Donald Trump. (MTI/EPA/Jim Lo Scalzo) |
Donald Tusk, az Európai Tanács és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke
Ők közös levélben gratuláltak a republikánus párti elnökjelöltnek. Hangsúlyozták, az Európai Unió és az Egyesült Államok stratégiai partnersége a szabadság, az emberi jogok, a demokrácia és a piacgazdaságba vetett hit értékein alapszik, és ezt az együttműködést még erősebbre kell fűzni a közös kihívások kezelése érdekében.
A felek évek óta a béke megőrzésén, illetve polgáraik és az egész világ jólétének növelésén fáradoznak. Az olyan kihívásokkal, mint az Iszlám Állam nevű terrorszervezet, az Ukrajna területi egységét veszélyeztető konfliktus, a klímaváltozás és a migráció, kizárólag szoros együttműködéssel lehetséges megbirkózni.
A levélben emellett meghívták Trumpot Európába, mint írták, az EU-Egyesült Államok csúcstalálkozóra a lehető leghamarabb sort kellene keríteni a következő négy év közös munkájának feltérképezése céljából.
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke
Schulz szerint az ingatlanmilliárdosnak nyomasztó feladata, hogy most, a kampány után egyesítse a megosztott nemzetet. Az elnökválasztás eredménye várhatóan megnehezíti az együttműködést az Európai Unió és az Egyesült Államok között, Trump azonban szabad választásokon győzedelmeskedett, így megérdemli az uniós intézmények teljes tiszteletét.
A német szociáldemokrata politikus reméli, a felek együtt tudnak majd működni a közös érdekek és felelősségek mentén, s elmondta, tapasztalatai szerint a választási kampányok nagyban különböznek a valódi politikától. A Trump által korábban tett, aggodalmat keltő kijelentéseket remélhetőleg felváltja az ésszerű együttműködés.
Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő
Mogherini azt írta Twitter-üzenetében, hogy folytatódni fog az együttműködés az Európai Unió és az Egyesült Államok között, az amerikai elnökválasztás eredményétől függetlenül.
"Az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok mélyebbek bármilyen politikai változásnál. Továbbra is együtt fogunk dolgozni, újra felfedezzük Európa erejét" - fogalmazott Federica Mogherini.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár
Ő is gratulált Donald Trumpnak a választási győzelmének. Az észak-atlanti szövetség vezetője közleményében hangsúlyozta, a hibrid hadviselés, a kibertámadások, valamint a terrorfenyegetettség korszakában kihívásokkal teli biztonsági környezettel kell szembenézni, amelyben az amerikai vezető szerep fontosabb, mint valaha. Mint írta, az erős NATO jó az Egyesült Államoknak és jó Európának is.
Szakértők szerint az európai vezetőket aggodalommal tölti el Trump álláspontja, részben mert nyíltan az Oroszországhoz közeledés mellett kötelezte el magát, részben pedig mert a NATO költségvetésének, az amerikai hozzájárulásnak az újratárgyalását helyezte kilátásba. Az üzletember korábban úgy nyilatkozott, hogy orosz agresszió esetén csak azoknak a NATO-tagországoknak a védelméhez nyújtana segítséget, amelyek teljesítették szövetségesi kötelezettségeiket.
Peter Praet, az Európai Központi Bank igazgatóságának tagja
A Donald Trump elnökválasztási győzelme utáni bizonytalanság idején az EKB nyugodtabbnak kell lennie, mint a piacoknak - jelentette ki Peter Praet, a pénzintézet igazgatóságának tagja szerda délelőtt Brüsszelben. Az EKB vezető közgazdásza hangsúlyozta, hogy még túl korai lenne reagálni a republikánus párti elnökjelölt győzelmére. "Természetesen általában ilyenkor áttekintjük az első napok ingadozásait, tehát türelmesnek kell lennünk, látni kell, hogyan alakulnak a dolgok" - szögezte le a tisztségviselő. Hozzátette, nyugodtnak kell lennünk, nyugodtabbnak, mint a piacoknak.