Új kormánybiztosok és államtitkárok jönnek
A miniszterelnök Sarkadi Ildikót az audiovizuális médiapolitikáért felelős kormánybiztosnak, Kondorosi Ferencet az Új rend kormányzati program összehangolásáért felelős kormánybiztosnak, Garamhegyi Ábelt pedig a külgazdaságért felelős kormánybiztosnak kérte fel a miniszterelnök - közölte a kormányszóvivő.
Mint elhangzott, Garamhegyi Ábel megtartja gazdasági minisztériumi államtitkári posztját, Kondorosi Ferenc azonban távozik az igazságügyi tárcától, helyére Juhász Gábor szocialista politikus kerül, aki korábban a Belügyminisztérium államtitkára volt. Az Egészségügyi Minisztérium államtitkára - a távozó Kovács Attila helyett - Kincses Gyula, az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézet eddigi főigazgatója lesz.
Kondorosi Ferenc újságírók előtt úgy fogalmazott, hogy hosszú dilemmák után fogadta el a miniszterelnök felkérését. Mint mondta, úgy látja, nem a jogállam intézményeit kell újraalkotni Magyarországon, hanem olyan programra van szükség, amely javítja az állampolgári közéletet.
Garamhegyi Ábel, aki a GKM-ben betöltött államtitkári posztja mellett lesz külgazdaságért felelős kormánybiztos, hangsúlyozta: egy olyan nyitott, versenyre hangolt gazdaságban, mint amilyen a magyar, elengedhetetlen, hogy egységes, jól koordinált és nagyon hatékony legyen a külgazdasági szereplés, ez a munka azonban kinőtte a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium keretét. Hozzátette: a kormány elvárása a határozottabb tárcaközi együttműködés.
Az audiovizuális médiapolitikáért felelős új kormánybiztos, Sarkady Ildikó arra hívta fel a figyelmet, hogy a digitalizáció teljesen új médiaszabályozási rendszer megteremtését kívánja meg és a nemzeti audiovizuális stratégia már társadalmi vita alatt van.
A kinevezések október 1-jétől lépnek hatályba.
A kormánybiztosokra fordított többmillió forintos kiadás eltörpül az EU-ból érkezett összeg mellett, amelynek a nyomát most keressük - mondta a Fidesz szóvivője. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője szerint többmillió forinttal nő a kormány költsége azt követően, hogy a miniszterelnök három új kormánybiztost kért fel egy-egy feladat ellátásra. Hozzátette: Gyurcsány Ferenc úgy nevezte ki az új kormánybiztosokat, hogy korábban azt ígérte, olcsóbb lesz a kormányzás.
Az ellenzéki párt szóvivője ugyanakkor megjegyezte, hogy ez a kiadás eltörpül amellett, hogy "sok-sok millió forint nyomát keressük", hiszen a kormány szerint hatalmas mennyiségű pénz érkezett az EU-ból Magyarországra, ám ez sem fejlesztésekben, sem az ország gazdasági mutatóiban nem jelentkezik.
Az MDF szerint szakmailag semmi szükség az új kormánybiztosokra. Hock Zoltán, az MDF elnökhelyettese a kinevezésekre reagálva hangsúlyozta: Gyurcsány Ferenc második kormányának megalakulásakor azt ígérte, hogy csökkenteni fogja a kormányzati apparátust, kevesebb miniszter és államtitkár lesz, sőt kormánybiztosokat nem is nevez ki. A miniszterelnök ígérete az elmúlt egy év tapasztalatai alapján hazugsággá alakult át, hiszen ma már úgy tűnik, hogy a Gyurcsány-kormányban mindennek van államtitkári, vagy kormánybiztosi felelőse - húzta alá az elnökhelyettes.
Gyurcsány máris intézkedett
MTI