4p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Peking mobilizál, Moszkva pedig figyelmeztető repülést végez Japán partjainál. Tokió 600 000 állampolgárának kimentését tervezi Dél-Koreából. De milyen emberáldozattal járna egy koreai háború?

Ezekben az órákban három amerikai repülőgép anyahajó (USS Carl Vinson, USS Ronald Reagan, USS Nimitz) tart Észak-Korea felé és egy hét múlva érik el a Japán-tengert.  Tegnap az amerikai alelnök, Mike Pence dél-koreai tárgyalásait követően figyelmeztette Phenjant, hogy Washington és szövetségeseinek türelme fogytán van.  Noha az amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó, Herbert McMaster szerint a kínai kormányzat is egyetért abban, hogy az észak-koreai helyzet nem mehet így tovább, Pekingen nagyfokú idegesség lett úrrá.

Kínai csapatösszevonások

Az 1950-53 között lezajlott koreai háború óta ugyanis Peking az észak-koreai sztálinista rezsimet egy olyan puffer-zónának fogja föl, amely elválasztja a kínai határt a Dél-Koreában állomásozó amerikai csapatoktól.  A kínai kommunisták egyes körei attól tartanak, hogy Washington hisztériája Phenjannal kapcsolatban azt a célt szolgálja, hogy egy háborúval megakadályozzák Kína felemelkedését.  Ezek a körök attól tartanak, hogy Washington továbbra is fenn akarja tartani hegemóniáját Ázsiában és meg akarja akadályozni Kína felemelkedését, mint stratégiai és gazdasági riválist.

Márpedig Peking nem akar defenzívába szorulni saját hátsó udvarába.  A kínai helyi közösségi média is megerősítette, hogy Peking 150 000 katonát vont össze az Észak-Koreával fennálló 1420 kilométeres határszakaszon.  Egy konfliktus esetén Peking nehezen fogadhatja el Szöul semlegességét és a kínai határra telepített THAAD amerikai rakétarendszer azonnal célponttá válhat.  A THAAD (Terminal High Altitude Defense, azaz nagy magasságú, végső fázisú ballisztikus rakéta elleni védelmi rendszer) rendszer az egyik legmodernebb rakétakomplexum, amely képes a kis- és közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták megsemmisítésére.

Komoly nyomás Tokión

Mivel Moszkva biztonságpolitikai tengelyt ápol Pekinggel és ráadásul egy 17 kilométeres szárazföldi határszakasza is van Észak-Koreával, az orosz katonai tevékenység is megélénkült.  Múlt szerdán két orosz Tu-95 típusú stratégiai bombázó és két Il-38 típusú tengeralattjáró-elhárító repülőgép röpült végig Japán keleti partjai mentén figyelmeztetésként, a nyugati partjai mentén pedig két Tu-142 típusú tengeralattjáró-elhárító repülőgép végzett figyelmeztető repülést.  Az orosz csendes-óceáni flotta legfontosabb bázisa Vlagyivosztokban csupán 120 kilométerre van Észak-Koreától, így Moszkva szükségét látta, hogy figyelmeztetést küldjön Japánnak, amely a múlt héten több hadihajóját küldte az észak-koreai partok közelébe.  A Kreml Washingtont is óvta attól, hogy egyoldalúan katonai cselekményt hajtson végre.

Káncz Csaba

A japán Nemzetbiztonsági Tanács múlt pénteken kiszivárogtatott a médiának egy februári följegyzést, amely szerint háború esetén 60 000 japán állampolgárt tervez evakuálni Dél-Koreából.  A Tanács megvitatta, hogyan reagáljon azon észak-koreai menekülthullámra, amely hajón próbál eljutni Japán partjaihoz.  A följegyzés hozzáteszi, hogy megerősített biztonsági intézkedések lesznek szükségesek a partokon, mivel észak-koreai „kémek és ügynökök” férkőznek a menekültek közé.

De milyen áldozatokkal járna egy észak-koreai katonai beavatkozás?  Nos, létezik egy 1994-es Pentagon modellezés, amikor a Clinton-vezette Fehér Ház a határán állt, hogy megtámadja Észak-Koreát.  Az akkori számítógépes szimuláció szerint az észak-koreai katonai ellencsapás akár egymillió civil áldozattal járna Dél-Koreában.  23 évvel később, tekintve, hogy Észak-Korea már nukleáris eszközökkel is rendelkezik, az esetleges háború ára összehasonlíthatatlanul magasabb lenne.

Káncz Csaba jegyzete.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Davosban is tárgyalt Jászai Gellért
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 10:56
Jászai Gellért találkozott Aleksandar Vučić-csal, Szerbia elnökével.
Makro / Külgazdaság Egy mutató, amiben lehagytuk Ausztriát
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 17:57
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme az előzetes becsléssel összhangban 3,8 százalékra lassult decemberben a novemberben jegyzett 4,0 százalékról – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) végleges adataiból.
Makro / Külgazdaság Eldőlt, mikor indul el Debrecenben a kínai akkumulátorcég
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 16:30
Az EVE Power Hungary Kft. január végén toborzási kampányt indít Debrecenben és a környező településeken: mintegy 400 új munkavállaló, elsősorban technikus, mérnök és támogató munkatárs felvételét tervezik az épülő debreceni gyárukba, amely a BMW Group beszállítója – jelentették be a gyár vezetői kedden sajtótájékoztatón.
Makro / Külgazdaság Bejött az átállás, nagy formában az amerikai munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 15:20
Az amerikai magánszektorban a munkahelyek száma átlagosan heti 8 ezerrel nőtt a december 27-én véget ért négy hétben az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet kedden közzétett kimutatása szerint.
Makro / Külgazdaság Európai bankvezér a Privátbankárnak: stratégiai hiba lenne, ha nem vennénk fel Ukrajnát az Európai Unióba
Imre Lőrinc | 2026. január 20. 14:26
Az összes európai uniós ország szerepet játszhat az ukrajnai újjáépítésben a háborút követően. Azok az államok viszont előnybe kerülhetnek, amelyek Ukrajna jövőbeli biztonságához is nagyobb mértékben járulnak hozzá – mondta el a Privátbankárnak az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) pénzügyi intézményekért felelős ügyvezető igazgatója Bécsben, a 31. alkalommal megrendezett Közép- és Kelet-európai Fórumon. Francis Malige szerint szigorú szabályok felállítására van szükség az újjáépítés kapcsán, különösen a közpénzek elköltését illetően. Emellett stratégiai hibának nevezte, ha Ukrajna a jövőben nem válna az Európai Unió tagjává. Interjú.   
Makro / Külgazdaság Oroszország számára előnyös lenne a Mol-NIS üzlet
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 12:56
Szergej Lavrov szerint ezzel jól járnak.
Makro / Külgazdaság Leesett az elemzők álla ettől a német adattól – itt a fordulópont?
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 12:39
Messze túlszárnyalta a várakozásokat a fontos mutató.
Makro / Külgazdaság Újabb 30 milliárd forintot kapott az Orbán-kormány, de 37 is lehetett volna
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 12:07
Változatlan hozammal értékesítették a kincstárjegyeket.
Makro / Külgazdaság A világ vezérigazgatói is aggódva várják ezt az évet
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 10:43
Harmaduk sem vár bevételnövekedést. Mesterséges intelligencia, vámok, kiberkockázatok is hozzájárulnak a borús hangulathoz.
Makro / Külgazdaság Kínából rendel? Akkor készüljön, vége a jó világnak!
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 09:46
A vásárlók, a webshopok és a logisztikai cégek is meg fogják érezni az új uniós szabályozást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG