.jpg)
A Frankfurter Allgemeine Zeitung is úgy tudja, hogy a bizottság belső tanulmánya szerint az autógyártóknak már egy átlagos 2-3 grammnyi többlet szén-dioxid kibocsátása esetén is több milliárd eurós büntetést kell fizetniük. A bizottsági tanulmány abból indul ki, hogy a büntetés minden többlet grammnyi szennyezés kibocsátása esetén eladott autónként 95 euróra fog rúgni. Amennyiben a gyártók 10 grammal múlják felül a megengedett határértéket, a büntetés összességében 12,5 milliárd eurót tehet ki egy évben. Ez a bizottság kalkulációi szerint a járműipari cégek nyereségének háromnegyedét tenné ki.
Nincs mese: még a rocksztár is hibridre vált
A bizottság nem azonnal róna ki a büntetéseket a szigorúbb szén-dioxid kibocsátási határértékek 2012-ben történő bevezetésekor, hanem csak fokozatosan. Először 2015-ben lépnének érvénybe a nagyobb büntetések. A bizottsági elképzelés szerint a cégeknek módjukban állna egy magasabb szennyezőanyag kibocsátású modelljüket egy alacsonyabb kibocsátásúval kompenzálni, sőt a gyártók egymással is kooperálhatnának e téren.
Az uniós tagországok tavaszi csúcstalálkozójukon állapodtak meg abban, hogy az üvegházhatás csökkentése érdekében az új autók esetében 2012-ig a megengedett szén-dioxid kibocsátást kilométerenként 130 grammra szállítják le. A bizottság a következő hetekben hozzá nyilvánosságra a tervet.
Zöld törvény Amerikában! De nem a klímáért
Járdaszéli helyzet - útszéli stílus
Ne most tankoljon: olcsóbb lesz az üzemanyag
MTI