1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az olajüzemű járművek olyan autók, amelyek motorja eredetileg dízellel üzemel, ám átalakítás után a főzésből megmaradt étolajjal is működnek
Ideje elfelejteni a benzinfaló autókat, és átállni a fáradt olajra – a lehetőség legalábbis adott. Az olajüzemű járművek olyan autók, amelyek motorja eredetileg dízellel üzemel, ám átalakítás után a főzésből megmaradt étolajjal is működnek. A legnagyobb előny természetesen az olcsóság: ezt a fajta üzemanyagot az éttermektől akár ingyen is beszerezhetjük.

Az autó átalakítása, valamint a tankolás némi fizikai munkát is igényel, de az ügy támogatói szerint megéri a pénzmegtakarítás, a környezetkímélés és a külföldi energiafüggőség csökkentése miatt a fáradságot.

Az első olajos kocsik a ’80-as években készültek, Németországban Volgswagen Golfokat állítottak át az alternatív meghajtásra. A kaliforniai National VegOil Board igazgatója, Cynthia Shelton azt állítja: ma már több ezer amerikai vezet ilyen autókat.

Az autó átalakításhoz szükséges készlet 1000 dollár körüli áron szerezhető be; a LiveScience.com szerint aki ért hozzá, ennek segítségével egy hétvége alatt átbütykölheti járművét. Aki inkább nem folyna bele a műveletbe, egy szervízben újabb 1000 dollár körüli összegért elvégzik helyette a munkálatokat.

Az első lépés a megfelelő olajforrások felderítése – ha már pénzt és energiát ölünk a procedúrába, nem lenne szerencsés, ha üzemanyaghiánnyal kellene küzdenünk életünk hátralévő részében. A közeli éttermekkel érdemes kezdeni a kutatást: a vendéglátóknak sokszor még fizetniük is kell érte, hogy a veszélyes hulladéknak számító fáradt olajat elszállítsák tőlük, így örülhetnek, ha mi ingyen átvállaljuk a löttyöt.

Ezután be kell szereznünk az említett átalakító-készletet, majd fel kell készülnünk az üzemanyag megtisztítására. A használt sütőolaj rendszerint tartalmaz olyan ételmaradékokat, amik nem tennének jót az autó erőforrásának, ezért egy szűrőrendszert kell beszereznünk. Egy komplett berendezés 700 dollár körül mozog, de az ügyesebbek nyugodtan építhetnek maguknak egyet.

Az egy tankolással megtehető kilométerek száma gyakorlatilag megegyezik a gázolajjal tankolt autók esetén mérttel, nagyjából 170 kilométert lehet menni 10 liter üzemanyaggal egy átalakított Volkswagennel.

A módosított üzemű autók széndioxid-kibocsátása „semlegesnek” mondható, mivel az olaj előállításához használt növények több CO2-t kötnek meg, mint amennyi az olaj elégetésekor termelődik. A kibocsátott nitrogén-oxidok, szén-monoxid és a szemcsés szennyezőanyag mennyisége pedig negyede-harmada a dízelüzemű motorok által termeltnél, és az olajos kocsik egyáltalán nem bocsátanak ki rákkeltő kénes vegyületeket.

Igaz ami igaz: az étolajjal üzemelő autóknak sültkrumpli-szaga van. Ez azonban vélhetőleg még mindig jobb, mint a megszokott kipufogógáz-szag...

Dízel: még az APEH is 300-on innen látja
Az életével játszik, aki megáll a völgyhídon
Melyik autóba fektessek?
Ezerarcú biogáz - ezért lesz sikeres
Megsarcoltatnák az autógyárakat - nem kicsit

LiveScience
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG