Frissítőre vágyik a MÁV
A tavasszal várható kötvénykibocsátásból befolyó friss tőkét csak olyan fejlesztésekre fordítják, amely emeli a szolgáltatás színvonalát, növeli a bevételeket és csökkenti a költségeket. Ilyen például a pályavasút fejlesztése, amelynek eredményeként a legfontosabb a személyszállítás és az árufuvarozás számára, hogy a vasútvonalak nagy részén megszűnnek a lassújelek. Ez nagyon jelentős költségmegtakarítást jelenthet. Egy múlt évi vizsgálat szerint a tíz legjelentősebb vonalon 2,5 milliárd forint többletköltséget okoztak a sebességkorlátozások. Nemcsak az üzemanyag felhasználás hatékonyabb az egyenletes sebességnél, hanem jobban tervezhető és betartható a menetrend.
A 15 év futamidejű kötvény kibocsátásához a Moody"s novemberben Baa1-es hitelminősítést adott a MÁV-nak, ami két szinttel marad el a magyar szuverén államadósság besorolásától. A Standard and Poor"s minősítését a napokban várja a MÁV - tette hozzá a vezérigazgató.
Az ingatlanalap a tervek szerint zártvégű lesz és a megalapítástól a hatékonyabb ingatlangazdálkodást várja a MÁV. Erre a célra a vasúttársaság már korábban megvásárolta a Prudent Invest Befektetési Alapkezelő többségi tulajdonát. A alapba kerül többek között az Andrássy úti székház, irodaházak és más, hasznosítható ingatlanok.
A kötvénykibocsátás növeli ugyan a MÁV-csoport kötelezettségeit, de az ebből megvalósított fejlesztések megtérülnek - hangsúlyozta a MÁV vezérigazgatója.
A MÁV 2007. végére egyébként 100 milliárd forinttal, 250 milliárd forintra csökkenti adósságát. Ezt részben a 111,6 milliárd forint állami tőkejuttatás tette lehetővé. A vasúttársaság 24 milliárd forintot előtörlesztett. Ennek során állami kezességvállalással, illetve kedvezőtlen kondícióval korábbi években működési veszteségek finanszírozására felvett hiteleket fizetett vissza. A meglévő hitelállomány közel fele működési hitel, másik fele beruházási. A beruházási hitelek mintegy fele mögött van állami garancia. A MÁV vezérigazgatója a cégcsoport likviditását jónak nevezte és hangsúlyozta, hogy a csoportnak egyetlen fillér köztartozása sincs.
Ciki: ígéretek és blamázs a MÁV-sajtótájékoztatón
100 milliárdot vontat össze jövőre a MÁV-Trakció
MTI