3p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

-

Esélyt sem ad a dél-koreai vezetés Kim Dzsong Unnak, hogy meggondolja magát: miután az észak-koreai diktátor békéltető tárgyalásra tett javaslatot, a déli szomszéd rögtön időpontot fűzött a felajánláshoz. A két fél pontosan egy hét múlva ül össze rendezni a sorait, kérdés az, hogy 2018 végül a koreai kiegyezés éve lesz-e. Egy biztos: láthatóan mindkét fél nyitott valami hasonlóra.

A KCNA észak-koreai hírügynökség által 2017. szeptember 4-én közreadott képen Kim Dzsong Un első számú észak-koreai vezető, a Koreai Munkapárt első titkára megbeszélést folytat a párt elnökségi tanácsának tagjaival szeptember 3-án, miután Észak-Korea kísérleti atomrobbantást hajtott végre. (Fotó forrása: MTI/AP/KCNA/KNS)

Ahogy arról már korábban írtunk, a dél-koreai Újraegyesítési Minisztérium még tavaly év végén adott ki egy előrejelzést, amely azzal számolt, hogy Észak-Korea 2018-ban megkezdi a tárgyalásokat az Egyesült Államokkal nukleáris programjáról, valamint normalizálja a viszonyát Dél-Koreával. Az észak-koreai vezető, Kim Dzsong Un nem is várt sokat, az év első napján baráti jobbot nyújtott a déli szomszédjának.

Megragadják a lehetőséget

Dél-Korea, bár – érthető okokból – kissé szkeptikusan fogadta Kim Dzsong újévi beszédét, nem pazarolták túlságosan az időt, és a déli újraegyesítési miniszter, Cho Myong-gyon azon nyomban mielőbbi tárgyalásra tett javaslatot. Eszerint legkorábban január 9-én magas rangú delegációt küldenének a határ menti Panmunjom településre. Ezzel ugyanis még akár a februárban kezdődő téli olimpia előtt meg lehetne ejteni a tárgyalássorozatot, amikor Észak-Korea tervezett delegációt küldeni a játékoknak otthont adó Phjongcshangba, írja a Reuters.

A dél-koreai államfő, Moon Jae-in elmondása szerint a játékok egyébként teljes biztonságban zajlanak majd, ráadásul a baráti légkör érdekében ők is és Amerika is megegyeztek, hogy elhalasztják az északi rezsim megfélemlítését célzó katonai demonstrációkat a játékok erejéig. A dél-koreai gazdaság töretlenül fejlődik az elmúlt időszakban az autógyártás mellett feljövőben a koreai hadiipar és meglepő módon a koreai kozmetikumok iránt is egyre nagyobb a kereslet.

Még mindig tart a fenyegetés

Kim Dzsong Un ugyanakkor arra nem tett utalást, hogy egy pillanatra is visszafogná a nukleáris fegyverkezést, ugyanebben az újévi beszédben ugyanis nyílt fenyegetést küldött Donald Trumpnak, mondván, hogy az asztalán mindig ott van a rakéták indítását szolgáló gomb. A dél-koreai államfő, Moon szerint ugyanakkor a mostani nyitás a Koreai-félsziget két fele között fontos momentum lehet abban, hogy meggyőzzék a diktátort az atomfegyverek leszereléséről.

Észak-Koreával kapcsolatban már rengeteget írtunk, cikkeinket itt olvashatod a Privátbankár.hu-n. >>>

Meglátása szerint ezek a tárgyalások ugyanis szorosan összekapcsolódnak, így Moon azt kérte a külügyminisztériumtól – és a szövetségesekétől is –, hogy dolgozzanak együtt, és segítsék egymás munkáját a megbeszélések során. Kim Dzsong Un beszédében ugyanakkor arra kérte a déli szomszédot, hogy hagyja ki a többi országot a megállapodásból, és ne próbáljon „külső segítséget kérni a koreai konfliktus megoldására”. Moon válasza azonban azt mutatja, hogy az atomfegyverek leszerelése magasabb prioritást élvez, mint az, hogy feloldják a konfliktust a két Korea között.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bejött az átállás, nagy formában az amerikai munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 15:20
Az amerikai magánszektorban a munkahelyek száma átlagosan heti 8 ezerrel nőtt a december 27-én véget ért négy hétben az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet kedden közzétett kimutatása szerint.
Makro / Külgazdaság Európai bankvezér a Privátbankárnak: stratégiai hiba lenne, ha nem vennénk fel Ukrajnát az Európai Unióba
Imre Lőrinc | 2026. január 20. 14:26
Az összes európai uniós ország szerepet játszhat az ukrajnai újjáépítésben a háborút követően. Azok az államok viszont előnybe kerülhetnek, amelyek Ukrajna jövőbeli biztonságához is nagyobb mértékben járulnak hozzá – mondta el a Privátbankárnak az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) pénzügyi intézményekért felelős ügyvezető igazgatója Bécsben, a 31. alkalommal megrendezett Közép- és Kelet-európai Fórumon. Francis Malige szerint szigorú szabályok felállítására van szükség az újjáépítés kapcsán, különösen a közpénzek elköltését illetően. Emellett stratégiai hibának nevezte, ha Ukrajna a jövőben nem válna az Európai Unió tagjává. Interjú.   
Makro / Külgazdaság Oroszország számára előnyös lenne a Mol-NIS üzlet
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 12:56
Szergej Lavrov szerint ezzel jól járnak.
Makro / Külgazdaság Leesett az elemzők álla ettől a német adattól – itt a fordulópont?
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 12:39
Messze túlszárnyalta a várakozásokat a fontos mutató.
Makro / Külgazdaság Újabb 30 milliárd forintot kapott az Orbán-kormány, de 37 is lehetett volna
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 12:07
Változatlan hozammal értékesítették a kincstárjegyeket.
Makro / Külgazdaság A világ vezérigazgatói is aggódva várják ezt az évet
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 10:43
Harmaduk sem vár bevételnövekedést. Mesterséges intelligencia, vámok, kiberkockázatok is hozzájárulnak a borús hangulathoz.
Makro / Külgazdaság Kínából rendel? Akkor készüljön, vége a jó világnak!
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 09:46
A vásárlók, a webshopok és a logisztikai cégek is meg fogják érezni az új uniós szabályozást.
Makro / Külgazdaság Tételes beszámoló helyett már csak nyilatkozatot kér a kormány a pénzért cserébe
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 09:04
Bizonyos támogatások esetén elég lesz ezzel igazolni, hogy jól költötték el az állam pénzét.
Makro / Külgazdaság Ilyet még soha nem láttak Japánban – főhet a kormány feje
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 08:47
Amióta léteznek ilyenek, azóta nem volt ilyen magas a húszéves államkötvények hozama.
Makro / Külgazdaság Aggódhat a kormány egy újabb közvélemény-kutatás eredménye miatt
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 08:34
A Fidesz-szavazók egy jó része is úgy érzi, hogy rosszabbul él, mint négy éve. A bizonytalanok körében pedig elsöprő többségnek megy rosszabbul a sora.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG