4p

Ezek történtek szombaton az orosz–ukrán konfliktusban.

  • A közép-kelet ukrajnai Pavlograd városára pénteken mért orosz csapásokban egy ember meghalt, 64 másik pedig megsebesült, köztük több gyermek – közölték tisztviselők. Öt Iszkander ballisztikus rakétát lőttek ki orosz területről a Dnyipropetrovszki területen fekvő Pavlograd városára – közölte az ukrán légierő. A sebesültek között öt kiskorú volt, köztük egy kilencéves kislány és két 11 és egy négyéves fiú – közölte Szerhij Liszak, a régió kormányzója. „A városban több üzlet is megsérült a rakétatámadások következtében. Több mint 30 emeletes épület, egy óvoda és 27 üzlet rongálódott meg” – tette hozzá. A támadás következtében „több helyen tűz keletkezett a városban”, többek között egy emeletes épület egyik lakásában. Oroszország rendszeresen támadja Pavlogradot, ahol egy robbanóanyagokat gyártó vegyi üzem található.
  • Egy másik támadásban az északi határ menti Szumi régióban pénteken Krasznopillia falura mért orosz légicsapás következtében egy 66 éves nő meghalt otthonában, négy másik pedig megsebesült – közölte a regionális ügyészség.
  • Az orosz erők ellenőrzésük alá vonták az ukrajnai Donyeck keleti részén fekvő Zsuravka falut – közölte pénteken az orosz védelmi minisztérium. Az állítást nem lehetett ellenőrizni.

A közelmúltban maga Zelenszkij is Szuminál volt
A közelmúltban maga Zelenszkij is Szuminál volt
Fotó: MTI/AP/Ukrán elnöki sajtószolgálat

  • Az Egyesült Államok figyelmeztetett, hogy „nincs olyan harci képesség”, amely Kijev javára fordítaná az ukrajnai háborút. Ezt azt követően közölték, hogy Volodimir Zelenszkij elnök arra kérte a nyugatot, haderői használhassák az ő nagy hatótávolságú fegyvereiket Oroszország ellen. Ukrajna szövetségeseinek a németországi Ramstein légitámaszponton tartott csúcstalálkozóján Zelenszkij pénteken megismételte a nyugati országokhoz intézett azon kérését, hogy szállítsanak több nagy hatótávolságú rakétát, és oldják fel azokat a korlátozásokat, melyek például oroszországi repülőterek elleni támadásra vonatkoznak. Az amerikai védelmi miniszter, Lloyd Austin azonban visszautasította azt az elképzelést, hogy az Oroszországon belüli mély csapások engedélyezése megváltoztatná a helyzetet, ugyanakkor kijelentette, hogy Washington és szövetségesei továbbra is erőteljesen támogatják Ukrajnát. „Nincs egyetlen olyan harci képesség sem, amely önmagában döntő lenne ebben a hadjáratban” – mondta Austin a találkozó végén újságíróknak. Elmondta, hogy Oroszország már átköltöztette a siklóbombákat kilövő repülőgépeket Ukrajnába, az Egyesült Államok által szállított Atacm rakéták hatótávolságán kívülre.
  • Austin a ramsteini találkozón további 250 millió dolláros amerikai katonai támogatást jelentett be Ukrajnának. Németország további 12 önjáró löveg szállítására tett ígéretet Kijevnek, Kanada pedig közölte, hogy 80.840 feleslegessé vált kis, fegyvertelen levegő-föld rakétát, valamint 1300 robbanófejet kíván küldeni az elkövetkező hónapokban.
  • Ballisztikus rakéták bármilyen átadása Oroszországnak Irán részéről „drámai eszkalációt” jelentene az ukrajnai háborúban – közölte pénteken az Egyesült Államok, miután olyan hírek láttak napvilágot, amelyek szerint a két ország az elmúlt hetekben elmélyítette kapcsolatait egy ilyen fegyverszállítás kérdésében. A Reuters a múlt hónapban arról számolt be, hogy Oroszország több száz Fath-360-as közelharci ballisztikus rakéta közeli szállítását várja Irántól, és hogy több tucat orosz katonai alkalmazottat képeznek ki Iránban a műholdvezérlésű fegyverekre, amelyeket az ukrajnai háborúban való esetleges felhasználás céljából használnak. A rövid hatótávolságú rakétákat mostanra már leszállította Irán Oroszországnak – jelentette pénteken a Wall Street Journal egy meg nem nevezett amerikai tisztviselőre hivatkozva.

(The Guardian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Újabb ukrán miniszter bukott bele a korrupciós botrányba
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 18:11
Az energiaügyek felelőse távozik.
Nemzetközi Trump foghatja a fejét: újabb kínos Epstein-levelek kerültek elő
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 17:08
Epstein szerint Trump tudott a lányokról.
Nemzetközi Donald Trump különös levelet írt
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 15:36
Az amerikai elnök az izraeli államfőnek üzent.
Nemzetközi Százával zúdultak az orosz drónok Ukrajnára
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 12:18
Az orosz fegyveres erőknél befejeződött a drónerők létrehozása.
Nemzetközi Még több kőolajra lesz szüksége a világnak az előrejelzés szerint
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 11:50
A globális energiaigény 2035-re 15 százalékkal emelkedik a jelenlegi szinthez képest.
Nemzetközi Elszabadultak a rezsiköltségek Romániában, dübörög az infláció
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 08:56
Októberben Romániában a fogyasztói árak átlagban 9,76 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi értéket – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nemzetközi A Microsoft brutális adatközpontot épít a mesterséges intelligenciának
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 08:27
10 milliárd dolláros AI-adatközpontot épít Portugáliában a Microsoft.
Nemzetközi Akcióztak az álarcos izraeli telepesek Ciszjordániában
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 07:25
Több tucat izraeli telepes palesztinok értékeit rongálta és izraeli katonákra támadt kedden Ciszjordániában – jelentette az izraeli hadsereg (IDF).
Nemzetközi A magyar vétó elleni ukrán bővítési csúcs készül Lembergben
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 19:58
Az EU tagországainak hétfőn küldött meghívó szerint az európai ügyekért felelős miniszterek informális csúcstalálkozót tartanak december 10-én és 11-én a nyugat-ukrajnai Lemberg (Lviv) városában – számolt be róla a Politico. A legfontosabb cél: feloldani vagy megkerülni Magyarország vétóját.
Nemzetközi Orbán Viktor még mindig kacérkodik az elnöki berendezkedéssel
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 19:42
Az ATV vendége volt 15 év kihagyás után a miniszterelnök.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG