3p
Vaskos meglepetéssel indult a nap: nagyobbat estek a fogyasztói árak Magyarországon, mint várták – a hírre a forint hirtelen gyengülni kezdett – a tőzsdén is rossz a hangulat.

A vártnál nagyobbat estek az árak decemberben: közel 1 százalékkal alacsonyabb volt az árszínvonal, mint egy évvel korábban. Az előrejelzések az éves összevetésű fogyasztói árindex  0,4-0,7 százalékos visszaesését várták a múlt hónapra - ennél jóval nagyobbat estek az árak. A háztartási energia, az üzemanyagok, az élelmiszerek, a ruházkodási cikkek, valamint a tartós fogyasztási cikkek ára csökkent, a szolgáltatások és a szeszes italok, dohányáruk drágultak. Összességében, 2014-ben a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal csökkentek az előző évhez viszonyítva - ez a szám szerepel egyébként a jegybank decemberi inflációs előrejelzésében is.

Ezzel szemben januárban kilenc hónap után újra éves áremelkedést mértünk a Privátbankár Árkosár-felmérésében: a szinte egész éven át tartó árcsökkenésnek egyelőre vége szakadt. Régen láttunk már ekkora havi áremelkedéseket: a banán ötödével drágult, egyes tömény szeszesitalok pedig közel 30 százalékkal kerülnek most többe, mint decemberben. Legalább tizedével drágult a narancslé és a liszt is. Tavaly januárhoz képest a tejföl drágult a legnagyobb mértékben (közel harmadával). Jelentősebb, 10 százalékot meghaladó éves áremelkedést mértünk a banánnál, a lisztnél, a száraztésztánál, a joghurtnál, egyes szeszesitaloknál és az ásványvíznél is.

A januári adatot is lefele húzhatja viszont az üzemanyagárak csökkenése, legalábbis az alapján, ami eddig történt: ma hajnalban például még tovább esett az üzemanyagok ára, és a héten további benzinár csökkenés is indokolt lehet. Ma 5-5 forinttal csökkentette a 95-ös benzin és a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát a Mol. A csökkentéssel a benzin átlagára 325 forintra, a gázolajé 347 forintra mérséklődött. A GKI Energiakutató előrejelzése szerint pénteken akár még 5 forinttal olcsóbb lehet a benzin.

A CIB Bank elemzése szerint a piaci szereplők az euróövezeti mennyiségi lazítás megkezdését várják. Ugyanakkor hamarosan a lazítási program jogi problémái kerülhetnek előtérbe, az EU bírósága várhatóan ma délelőtt teszi közzé előzetes, jogilag nem kötelező érvényű állásfoglalását arról, hogy a tervezett monetáris program jogszerű-e.

Kevesebb vagyonosodási vizsgálatot indított az adóhatóság tavaly, mint két évvel korábban, a megállapított nettó adókülönbözet azonban több mint 20 százalékkal volt magasabb a 2012. évinél – közölte a NAV a Napi Gazdasággal.

Csaknem 35 millió eurós bírságot szabott ki a román versenyhivatal négy áruházláncra és azok huszonegy beszállítójára: úgy versenyeztek, hogy nem a vevők jártak a legjobban. A legnagyobb, 11 millió eurós bírságot a Metrora szabták ki, míg a svájci Selgros 6 és fél millió eurós büntetést kapott. Megbüntették még a belga Mega Image és a Real hipermarketek is.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
Makro / Külgazdaság Az egész világ és Donald Trump is erre a döntésre vár – nyilatkoztak az illetékesek
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:36
Kamatot vág-e a Fed? És mikor? Megszólalt a Trump által sokat kritizált elnök, illetve az amerikai pénzügyminiszter is.
Makro / Külgazdaság Ki fog itt tanítani?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:51
Tovább nőtt a meghirdetett tanári állások száma.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG