Itt van minden, amit az Otthon Start programról tudni kell, mielőtt belevágna

Szeptembertől indul az Otthon Start Program, amely akár 50 millió forintos, fix 3 százalékos, államilag támogatott kamatozású hitellel segíti a lakást vásárlókat, építőket – családi állapottól és gyermekszámtól függetlenül, gyermekvállalási kötelezettség nélkül. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az igénylés feltételeiről.
Itt van minden, amit az Otthon Start  programról tudni kell, mielőtt  belevágna
1p

Változó hazai szabályozás: mit vár el az Ön cégétől a hatóság?
Sokakat érint - jöjjön el!

Klasszis Talks & Wine - Fenntarthatóság 2025 ősz

2025. szeptember 17.

Részletek itt >

Nagyot esett a kormányzati szektor hiánya 2012 első három negyedévében: az egyenleg a GDP 1,8%-a, ami 3,1 százalékponttal alacsonyabb a tavalyinál. A bevételek dinamikusan nőttek, főleg az szja-ból érkezett be több - közben a kiadások is csökkentek, a harmadik negyedévben 7 százalékkal.

A kormányzati szektor hiánya 2012 első három negyedévében 375 milliárd forint volt, a GDP 1,8%-a, amely – a magánnyugdíjpénztári vagyon állam részére történt átadása nélkül számítva – 639 milliárd forinttal, GDP arányosan 3,1 százalékponttal volt alacsonyabb az előző év azonos időszakának hiányánál.

A 2012. harmadik negyedévében a hiány 17,3 milliárd forint volt (a GDP 0,2%-a), amely 345 milliárd forinttal (GDP arányosan 5 százalékponttal) maradt el az előző év azonos időszakától.

Mi az a "kormányzati szektor"? Miért nem "államháztartási hiány"?

Az uniós statisztikai szabványok által definiált kormányzati szektor nagyobb szervezeti kört foglal magába, mint az államháztartás. Mindazon szervezetek beletartoznak, amelyek tevékenységük során közjavakat állítanak elő, a nemzeti jövedelem és a nemzeti vagyon elosztásában vesznek részt, irányításukat a kormányzati szervek végzik, és tevékenységük ellenértékében 50 %-nál kisebb arányt képvisel az árbevétel.

 

Az uniós módszertan – a szervezeti kör különbözőségén túl – a számbavétel időpontját, értékét, az elszámolandó tranzakciók körét illetően is eltér az államháztartási elszámolásokhoz képest.

(Forrás: kormany.hu)

A nemzeti számlák rendszere (ESA95) módszertani előírásai alapján összeállított adatok szerint 2012 első három negyedévében a kormányzati szektor bevétele 9639,2 milliárd, kiadása 10013,9 milliárd forint volt.

Az adóbevételek húzták az egyenleget - kevesebbet költött a kormány

A bevételek 6,3%-kal emelkedtek 2011 azonos időszaki adataihoz képest (az előző időszakot a magán-nyugdíjpénztári vagyon átadása nélkül számítva), amelyhez mindegyik bevételfajta növekedése hozzájárult. A bevételek legnagyobb arányú emelkedése a jövedelemadóknál történt (12,1%), ami elsősorban az adójóváírás megszüntetése következtében megnőtt személyi jövedelemadó bevételeknek tulajdonítható. Míg a termelési- és importadók növekedése átlagos volt, a társadalombiztosítási hozzájárulások 3,7%-kal emelkedtek.

A kiadások 2012. első három negyedévében 0,7%-kal csökkentek. A felhalmozási kiadások 13,8%-os csökkenése mellett hasonló mértékben esett vissza a kormányzat által vásárolt természetbeni társadalmi juttatások összege is. Ugyanakkor növekedett a munkavállalói jövedelem (3,1%), a kamatkiadás (1,7%) és a folyó termelőfelhasználás (1,3 %).

A harmadik negyedévben nagyot húztak a nadrágszíjon

2012. III. negyedévében a kormányzati szektor bevétele 3275,6 milliárd, kiadása 3292,9 milliárd, hiánya 17,3 milliárd forint volt.

A bevételek 3,1%-os növekedése elsősorban a jövedelemadó bevételek 11,1%-os növekedésével magyarázható. A társadalombiztosítási hozzájárulások 4,1%-kal, a termelési adók 2,1%-kal bővültek, bár ez utóbbin belül az áfabefizetéseknél némi csökkenés mutatkozik (2,0 %).

A kiadások összege 7,0%-kal volt alacsonyabb az egy évvel korábbihoz képest. A legnagyobb visszaesés a felhalmozási kiadásoknál tapasztalható (20,9%), de csökkentek a kamatkiadások (6,6 %) és az előző évinél kisebb a folyó termelőfelhasználás is (1,9%). A munkavállalói jövedelmek 5,2 %-kal nőttek, a pénzbeni társadalmi juttatások nem változtak - közölte a KSH.

Az MNB szerdai jelentése szerint az államháztartás nettó finanszírozási képessége a 2012 harmadik negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP -3,2 százaléka (-892 milliárd forint) volt. 2012 harmadik negyedévében az államháztartás nettó finanszírozási képessége a negyedéves GDP -1,1 százalékát tette ki, ez -77 milliárd forintnak felel meg. Részletek >>
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Tárgyak zuhanhatnak le a levegőből” – riasztást kaptak egy romániai megye lakói
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 14. 09:09
Orosz drónt észlelt a román légierő, felszálltak az F-16-osok szombat este.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Tévhit, hogy a Fidesz az osztogatással meg tudja nyerni a választásokat
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. szeptember 14. 06:04
A közgazdász, szociológus, a Soproni Egyetem docense a szeptember 11-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 83. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Trump úgy üzent az orosz olajról, hogy a magyar kormány is megértse
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 13. 14:06
Az amerikai elnök levelet írt a NATO-tagországoknak.
Makro / Külgazdaság Felemás hírt kapott Magyarország szomszédja
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 13. 09:27
Fenntartotta Románia államadós-osztályzatának március óta érvényes negatív kilátását a pénteki újabb felülvizsgálat után is a Moody's Ratings.
Makro / Külgazdaság A miniszterelnök bukása csak a kezdet, újabb csapást kapott Európa egyik kulcsországa
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 13. 08:55
Franciaországot mostanában az ág is húzza.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, milyen konzulátust nyitott meg Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 13. 08:14
Váratlan országban barátkozott a miniszter.
Makro / Külgazdaság Húsz éve nem láttak ilyet Kínában
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 13:03
Érdekes adatok jöttek.
Makro / Külgazdaság Fontos állami cég vezetőjét cseréli le Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 12:48
Távozik a Magyar Fejlesztési Bank elnök-vezérigazgatója, az utód a Magyar Posta Biztosítótól érkezik.
Makro / Külgazdaság Várhatják a szombatot a magyar autósok
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 12:34
Kellemes meglepetésben lehet részük a benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Mégiscsak működik Trump matekja? Jókorát zuhant az amerikai költségvetés hiánya
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 11:09
Közel 30 milliárd dollárt szedtek be vámokból csak augusztusban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG