4p
Tovább csökkent a munkanélküliség 2017-ben, idén azonban már csak minimális csökkenés várható a mutatókban. Ez már gyakorlatilag a teljes foglalkoztatottság.

2017 utolsó negyedévében nagyjából 30 ezer fővel, 3,8 százalékra csökkent a munkanélküliség éves alapon. A ráta 0,7 százalékpontos csökkenésével így 175 ezer főre esett a munkanélküliek száma, a férfiakat alacsonyabb munkanélküliségi ráta jellemezte, mint a nőket, esetükben a javulás mértéke is nagyobb volt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal a Privátbankár.hu-val.

A tavalyi év egészét tekintve munkanélküliek létszáma átlagosan 192 ezer fő volt, 43 ezer fővel kevesebb, mint 2016-ban. A munkanélküliségi ráta 4,2 százalékos értéke 1,0 százalékponttal volt alacsonyabb az előző évinél.

2017 október-december éves alapon

A harmadik negyedévben éves összehasonlításban a 15–74 éves férfiak körében 27 ezer fővel, 83 ezer főre csökkent a munkanélküliek száma, munkanélküliségi rátájuk így 1,1 százalékponttal 3,3 százalékra mérséklődött. A nők esetében a munkanélküliek száma 92 ezer főre csökkent, a munkanélküliségi ráta pedig 4,4 százalékra mérséklődött.

A fiatalabb korosztályban (15-24) a ráta 1,4 százalékponttal 10,2 százalékra esett, a munkanélküliek egyötöde ugyanakkor továbbra is ebből a korosztályból kerül ki. A 25–54 évesek és az 55–64 évesek munkanélküliségi rátája is mérséklődött, előbbieké 0,4 százalékponttal, 3,4%-ra, az utóbbiaké 1,2 százalékponttal, 2,7 százalékra csökkent.

A munkanélküliség legjobban a dunántúli régiókban növekedett, míg Közép-Magyarországon és az ország keleti régióiban mérséklődött. A legjelentősebb változás az Észak-Alföldön következett be, ahol a ráta 1,6 százalékponttal, 6,4 százalékra csökkent, ennek ellenére itt volt a legmagasabb a munkanélküliség.

2017 egésze éves összevetésben

2017-ben éves alapon 43 fővel, 192 ezerre mérséklődött a nem dolgozók száma, a munkanélküliségi ráta így 1 százalékponttal volt alacsonyabb. A férfiak körében 32 ezerrel, 96 ezer főre csökkent a munkanélküliség, rátája így 1,3 százalékponttal 3,8 százalékra esett, míg a nőknél alig változtak az értékek: számuk 11 ezer fővel, 96 ezerre, munkanélküliségi rátájuk pedig 0,5 százalékponttal, 4,6 százalékra mérséklődött.

Idén már lassul a csökkenés

Az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint történelmi mélyponton zárta a tavalyi évet a munkanélküliségi ráta, munkaerőpiac feszességét jelzi az 59,8 százalékos foglalkoztatási ráta, valamint a 62,1 százalékos aktivitási arány is, hiszen mindkettő historikusan csúcson maradt.

9 új jóslat – a férfiak munkáját jobban fenyegetik a robotok?

Tovább részletek >>>

Ürmössy Gergely szerint a magyar munkapiac – közgazdasági értelemben – elérte a teljes foglalkoztatottság állapotát, így idén már csak korlátozott mértékben tud csökkenni a mutató, a 2018-ra vonatkozó becslés 3,9 százalék. A magyar gazdaság várhatóan idén is lendületesen bővül, a növekedést elsősorban a háztartások felfutóban lévő kereslete, valamint a beruházások támogathatják. Ezzel szemben a nettó export idén is negatív lehet, hiszen a felpörgő belső kereslet erősen import-alapú, ami azt jelenti, hogy az import növekedési ütem meghaladhatja az export bővülését.

Orbán Viktor miniszterelnök már évekkel ezelőtt elmondta, hogy teljes foglalkoztatottság a cél Magyarországon. Részletek >>

Az ING vezető elemzője elmondta: bár a foglalkoztatottak száma elmaradt az előző három havi adattól, így is majdnem elérte a 4 millió 400 ezer főt. A létszámbővülés továbbra is kedvező szerkezetű, hiszen az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 88,4 ezer fővel növekedett, mindeközben a közmunkások és a külföldi telephelyen dolgozók száma együttesen 52 ezer fővel csökkent.

Virovácz Péter elmondta: a munkaerő-piaci folyamatok némileg felülmúlták a várakozásokat a tavalyi évben. Idén továbbra is javulhat a munkaerőpiac helyzete, azonban a kínálati oldal szűkössége miatt már nem ilyen erős dinamikával. A zsugorodó potenciális munkaerő, a földrajzi szempontok és a képzettségi eltérések miatt 2018-ban már csak újabb 0,3 százalékponttal mérséklődhet a munkanélküliség.

Az előző havi adatok ide kattintva megtekinthetők.

Az osztrákok lemásolnák a német csodát – mi vár a kint dolgozó magyarokra?

Németországban csak most kezdődnek az újabb koalíciós tárgyalások, Ausztriában már megalakult a koalíció, de a munkaerőpiac mindkét helyen érzékeny pont. A németeknél a határozatlan idejű szerződések megszüntetése és az egészségügy átalakítása van napirenden, az osztrákoknál a munkanélküli segély csökkentésével ösztönöznének munkára. További részletek >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tavasszal üthet be a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 16:29
A tavaszi előrejelzési fordulóban javasolhatja az Európai Bizottság a Tanácsnak, hogy újabb szakaszba léptesse a túlzottdeficit-eljárást. Eközben a kormány a GDP 2,2 százalékának megfelelő pénzt osztogat el.
Makro / Külgazdaság Ötven kamiont beengednek a Hősök terére, de merre indulnak a többiek?
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 15:01
Hétfőn délután megérkezett a Hősök terére a kamionos tüntetés konvoja. A térre azonban a rendőrség csak ötven járművet enged be, a többiek másfelé indulhatnak.
Makro / Külgazdaság Hiába szedett be sokkal többet a magyar állam – még sokkal többet költött
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 12:33
Itt vannak a részletes adatok a költségvetés november végi helyzetéről.
Makro / Külgazdaság Fordul a kocka a benzinkutakon keddtől
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 11:27
Most az autósok másik csoportja örülhet.
Makro / Külgazdaság Itt van, mekkorát ütött Trump a német autóiparon – nagyot
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 10:44
Fellendülésre pedig nem érdemes fogadni.
Makro / Külgazdaság Döntött egy svájci bíróság: az egész világon aggódhatnak a multik
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 10:29
Precedensértékű lehet az ítélet.
Makro / Külgazdaság Megvétózhatta volna Ukrajna hitelét Orbán Viktor – meglepő, ki beszélte le erről
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 08:37
Félrehívták egy kicsit az uniós csúcs sorsdöntő pillanataiban.
Makro / Külgazdaság Ilyen még soha nem történt a magyar kereskedelemben
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 07:47
Csökkent a terminálok száma – de miért?
Makro / Külgazdaság Mélypontok közelében tántorog a jen
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 06:19
Hiába volt a kamatemelés?
Makro / Külgazdaság Olyan történt a Penny, a Lidl, és az Aldi üzleteiben, amit idén még nem tapasztaltunk
Kollár Dóra | 2025. december 22. 05:37
Árcsökkenést tapasztaltunk a diszkontokban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG