a Tisza-szavazók, ráadásul Magyar Péteréknek több lehet a tartaléka is.
Makro / Külgazdaság Megszületett a döntés Brüsszelben – Ursula von der Leyen vagy Orbán Viktor lehet a boldogabb?
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 06:43
Ukrajna túlélését sikerült biztosítania az uniós vezetőknek, mégse örülhetnek igazán. Orbán Viktor nem adott pénzt, mégse lehet teljesen boldog.
Makro / Külgazdaság Meglepetés történt az amerikai éves inflációval
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 17:16
Az Egyesült Államokban lassult a fogyasztóiár-emelkedés éves üteme novemberben, szemben az elemzők által várt gyorsulással.
Makro / Külgazdaság Az EKB változatlanul hagyta az irányadó kamatlábakat
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 16:18
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott a három irányadó eurókamat szintjén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG