.jpg)
Hozzátette, hogy a fogyasztók elsősorban az alacsonyabb árfekvésű és a kereskedelmi láncok sajátmárkás termékei iránt érdeklődtek, a vásárlások negyedét a sajátmárkás termékek adták a napi fogyasztási cikkek között.
A kereslet eltolódása az olcsóbb termékek felé, a hipermarketek és a diszkontok értékalapú piaci részesedésének növekedését eredményezte. Előbbi a 2006-os 24 százalékról 25 százalékra, utóbbi 17 százalékról 18 százalékra növelte részesedését, folytatva a korábbi évekre jellemző trendet.
A hipermarketek és a diszkontok forgalmának növekedése elsősorban a vásárlási intenzitás erősödésének köszönhető, a csatornák fejlődése szinte teljes egészében a kisboltok piacvesztésének következménye - mondta Kovács Krisztina.
A szupermarketek részesedése változatlanul 15 százalék volt 2007-ben, a drogériák 2 százalékos részaránya elenyésző a többi modern csatornához képest, de a csatorna évek óta növekvő tendenciát mutat. A napi fogyasztási cikkek piaca 2007-ben Magyarországon 2700 milliárd forint volt.
Sztupár Andrea, a GfK kereskedelem és technológia területvezetője elmondta, hogy a tavaly mintegy 300 milliárd forint forgalmat realizáló tartós fogyasztási cikkek piaca stagnált tavalyelőtthöz képest. A piacon legnagyobb részesedéssel a számítástechnikai cikkek (28,5 százalék), a háztartási nagygépek (25,8 százalék), illetve a televízió és videó készülékek (21,9 százalék) szerepeltek.
Tavaly a legkeresettebb termékek az autós navigációs készülékek, a monitorok, az LCD és plazma TV-k, a hordozható számítógépek, a digitális fényképezőgépek, a mosogatógépek, a kávéfőzők és a szépségápolási cikkek (villanyborotvák, elektromos fogkefék, epilátorok, hajformázók) voltak - tette hozzá Sztupár Andrea. A slágertermékek a teljes tartós fogyasztásicikk-piac 44,1 százalékát tették ki.
A GfK csoport, amelynek 90 országban 115 leányvállalata van 2006-ban 1,112 milliárd euró bevételt ért el. A cég 8.760 főt foglalkoztat, Magyarországon 92 alkalmazottja van.
Elkezdődött? Lejjebb ment az inflációs ráta
Csak a cipő és az autó olcsóbb
Kocsival, kártyával többet költ a magyar
MTI