1p
Csak egy hónapig örülhettek a Tescósok - odaveszett ugyanis az áprilisban nagy nehezen megszerzett második hely, az élen továbbra is az Auchan tanyázik, átlagban viszont már jók vagyunk, hiszen megvolt az idei első árcsökkenést hozó hónap is - Privátbankár Árkosár, május
Csak egy hónapig örülhettek a Tescósok - odaveszett ugyanis az áprilisban nagy nehezen megszerzett második hely, az élen továbbra is az Auchan tanyázik, átlagban viszont már jók vagyunk, hiszen megvolt az idei első árcsökkenést hozó hónap is - Privátbankár Árkosár, május

Május 9-én reggel Kosarasunk ismét meglátogatta a rendszeres havi árfelmérésünkben szereplő 3 hipermarketet (Auchan, Cora, Tesco). Az áruházakban történő vásárlás - a kiválasztott 30 termékből összeállított Árkosár alapján - áprilishoz képest átlagosan 1,6 százalékkal, azaz 232 forinttal lett olcsóbb. Május tehát - az idei évben először - árcsökkenést hozott; mint arról az előző havi Árkosarak ismertetése során beszámoltunk, januárban és februárban 0,3-0,3, márciusban 0,8, áprilisban pedig 2,6 százalékkal mentek feljebb az árak a megelőző hónaphoz viszonyítva.

Hogy számoltunk?
Kosaras módszertan
Áprilisban összességében 14 734 forintos átlagos kosárérték alakult ki, így az egy évvel ezelőtti képzeletbeli bevásárlásunkhoz képest a drágulás mértéke eléri az 1 008 forintot, vagyis a 7,3 százalékot. 2007 áprilisában ugyanezekért a termékekért még csak 13 726 forintot kellett volna a kasszánál hagynunk.

2008 áprilisában pedig 14,8 százalékos mértékű éves drágulásról voltunk kénytelenek beszámolni. A mostani éves szintű csökkenő mértékű drágulás oka a havi ármérséklődés mellett a bázishatásban keresendő, tavaly májusban ugyanis jelentős mértékben, havi szinten 5,3 százalékkal csökkentek az árak. Mostani árszintünket pedig éves viszonylatban már ehhez az emelt alapadathoz kellett viszonyítanunk.


Árkosarunk értékének változása az elmúlt 16 hónapban

A vizsgált termékek közül egy hónapos távon a legnagyobb drágulást az alma (+21%) és a rizs (+18%) tudta felmutatni, a csökkenő oldalon viszont számos, több mint tizedével kevesebbe kerülő termék vonult fel (banán, kenyér, tojás, liszt, margarin).

Éves összevetésben továbbra is a burgonya tudja felmutatni a legnagyobb arányú áresést (-37%), ezen kívül még a vizsgált sertésmájas lett lényegesen, közel a negyedével olcsóbb az elmúlt egy évben.  50 százaléknál jobban drágult ugyanakkor megfigyeléseink szerint az elmúlt 12 hónap alatt az alma és az étolaj is. A rekordot ez utóbbi tartja a maga 81 százalékával.

Korábbi Kosarainkból:
- Csak a szülinapost kímélte a Tesco
- Suttyomban mennek fel az árak - így kerek a világ
Babonás drágulás a nagyoknál 

Az egyes áruházak árait vizsgálva kisebbfajta visszarendeződésről tudunk beszámolni. Míg ugyanis a múlt hónapban azt írtuk, hogy a Tesco Árkosarunk történetében először szakított az utolsó hellyel, most ismét visszakerült oda. A brit láncnál kosarunk ezúttal 15 352 forintba került volna, ez 2,5 százalékos drágulás az előző hónaphoz viszonyítva.

Az első helyet változatlanul az Auchan foglalja el. A madaras lánc budaörsi áruházában 14 080 forintba került volna a nagybevásárlás, ami 1 hónap alatt 3,6 százalékos csökkenést jelent. A második helyen a Cora végzett, a lánc törökbálinti áruházában számlánk végösszege 14 772 forintra rúgott volna, ez pedig 3,5 százalékos mínuszt takar.

Havi legolcsóbbak

Görögdinnye

Lassan beindul a görögdinnye szezonja, az előhírnökök már legalábbis feltűntek az áruházak polcain. Bár kóstolni nem tudtunk, így az ízről nem tudunk nyilatkozni, az ár tekintetében meglehetősen nagy volt a szórás. Az Auchan és a Tesco gyümölcstagozatán egy kiló dinnyéért 199 forintot kellett volna fizetni, jóval többet kértek viszont a Corában. Hogy pontosan mennyit, azt persze nem tudták eldönteni, mert a dinnye kilónként áraként 439 és 469 forint egyaránt feltüntetésre került.

Bodza (ízű) szénsavas üdítő

A KSH holnap teszi közzé az infláció áprilisi alakulását.  A fogyasztói árak az idén márciusban 0,6 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 6,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.
Ebben a kategóriában viszont egyértelműen a Cora villoghatott, a 89 forintért kínált 2 literes Winny-t ugyanis - az ár tekintetében legalábbis - még csak megközelíteni sem tudták. A 1,5 literes Apenta a Tescóban és az Auchanban is 139 forintba került és bár utóbbi helyen kellett volna lennie 115-ért 2 literes Slice-nak is, az mégsem volt épp ottjártunkkor kapható.

Dobozos sör

Az utóbbi időben meglehetősen leszűkült a dobozos sörök kínálata, a tendencia pedig meglátásunk szerint különösen az olcsóbb szegmenst érintette kellemetlenül. A szoros verseny győztese végül a Tesco lett, amely két féliteres terméket is 100 forint alatt kínált (Kanizsai - 99 Ft, Schlossmühle - 89 Ft). Nem sokkal drágább, de már hároszmámjegyű termékeket találtunk az Auchanban (Kenner - 103 Ft) és a Corában (Royal Helles - 105 Ft).

További fejezetek a Kosaras naplójából:
Hívatlan vendégek: irtóra érdemes körülnézni 
Kutyabaj, macskajaj: érdemes körbe szimatolni
Kiteregetjük a szennyest: tisztaságot, bármi áron!
Álmodj egy otthont magadnak - a többi csak sok pénz kérdése
A szerződéstől a kolbászig: mennyiért szállít a futár?

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG