4p

Kormányok jönnek-mennek, de egy valami biztos: a Strabag mindig, minden körülmények között hozza a formáját és milliárdos profitot utal az osztrák tulajdonosnak a magyarországi közbeszerzéseken elnyert munkák után.

Bár korábban a mára már megszűnt SZDSZ-t volt divat Strabag Demokraták Szövetsége néven emlegetni vicces jobboldali körökben, most az a jó hír, hogy az osztrák óriáscég az Orbán-kormány alatt is megtalálja a számítását és zökkenőmentesen viszi haza Ausztriába a Magyarországon megtermelt profitot. A Strabag ráadásul osztódással szaporodhat, mert ez a márkanév összesen mintegy 10 különböző céget takar, de a közös bennük a tulajdonos: egy 15 ezer lakosú karintiai városban székelő Strabag AG. Itt döntöttek úgy, hogy a magyarországi mintegy 130 milliárd forintos árbevételből keletkező 5 milliárd forintot osztalék formájában inkább kiveszik a cégekből - derül ki a lapunk által átnézett céges beszámolókból.

Persze ezt a bevételt nem a szél fújta össze, hanem állami közbeszerzéseken hirdették ki az osztrákokat győztesnek. A budapestiek főleg a 3-as metró felújításánál találkozhatnak Strabag-sisakos munkásokkal, hiszen Újpesttől Kispestig ők dolgoznak az állomások kipofozásán. A metróvonal közbeszerzéseit a Strabag Építőipari Zrt. szokta elnyerni: ez a társaság 2019-ben 27,5 milliárd forintos árbevételt könyvelt el, amiből egymilliárd forintos profit jött össze, ellenben 1,4 milliárd forint osztalékot fizettik ki a tulajdonosnak.

A legnagyobb pénz a Strabag Áltános Építő Kft.-nél gyűlt össze: a 2018-as 52,7 milliárd forint után 2019-ben 68,9 milliárd forintnak lehetett örülni, ami 3 milliárd forint profithoz volt elegendő, ezt ki is vették a cégből. Mintegy 700 millió forintot a Strabag Szolnok nevű cégből is átutaltak Ausztriába, de nem mindegyik cégükből veszik ki az aranybányának tűnő magyar piacról származó nyereséget. Például a Strabag Rail Kft.-nél is beírhattak 703 millió forintot az adózott eredmény sorba, de innen inkább tartalékba helyezték.

Kéz a kézben

Hogy megtalálták a közös hangot a NER kedvenc építőipari cégeivel, azt talán jól bizonyítja, hogy áprilisban az állami Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. kihirdette a Püspökladány és Biharkeresztes közötti vasútfejlesztés kivitelezőit. A Hajdú-Bihar megyei város és az országhatár közötti vonalszakaszt a Strabag Rail Kft. és az R-Kord Építőipari Kft. kivitelezi nettó 47,2 milliárd forintos szerződéses értéken. Az R-Kord pedig természetesen Mészáros Lőrinc nagyvállalkozó cége.

Első ránézésre kicsit idegen testnek tűnik a Strabag konszern cégei között az Asia Center Kft., a XV. kerületi áruházban főleg vietnámi kereskedők bérelnek helyiségeket. A cég ugyan 2 milliárd forint bevételt hozott a Strabag-nak, de folyamatosan veszteséges, ezúttal 1,1 milliárd forint lett a negatív eredmény.

Persze nem csak a metrót kell felújítani Budapesten, hanem néhány évente a 4-6-os villamost is vagy a Városligetet, ezt pedig ezúttal a Colas Alterra Zrt. vállalta magára. Tavaly nyáron a budai oldalon építették a villamost, de 2016. októberében a francia hátterű cég nyerte el a Fővárosi Önkormányzat hirdetmény nélküli tenderét a pesti rakpart megújítására a vizes vb miatt, de a Liget projektnél is lehetett számítani a megbízhatóságukra: 2,5 milliárd forintért kapott új közvilágítást a Városliget. A Colas Alterra Zrt. 2019-ben 21,5 milliárd forint árbevételt ért el, amiből csak 51 millió forintos profit jött össze. Ellenben a központi Colas Hungária Zrt. 22,2 milliárd forintos forgalmából 6,9 milliárd forintos profit lett, amiből 5,4 milliárd forintot át is utaltak Páriszba.

Laptársunk írt arról, hogy az Opel magyarországi egysége fizetett komoly osztalékot az anyavállalatának, majd azt is megírtuk, hogy a Mercedes is hasonlóan tett. Ezek után azt is mondhatjuk, hogy az Audi jelentése már nem is okozott meglepetést, hiszen az ingolstadti társaság is jelentős osztalékfizetésről döntött. Az ugyanakkor nem nevezhető szokványosnak, hogy a tavaly realizált eredmény többszörösét vette ki az Audi AG a magyar leányvállalatából. (A háttérről az mfor.hu írt elemzést: Féktelen buli vagy felkészülés a legrosszabbra? Miért viszik el a pénzt az autógyártók? >>)

Kell a segítség

Ugyanakkor Orbán Viktor kormányfő épp a napokban jelentette ki, hogy a koronavírus-járvány gazdasági hatása még az olyan, világszínvonalon kiemelkedő gyárakat is rendkívül érzékenyen érinti, mint az Audi, és a miniszterelnök szerint még a saját lábán megálló Audi-gyár újraindításához is kormányzati segítség kell. Az MSZP szerint a Fidesz cserbenhagyta a magyar munkavállalókat és ismét a multinacionális cégek oldalára állt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jelasity Radován: Az Erste nem adósa Kármán Andrásnak és ő sem az Erstének, ő nem a bank szolgája
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. június 26. 15:30
Az Erste elnök-vezérigazgatója a június 25-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live jubileumi, 100. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nálunk sem rózsás a költségvetés helyzete, de a franciáknál sosem volt ilyen rossz
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 13:10
Franciaország államadóssága rekordmagasra, 3500 milliárd euró fölé emelkedett az első negyedévben a nemzeti statisztikai hivatal, az Insee adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Elárulta Magyar Péter, melyik feltételt lesz a legnehezebb teljesíteni az euróhoz
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 12:45
Magyar Péter miniszterelnök, Kármán András pénzügyminiszter és Kiriákosz Pierakákisz görög pénzügyminiszter, a Eurócsoport elnöke közös sajtótájékoztatót tartottak a Pénzügyminisztériumban, ahol a legfőbb téma az euró magyarországi bevezetésének lehetőségei voltak.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mekkora a támogatottsága idehaza az euró bevezetésének
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 08:55
A Medián kutatása szerint a társadalom jelentős, háromnegyedes többsége szeretné, ha Magyarország bevezetné az eurót. Nézetkülönbség mindössze abban van, hogy ez mikor történjen meg.
Makro / Külgazdaság Több vendég, kevesebb éjszaka – kijöttek a májusi turisztikai adatok
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 08:30
A KSH szerint a turisztikai ágazatban májusban az összes bruttó árbevétel 113,4 milliárd forint volt, folyó áron 8,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Makro / Külgazdaság Új világ jön a hitelezésben júliustól, és ez csak a kezdet
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 07:45
Júliustól 30,25 százalékra csökken a törvény által engedélyezett THM maximum a személyi kölcsönöknél. A legutóbbi, június 24-től életbe lépő kamatcsökkentés ennél a változásnál még nem érvényesül, de a februári kamatvágás igen. Olcsóbbak lehetnek júliustól a hitelkártyák is – írja a bank360.hu.
Makro / Külgazdaság Visszamenőleg is emeli a pedagógusok fizetését a kormány
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 19:59
Minden kategóriában emelkedik a pedagógusok fizetése, sorra vettük, hol milyen bérsávok lesznek.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: megreformáljuk a Magyar Fejlesztési Bankot
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 19:07
Erről is szó esett a csütörtök délutánk kormányszóvivői tájékoztatón, de előtte három szakember beszélt az előttünk álló extrém hőségre való felkészülésről. 
Makro / Külgazdaság 444: Orbán Viktort is az aranykonvoj-ügy felelősei közé teszi az Ügyészség
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 16:31
Farkas Örs korábbi államtitkár, és Hajdu János volt TEK-főigazgató felelősségét is vizsgálják. Jogellenes fogvatartás és hivatali visszaélés gyanúja is megalapozott.
Makro / Külgazdaság Az egyik alapító ország is kiléphet az OPEC-ből
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 15:03
Az Olajexportőr Országok Szervezetének kvótája túl alacsony iraki tisztviselők szerint: a kitermelés jelentősen visszaesett, amióta a Hormuzi-szoros blokád alatt van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG