3p

A világszervezet szerint a segélyosztási akció nem felel meg alapelveiknek. Az ő szállítmányaikat viszont nem engedi be Izrael.

Az ENSZ nem vesz részt az Egyesült Államok támogatásával újonnan létrehozott alapítvány gázai segélyosztásában, mert megítélése szerint annak működési szabályai nem tartják kellően tiszteletben a pártatlanság és a függetlenség elveit – jelentette ki a világszervezet egyik szóvivője csütörtökön New Yorkban. Marco Rubio amerikai külügyminiszter pedig a törökországi Antalyában azt közölte, hogy az Egyesült Államok nyitott egy alternatív ötletre.

„Kizárólag az alapelveinkkel összhangban lévő segélyezési műveletekben veszünk részt. Mint ahogyan már többször is megismételtük, ez a segélyosztási terv nem felel meg az alapelveinknek, közöttük a pártatlanságnak, a semlegességnek és a függetlenségnek, és nem veszünk részt benne”

- jelentette ki Farhan Haq, az ENSZ-főtitkár helyettes szóvivője,

Március eleje óta semmilyen humanitárius segélyszállítmány nem lépett be a Gázai övezetbe, ahol 2,4 millió palesztinnak lenne szüksége támogatásra.

A most létrehozott Gázai Humanitárius Alapítvány szerdán jelentette be, hogy május végéig el kívánja kezdeni a segélyosztást az övezetben. A szervezet közel 300 millió adag étel kiosztását tervezi az első kilencven napban.

Korábbi nyilatkozatok szerint az ENSZ – amely a Gázai övezet újbóli megnyitására szólít valamennyi humanitárius segély előtt – úgy ítéli meg, hogy az alapítványi tervek nyomán számos lakos segély nélkül maradna.

„Az ENSZ-nek megvan a terve, egy kiváló terv, amelyet azonnal alkalmazni lehet, mihelyt lehetővé teszik, hogy végezzük a munkánkat”

- mondta Farhan Haq, emlékeztetve, hogy egyebek mellett 171 ezer tonnányi élelmiszerrel megrakott teherautók várakoznak a belépési engedélyre.

Danny Danon izraeli ENSZ-nagykövet emlékeztetett arra, hogy országa nem kívánja lehetővé tenni a régi segélyezési rendszer visszatérését, mert az szerinte a Hamász palesztin iszlamista szervezetet szolgálja.

Marco Rubio amerikai külügyminiszter Antalyában csütörtökön azt jelentette be, hogy az Egyesült Államok nyitott egy alternatív ötletre.

„Hallom a tervvel kapcsolatos bírálatokat. Készek vagyunk egy alternatívára, ha valaki tud jobbat. Minden lehetséges segítséget támogatunk, anélkül azonban, hogy a Hamász ellophassa azt a lakosságtól”

- mondta a NATO-tagországok miniszteri találkozóján tartózkodó Rubio.

„Úgy gondolom, mindnyájan azt szeretnénk, hogy tartós vége legyen ennek a konfliktusnak, amelynek egyébként azonnal vége is lenne, ha a Hamász letenné a fegyvert” – hangoztatta Marco Rubio. „Amíg létezik és ott van, nem lesz béke” – tette hozzá.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi A háború árnyékában bezár Dubaj egyik jelképe
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 14:32
Felújítás miatt bezár a Burj Al Arab, Dubaj ikonikus luxusszállodája.
Nemzetközi Ismét növekszik az Európában menedéket kérők száma?
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 13:30
De az előző év azonos időszakához képest nem.
Nemzetközi Orbán Viktor után Magyar Pétert is jó embernek nevezte Trump
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 09:02
Azt mondta, jó munkát fog végezni, és elismerte, hogy Orbán Viktor népszerűsége jelentős hátrányban volt a választás előtt.
Nemzetközi Hatalmas segély érkezik Iránba a Vöröskereszttől
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 19:45
Megérkezett az első öt teherautónyi szállítmány abból a több mint 171 tonna segélyből, amelyet a Vöröskereszt közúton indított útnak az iráni Vörös Félhold Társaság számára – jelentette be a segélyszervezet kedden Genfben.
Nemzetközi Magyar katonák indultak a Közel-Keletre
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 17:09
Elindult repülőgéppel Bejrútba a magyar katonák váltóállománya, akik az ENSZ libanoni békefenntartó missziójában teljesítenek majd szolgálatot – írja a Honvédelmi Minisztérium keddi közleménye alapján az MTI.
Nemzetközi Fontos emberrel telefonált Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 15:41
A Tisza Párt elnöke Ursula von der Leyen-nel beszélt. 
Nemzetközi Blokádtörés a Hormuzi-szorosban
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 15:21
A Windward tengeri hírszerző platform egy „új potenciális blokádtörőt” észlelt a Hormuzi-szorosban.
Nemzetközi Zelenszkij a fény győzelmét ünnepli a sötétség felett a magyar választások kapcsán
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 14:05
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a „fény győzelmének a sötétség felett” nevezte az ellenzék magyarországi győzelmét, és „pragmatikus, baráti” kapcsolatokra szólított fel az új kormánnyal.
Nemzetközi Finomodott a Kreml hozzáállása Magyar Péter győzelmével kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 13:14
A Kreml tegnap kizárta, hogy gratuláljon Magyar Péter győzelméhez, mondván Magyarországot „barátságtalan országnak” minősítették, mivel korábban támogatta az EU Moszkva elleni szankcióit. 
Nemzetközi Magas rangú látogatót fogadhat hamarosan Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 12:55
A szlovén miniszterelnök elfogadta Magyar Péter meghívását Budapestre.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG