1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A parlament előtt lévő adócsomag nem okoz majd földrengésszerű változásokat az adóalanyok életében - mondta Oszkó Péter, a Deloitte Magyarország elnök-vezérigazgatója.
A parlament előtt lévő - hétfőn zárószavazásra kerülő - adócsomag nem okoz majd földrengésszerű változásokat az adóalanyok életében, inkább technikai jellegű módosításokról van szó - mondta Oszkó Péter, a Deloitte Magyarország elnök-vezérigazgatója.

Oszkó Péter úgy vélekedett, hogy a módosítások összességében enyhén pozitívan érintik majd az adózókat. Hangsúlyozta: további fontos változásokra van szükség, mivel az adórendszer jelenleg számos igazságtalanságot, a versenyképességet sértő szabályt tartalmaz.

Az adószakértő szerint a vállalkozások adóterhelését csökkenti a 10 százalékos adókulcs határának kiszélesítése, valamint a fejlesztési tartalék szabályozásának változása. A magánszemélyek jövedelmi pozícióját az adójóváírás javítja, érdemi változásnak azonban nem lehet nevezni.

Pénzely Márta, az adóosztály szenior menedzsere az újrakodifikált áfatörvény fontosabb elemeit ismertetve úgy vélekedett: az adózók 15 év után megérdemelték, hogy egységes szerkezetű áfatörvényük legyen.

Az adószakértő szerint pozitívan változtak az áfa-visszaigényléssel kapcsolatos szabályok. Jövőre, ha az elszámolandó adó havi bevallásnál eléri az 1 millió, negyedévesnél a 250 ezer, évesnél az 50 ezer forintot, a kifizetett beszerzések előzetesen felszámított adója visszaigényelhető - mondta. A visszaigénylésnél ezután nem számít korlátozó tényezőnek, ha valaki jogosultan tart vissza egy összeget.

A személygépkocsik bérbe adása esetén az autóbeszerzés áfája most nem vonható le, a bérleti díj áfája viszont igen. A jövőben éppen fordítva lesz, ami a szakértő szerint pozitív változás, mert a bérleti díjból sokan most sem vonják le az áfát.

Az ingatlanokkal összefüggésben a jövőben szélesebb körű opciós lehetőség lesz az áfa-levonásra. A bérbeadás és értékesítés főszabályként adómentes; az adózó választhatja az adózást is, ám ez esetben választása 5 évig kötelezi.Ebben a körben további változás, hogy az eddigi tíz évvel szemben a jövőben 20 évig kell figyelni, hogy az ingatlant a feltételezetthez képest hogyan hasznosítják. A korábban levont áfa időarányos korrekcióját pedig nem 10 százaléknál nagyobb, hanem legalább 10 ezer forintos eltérésnél kell elvégezni. Pénzely Márta szerint így gyakorlatilag mindig korrigálni kell majd az áfát.

Most elveszti az áfa-levonási jogát, aki késve jelentkezik be az adóhatósághoz, ami ellentétes az uniós joggyakorlattal. Az új áfa-törvény ezt is rendbe rakja és átmeneti amnesztiát ad. Január 1-jétől március 31-éig mindenki bejelentkezhet, s az uniós csatlakozásig visszamenőleg rendezheti a bevallásokat bírság nélkül. Ez Pénzely Márta szerint sokszor Magyarországon külföldiként áfát visszaigénylőket érintett, akik elvesztették a visszaigénylési jogot a késői bejelentkezés miatt. Úgy vélekedett, a szabályozás módosítása valószínűleg nem jelent jelentős költségvetési tételt.

Bővül a fordított adózás alá eső ügyletek köre is: a jövőben az építési szolgáltatások esetén, valamint a felszámolás alatt lévő cégektől 100 ezer forint feletti vásárlás esetén a vevőnek kell befizetnie az áfát. Az eladó nettó árat számláz, a vevő megfizeti az áfát és eldönti, hogy levonhatja-e.

Fidesz: nem az adótörvényre, nem az ingatlanadóra
Kinek kedveznek az adóváltozások? (hanganyag)
Borsik: a kisadók összevonása adóteher-növekedés (hanganyag)
Adótörvény: osztják egymást oda-vissza (hanganyag)

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG