Elmondta: az éritett nyolc hatóság együttműködésével mintegy 35-40 ezer ellenőrzés várható.
Az akciósorozatban külön figyelmet kapnak a szezonális jellegű termelői és kereskedői tevékenységek, a húsvéti vásárok, az idegenforgalmi programok, illetve ünnephez kapcsolódó rendezvények.
Kondorosi Ferenc emlékeztetett arra, hogy a múlt év végi ünnepekhez kapcsoló Csillagszóró Hadművelet tapasztalatait a kormány már korábban értékelte, sikerült a lakossági közérzetet kedvezően alakítani. A tapasztalatok alapján megfogalmazódott az igény a piacok és vásárok rendjére vonatkozó jogszabályok korszerűsítésére, egy új, egységes bírságkódex létrehozására.
A kormánybiztos utalt arra, hogy az akciósorozattal nemcsak a feketegazdaság elleni küzdelemet erősítik, hanem szeretnék a piaci esélyegyenlőséget is megteremteni, csökkenteni a fogyasztói kiszolgáltatottságot. Az ellenőrzési sorozat célja még a vásárlói, fogyasztói és eladói tudatosság növelése, a jogkövető magatartás kialakítása. Fontosnak nevezte a kormánybiztos a jogsértés okának feltárását is.
Kitért arra, hogy az ellenőrzési akcióban a lakosság tájékoztatásával foglalkozó szakemberek is részt vesznek, vásárlói jogokat ismertető szakanyagokat, tájékoztató füzeteket osztanak szét.
A március 31-éig tartó ellenőrzéssorozat újdonsága, hogy a téli ellenőrzések során együttműködő hatóságokhoz - az APEH, az ÁNTSZ, a FVM, a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság, az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség és a VPOP mellé - csatlakozott az Országos Rendőr-főkapitányság is.
A 2007. november 21-én indult és hat hétig tartó Csillagszóró Hadműveletben hét hatóság szakemberei végeztek összehangolt fogyasztóvédelmi ellenőrzést az év végi ünnepekhez kapcsolódóan. A hat hetes akcióban 35 ezer ellenőrzést végeztek, mintegy 9 ezer esetben szabtak ki bírságot, hozzávetőleg 1,1 milliárd forint összegben, a lefoglalt áruk értéke meghaladta az 510 millió forintot.
Fidesz: hiányoznak a törvényi garanciák
A tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatról szóló EU-irányelv törvényi átültetése nem valósult meg Magyarországon, a fogyasztók védelméhez szükséges törvényi garanciák továbbra is hiányoznak - közölte Koszorús László, a Fidesz parlamenti képviselője. Koszorús László közleményében hangsúlyozta: az elmúlt hat évben a kormányzat mostohagyerekként bánt a fogyasztóvédelemmel, holott a guargumi-botrány, az élelmiszer-ellenőrzési botrányok a fogyasztóvédelmi ellenőrzések fontosságát támasztották alá.
A Fidesz minden olyan kezdeményezést üdvözöl, amely a fogyasztók biztonságát, körülményeit javítja - áll a kommünikében, amely szerint a kormány látványos sajtótájékoztatókkal, hangzatos akciókkal kívánja kötelezettségeit letudni.
Keményebb bírságra számíthatnak a visszaesők
4 forintért is százezres bírságot kaphat az árus
Nem kekeckedtek a boltok: kicserélték amit kellett
Égetett a Csillagszóró: 200 boltot bezártak
MTI
MTI