3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Az Egyesült Államokban az elmezők által vártnál jelentősebben lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme januárban az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala, a U.S. Bureau of Labor Statistics pénteken közzétett adatai alapján.

Az év első hónapjában az Egyesült Államokban 2,4 százalékkal, tavaly május óta a leglassabb ütemben emelkedtek a fogyasztói árak éves összevetésben, miután egy hónappal korábban 2,7 százalékos éves inflációt jegyeztek fel– számol be róla az MTI.

Januárban havi szinten az elemzői várakozásokban szereplő 0,3 százalék helyett 0,2 százalékkal emelkedett a fogyasztói árindex az előző havi 0,3 százalékot követően.

Januárban az energiaárak éves összevetésben 0,1 százalékkal csökkentek, míg egy hónappal korábban 2,3 százalékos növekedést jegyeztek fel. Ezen belül a benzin ára 7,5 százalékkal csökkent az előző havi 3,4 százalékos esést követően, miközben a gázolaj 4,2 százalékkal került kevesebbe, mint egy évvel korábban, szemben az előző havi 7,4 százalékos drágulással, a földgáz pedig lassuló ütemben, 9,8 százalékkal drágult az egy hónappal korábbi 10,8 százalék után. A villamos energia ára 6,3 százalékkal emelkedett éves bázison az előző havi 6,7 százalékot követően.

Az élelmiszerárak éves növekedésének mértéke 2,9 százalékra lassult a decemberi 3,1 százalékról, míg a lakhatás ára 3,0 százalékkal nőtt az előző havi 3,2 százalék után. A használt járművek ára pedig az előző hónapban jegyzett 1,6 százalékos emelkedést követően januárban 2,0 százalékkal csökkent éves összevetésben.

A Federal Reserve (Fed) következő lépését találgatja a piac
A Federal Reserve (Fed) következő lépését találgatja a piac
Fotó: X/@federalreserve

Maginfláció

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) által inkább követett, a kamat alakítása szempontjából különösen fontos élelmiszer- és energiaárak nélküli maginfláció éves szinten az elemzői várakozásokkal összhangban 2,5 százalék, 2021 márciusa óta a legalacsonyabb volt januárban az előző havi 2,6 százalék után. Havi szinten a maginfláció az elemzői konszenzusnak megfelelően 0,3 százalék volt januárban az egy hónappal korábban jegyzett 0,2 százalékot követően.

A Fed inflációs célja 2 százalék. Legutóbbi, január 28-án végződött kétnapos kamatdöntő ülésén a Fed az elemzői konszenzussal összhangban változatlanul hagyta a kamatszintet, miután december 10-én ugyancsak a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal, 3,50-3,75 százalékra csökkentette az irányadó dollárkamat-tartományt.

A Privátbankár Európai Inflációs Körképei itt tekinthető meg.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Felháborította Szijjártó Pétert az Európai Unió válasza az orosz olaj ügyében
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 15:52
A magyar kormány a szlovákkal közösen az Európai Bizottsághoz fordult a leállított Barátság kőolajvezeték és az orosz olajszállítások miatt, de Szijjártó Péter szerint felháborító válasz érkezett.
Makro / Külgazdaság Hidegzuhany az Egyesült Államokban, beszakadt a munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 15:30
Az Egyesült Államokban februárban váratlanul 92 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta pedig 4,4 százalékra emelkedett.
Makro / Külgazdaság Mindenki a Közel-Keletre figyel, de eközben így áll a venezuelai helyzet
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 14:00
Az Egyesült Államok és Venezuela megállapodott a diplomáciai és konzuli kapcsolatok újbóli felvételéről – erről a BBC számolt be.
Makro / Külgazdaság Két nap alatt 28 forintot emelkedhet a dízel ára
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 12:51
Csütörtökről péntekre 11 forinttal emelkedett a dízel átlagára, szombaton pedig további 17 forinttal emelkedik a nagykereskedelmi ár, amelyet a kutak átháríthatnak a tankolókra. A benzin nagykerára 7 forinttal nő szombaton.
Makro / Külgazdaság Elárulta a NAV, miért tartják Budapesten a hét ukrán pénzszállítót
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 11:17
Pénzmosással gyanúsítják azt a hét pénzszállítót, akik Ausztriából Ukrajába vittek volna 35 millió euró készpénzt és 9 kilogramm aranyat. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal azt is hozzátette, ebben az évben mennyi készpénzt és aranytömböt vittek Magyarországon keresztül Ukrajnába.
Makro / Külgazdaság Nem csak a napsütés miatt örülhetnek ma a Karmelitában
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 08:30
A csaknem két éve folyamatosan negatív ipari termelés ha árnyalatnyival is, de januárban éves szinten végre emelkedett. 
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: A Magyarországon áthaladó, Ukrajnának fontos dolgokat le fogjuk állítani
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 08:19
Pénteken beszélt erről a miniszterelnök a Kossuth Rádióban, és azt is elmondta, megfelelő választ kell találnia a kormánynak az ukrán vezetés részéről érkező zsarolásra.
Makro / Külgazdaság Magyarország és Románia között épülhet új út
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 07:51
Véglegesíthetik a román és a magyar kormány közötti megállapodás szövegét a Kübekházánál lévő új határátkelőről. A terv már akkor megszületett, amikor még ellenőrzőpontot is kellett volna építeni, de azóta Románia is tagja lett a schengeni övezetnek.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Nem elegáns, hogy az MNB hirdetésének szövege egybevág a kormányéval
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. március 5. 18:54
Ez is elhangzott a 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 93. adásában, ahol a volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász mellett Pleschinger Gyula, a Monetáris Tanács 2013-2025 között tagja, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke volt élő műsorunk másik vendége. Az adást most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij Orbán Viktornak: a fegyveresek majd elintézik – frissítve
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 17:43
Az ukrán elnök reméli, hogy a magyar miniszterelnök abbahagyja az Európai Unión belül a 90 milliárd eurós hitel végső jóváhagyásának blokkolását.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG