1p
Az Európai Stabilitási Mechanizmus megfelelő feltételek esetén segítséget nyújt a tagállamoknak, és az eurózóna létrejövő bankunióját is finanszírozza majd. Az ESM jelenleg 200, másfél év múlva azonban már 500 milliárd euróból gazdálkodhat.

A kormányzótanács Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfőt választotta meg elnökéül, a vezérigazgató pedig Klaus Regling, az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (European Financial Stability Facility, EFSF), az eurózóna eddigi mentőalapjának vezetője lett.

Juncker az alakuló ülést követő sajtótájékoztatón az ESM megalakulását a gazdasági és monetáris unió jövője szempontjából történelmi mérföldkőnek nevezte.

"Az euróövezet most már állandó és hatékony tűzfallal rendelkezik, amely természetesen létfontosságú része annak az átfogó stratégiának, amely a pénzügyi stabilitást hivatott biztosítani a valutaunióban" - jelentette ki a luxemburgi politikus, aki szerint ezzel bezárult az európai intézményrendszerben tátongó rés.

Klaus Regling bejelentette, az ESM ettől a naptól kezdve teljesen működőképes, hitelkihelyezési képessége pedig 200 milliárd euró, ami a következő 18 hónapban 500 milliárd euróra bővül.

"Az ESM készen áll, hogy teljesítse küldetését, segítséget nyújtson a tagállamoknak, természetesen a megfelelő feltételek teljesülése esetén" - nyilatkozott a német közgazdász, aki elmondta, hogy a kormányzótanács közösen határoz a legfontosabb döntésekben, például, hogy milyen feltételekkel, mely tagállamnak és milyen formában nyújt hitelt az ESM, ami Regling véleménye szerint az egész szervezet legitimitását megerősíti.

Az ESM lesz az eurózónában tervezett bankunió mentőalapja is. A tervek szerint az euróövezet bajba jutott bankjai, az Európai Központi Bank által felügyelt közös bankfelügyelet megszületése után, közvetlenül az ESM-hez fordulhatnának segítségért. Klaus Regling viszont arra az újságírói kérdésre, hogy mikor láthat neki az ESM a bankok közvetlen feltőkésítésének, azt válaszolta, hogy ez csak akkor lehetséges, ha létrejön és működni kezd a közös bankfelügyelet, "ami még eltarthat egy ideig".

Az Európai Stabilitási Mechanizmust létrehozó szerződés szeptember 27-én lépett életbe, miután a februárban aláírt szerződés ratifikációs dokumentumát Németország is letétbe helyezte az Európai Unió Tanácsánál.

A Fitch Ratings rögtön a legjobb "AAA" besorolással látta el az ESM-et, a "korai figyelmeztetőrendszernek", illetve annak az előírásnak köszönhetően, hogy a befizetett tőkerátának és a tartalékoknak mindig el kell érniük az adósságállomány legalább 15 százalékát. Szintén fontos pozitívum a magas minőségű és likvid eszközök megléte, amelyek folyamatosan legalább tizenkét havi lejáró ESM-kötelezettséggel lesznek egyenértékűek.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vészesen drágul a marhahús – Trump újabb mentességet adhat
Kollár Dóra | 2025. november 16. 10:26
A marhahús miatt hátrálhat meg az amerikai kormány.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: „Már csak az a kérdés, hogy mennyire van vége”
Privátbankár.hu | 2025. november 15. 16:52
Megérkezett a Tisza elnökének válasza a miniszterelnök délelőtti megszólalására.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „veszély van”
Privátbankár.hu | 2025. november 15. 14:59
Háborús is, pénzügyi is. Interjúszerűséget adott hívei előtt a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Nincs haladék az amerikai szankcióknál – egyre nagyobb a baj Szerbiában
Privátbankár.hu | 2025. november 15. 13:34
Megelégelte az időhúzást az amerikai hivatal. A Mol is felmerült, mint lehetséges vásárló.
Makro / Külgazdaság Brutális függésben Oroszország, a Lukoil európai leánycégét is eladhatták
Imre Lőrinc | 2025. november 15. 10:28
Vészjóslóan közeledik november 21-e, amikor életbe lépnek a két vezető orosz olajvállalattal szembeni amerikai szankciók. Az izgatottság leginkább Vlagyimir Putyinon uralkodhat el, ugyanis két legnagyobb vásárlója, úgy tűnik, kihátrál Oroszország mögül. Elegendő lehet ez az orosz elnök tárgyalóasztalhoz ültetéséhez? Ennek a kérdésnek jártunk utána.
Makro / Külgazdaság Hátraarc Donald Trumptól: fontos intézkedéseket von vissza
Privátbankár.hu | 2025. november 15. 09:06
Beütött az infláció, az elnök visszavonulót fúj.
Makro / Külgazdaság Uniós GDP-rangsor: hol helyezkedik el a stagnáló Magyarország?
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 20:26
Az uniós rangsor hátsó részében találjuk Magyarországot az Eurostat friss, harmadik negyedéves GDP-adatait bemutató listáján. A lengyel gazdaság erős bővülésben van, miközben a németek stagnálnak, sőt: éves alapon alacsonyabb a bővülés ott, mint Magyarországon.
Makro / Külgazdaság Adót vetne ki az EU az ultrafeldolgozott élelmiszerekre
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 17:56
A szív- és érrendszeri betegségek megelőzése érdekében megadóztatná az Európai Unió a boltokban kapható alkoholos koktélokat is.
Makro / Külgazdaság Közel harmadára csökkenti a Svájccal szembeni vámokat az Egyesült Államok
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 17:28
A Trump-adminisztráció ezúttal Svájccal állapodott meg a vámcsökkentésről, miután az elmúlt hónapokban visszaesett az ország ipari exportja. 
Makro / Külgazdaság Az orosz külügy ismét egy budapesti békecsúcsról beszél
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 16:16
Nyitottak arra, hogy Vlagyimir Putyin és Donald Trump Budapesten találkozzon. Múlt héten Trump is arról beszélt, hogy örülne, ha Budapesten találkozhatna az orosz elnökkel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG