Átadták a FAO-központot Budapesten
Az átadást megelőző sajtótájékoztatón Gráf József elmondta: a központ létrehozásához az idén a magyar kormány mintegy 150-160 millió forintot biztosított, a központ Rómából való átköltözéséig, azaz 2009-ig jövőre még 74-75 millió, 2009-ben további 84-85 millió forintjába kerül a magyar kormánynak a központ Budapestre telepítése.
Emellett a magyar kormány létrehozott egy letéti alapot is, amely fejlődő országbeli szakemberek képzését biztosítja és három év alatt 60 millió forintnyi forrás fordítható erre a célra.
A FAO főigazgató-helyettese közölte, az ENSZ mezőgazdasági szakosított szervezete azért döntött a szolgáltató központ Magyarországra telepítése mellett Rómából, mivel a feladatokat centralizálni kívánta és Magyarország olyan központi helyen fekszik, ahonnan az európai, a közel-keleti, az afrikai és a közép-ázsiai térségek minden szempontból jól elérhetők. A szolgáltató központ közbeszerzési pályázatokat ír majd ki, emellett utazásszervezéssel, továbbá humánpolitikai szolgáltatásokkal és bérszámfejtéssel is foglalkozik. A központban mintegy 100-an dolgoznak majd, ebből több mint 80-an fiatal magyar szakember.
Budapest mellett a FAO-nak még további két hasonló alregionális központja működik Santiago de Chilében, amely a latin-amerikai feladatokat látja el és Bangkokban, amely az ázsiai és csendes-óceániai szolgáltatásokért felelős.
Az ENSZ élelmezési és mezőgazdasági szervezetének közös szolgáltató központját a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium IV. emeletén alakították ki. Most az I. ütem fejeződött be, míg a II. ütem ez év végére elkészül, ám a központ csak 2009-ben költözik teljes tevékenységével a magyar fővárosba.
A FAO főigazgató-helyettese közölte: az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete a magyar kormány évi 35 millió forintos működési hozzájárulásán kívül a munkabéreket és a hozzá kapcsolódó járulékokat, valamint különleges biztosításokat és a működési költségek egy részét fedezi.
A jelzett FAO intézményen kívül még Magyarországon működik a FAO európai és közép-ázsiai regionális hivatala, valamint a FAO Kelet- és Közép-Európával foglalkozó alregionális központja is.
FAO: villámgyors segítségnyújtás (hanganyag)
Ellephetik Európát az afrikai éhezők
Újabb ENSZ szerv költözik Budapestre
MTI