3p
Osztrák sajtóhírek szerint nem lesz egyszerű feladat a CEU Bécsbe költöztetése: az egyetem legkorábban öt év múlva foglalhatja el véglegesnek szánt helyét, és egyelőre még a bérleti szerződést sem írta alá. Az is nyitott kérdés, hogy addig hol fog zajlani a tanítás. Az intézmény befogadása megosztja az osztrák kormányt.
Kizárva: a CEU budapesti központja.  EPA/Szigetváry Zsolt

Legkorábban 2023-ban kezdheti meg a tanítást a bécsi Otto Wagner Egészségügyi Központ területén a Central European University (CEU), amely Budapestről az osztrák fővárosba költözteti amerikai akkreditációjú képzéseit.

Az osztrák Der Standard című napilap által idézett ingatlanpiaci szakértők szerint még az is kérdéses, hogy ez az időpont  tartható-e. Ehhez ugyanis a központ teljes területét újra kell rendezni, és elő kell készíteni oktatási célokra, ami sok időbe telhet. Átfogó felújításra is szükség van, az erre vonatkozó pályázatokat azonban még ki sem írták.

99 évre kötik a szerződést

Az építési munkálatokat Bécs fogja finanszírozni, cserében bérleti díjat szed majd a CEU-tól. A beruházás költsége nem ismert, és még a bérleti díjban sem egyeztek meg. Egyelőre csak arról született megállapodás, hogy az intézmény 99 évre veszi majd birtokba a területet, írja az osztrák lap.

Nyitott kérdés az is, hogy hol folyik majd a tanítás 2023-ig. A lap szerint a CEU ideiglenesen a Bawag Group egyik épületébe költözhet, amely jelenleg az osztrák bank egyik központjaként funkcionál. Emellett szóba jöhet a régi bécsi gazdasági egyetem (WU) épülete is, ez azonban 2020-ig foglalt. Az idő mindenesetre sürget, mivel jövő ősszel már mintegy 700 diák kezdené el tanulmányait az osztrák fővárosban.  

Kurz örül, Strache nem

A CEU Bécsbe költözése az osztrák kormányt is megosztja. Sebastian Kurz kancellár tegnap, Heinz-Christian Strache alkancellárral tartott közös évzáró sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy az intézmény gazdagítani fogja Bécset.

Strache viszont vándoregyetemnek nevezte a CEU-t, amelynek szerinte nincs „referenciakampusza” az Egyesült Államokban. A bevándorlásellenes Szabadságpárt vezére ezzel gyakorlatilag a magyar kormány érvelését vette át.

CEU: elűzték az egyetemet

A CEU hétfőn jelentette be, hogy minden amerikai akkreditációjú programját Bécsben indítja el 2019 szeptemberében. Szerintük az elmúlt húsz hónapban mindent megtettek azért, hogy megfeleljenek a magyar törvényeknek. Ennek keretében felsőoktatási képzést indítottak az Egyesült Államokban, amit az amerikai hatóságok regisztráltak és jóváhagytak, a magyar hatóságok mégsem fogadták el ezt.

Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora szerint az egyetemet elűzték Magyarországról, ami példátlan. Azt mondta, hogy a magyar kormány nem akarta megoldani a problémát.

A kormány blöffről beszél

A magyar kormány viszont politikai blöffnek minősítette a CEU bejelentését, mivel szerintük az intézmény számos képzését továbbra is Budapesten tartja.

Az osztrák Die Presse becslése szerint a CEU képzéseinek nyolcvan százalékát telepíti át Budapestről Bécsbe, fő kampusza az osztrák fővárosban lesz, ahol teltház esetén 1500 diákot fog oktatni.

Weber is tiltakozik

A Soros György által alapított CEU Bécsbe költözése nagyrészt negatív visszhangot váltott ki nemzetközi szinten. Csalódottságát, illetve sajnálatát fejezte ki többek között  az amerikai külügyminisztérium és a budapesti Német Nagykövetség is.

Manfred Weber, az Európai Néppárt csúcsjelöltje – akinek megválasztását novemberben Orbán Viktor kormányfő is támogatta – pedig egyenesen elfogadhatatlannak nevezte, hogy „az EU-ban egy egyetem képzését költözésre kényszerítik.”

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb fontos neveket közölt a Tisza Párt
Privátbankár.hu | 2026. május 4. 17:07
Itt vannak a leendő parlamenti bizottsági elnökök és az Országgyűlés alelnök-jelöltjei.
Makro / Külgazdaság Vitézy Dávid útnak indult az uniós pénzekért
Privátbankár.hu | 2026. május 4. 16:03
Brüsszelbe megy, ahol szakpolitikai szinten folyik majd a munka.
Makro / Külgazdaság Irán azt állítja, rálőttek egy amerikai fregattra
Privátbankár.hu | 2026. május 4. 13:49
Az iráni haditengerészet megakadályozta, hogy „amerikai-cionista” hadihajók lépjenek be a Hormuzi-szorosba, egy amerikai hadihajót pedig két rakéta talált el – jelentette az iráni állami média hétfőn.
Makro / Külgazdaság A háttérben már zajlik a munka a kata átalakításáról, ezt javasolhatja a kamara az új kormánynak
Imre Lőrinc | 2026. május 4. 11:11
A hamarosan felálló Tisza-kormány alatt is folytatná az Orbán-rendszer utolsó 1-2 évében felvállalt aktívabb szerepfelfogását a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK). A testület már dolgozik a Kisadózó vállalkozások tételes adója (kata) kiszélesítésével kapcsolatos javaslatain, ami a Tiszának is az egyik fontos ígérete volt a választási kampány során.
Makro / Külgazdaság Javulhat az orvostechnikai eszközök beszállítóinak a helyzete?
Privátbankár.hu | 2026. május 4. 11:03
Laptársunk Jóbai Zsolttal, a Replant cégcsoport ügyvezetőjével, egyben az Orvostechnikai Szövetség alelnökével készített interjút.  
Makro / Külgazdaság Szívderítő hírek jöttek a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiból a választások után
Kollár Dóra | 2026. május 4. 05:44
Folytatódott az árcsökkenés a legfrissebb Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Rá sem lehet majd ismerni az idei Győzelem-napi parádéra Moszkvában
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 16:20
Május 9-én rendezik a putyini Oroszország legfontosabb nemzeti ünnepét, a Győzelem-napi ceremóniát.
Makro / Külgazdaság Elképesztően bonyolult helyzetet vesz át a Fed új elnöke
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 15:40
Austan Goolsbee, a chicagói Fed elnöke szerint a legutóbbi inflációs adatok „rossz hírt” jelentenek a jegybank számára. Az infláció alakulása óvatosságra inti a döntéshozókat a kamatcsökkentések ütemezésével kapcsolatban – írja a Reuters.
Makro / Külgazdaság Mindent megtesz az olajkartell az árak letöréséért, de ez most nagyon nem rajtuk múlik
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 12:45
Mérsékelten emelhetik a kitermelést az OPEC+ olajkartell tagjai. Ez a növelés azonban nagyrészt csak papíron létezhet mindaddig, amíg az Egyesült Államok és Irán közötti háború továbbra is akadályozza a közel-keleti olajszállításokat.
Makro / Külgazdaság Friss elemzés jött: ezt kell tennie rövid, majd hosszú távon a gazdasággal a Tisza-kormánynak
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 11:04
Magyarország esélyt kap egy 180 fokos fordulatra – kommentálta a választások eredményét friss elemzésében az Erste Bank.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG