3p

A bolíviai kongresszus alsóházában csütörtökön a képviselők vízzel öntötték le, és szeméttel dobálták meg Alejandro Gallardo energiaügyi minisztert, miközben dulakodás tört ki a kínai és orosz cégekkel kötött, mintegy 2 milliárd dollár értékű lítiumszerződések ügyében.

Az incidens a lítiumkincsekben gazdag, ám politikailag megosztott országban fokozódó feszültségek legújabb megnyilvánulása. A világ egyik legnagyobb lítiumtartalékát birtokló Bolívia külföldi befektetők bevonásával gyorsítaná a kitermelést – de sokak szerint ennek feltételei súlyosan hátrányosak az ország számára – jelenti a Reuters.

A volt elnök hívei randalíroztak

Az ellenzéki képviselők és Evo Morales volt elnök hívei félbeszakították az ülést, miközben Gallardo a még jóvá nem hagyott megállapodásokat próbálta védeni. A feszültség hamar fizikai összetűzésbe torkollott: a képviselők lökdösődtek, papírokat dobáltak, kiabáltak. Videófelvételeken látható, amint Maria Salazar ellenzéki képviselő dulakodik egy kormánypárti kollégájával, míg egy másik jelenetben egy esernyőt tépnek ki az egyik házelnök kezéből, aki azzal próbálta elhárítani a támadást.

„Megpróbálnak becsapni minket” – fakadt ki Daniel Rojas ellenzéki képviselő. – „Olyan szerződéseket akarnak áterőltetni, amelyek nem a bolíviaiak javát szolgálják.”

A fővárosban La Pazban talán lehülnek a kedélyek
A fővárosban La Pazban talán lehülnek a kedélyek
Fotó: Wikipédia

A helyiek is tiltakoznak

A tiltakozásokhoz csatlakoztak a lítiumlelőhelyekben bővelkedő Potosí tartomány politikai és civil vezetői is. Lissa Claros ellenzéki képviselő élesen figyelmeztette a kormányt:

„Ha továbbra is ragaszkodnak ehhez az alkotmányellenes és illegitim eljáráshoz, szembe kell nézniük a mozgósított lakossággal.”

A helyi közösségek képviselői attól tartanak, hogy a megállapodások elhanyagolják a környezeti szempontokat, és nem biztosítanak érdemi előnyöket a térség lakói számára. Alberto Perez Ramos, a Potosí Polgári Bizottság (COMCIPO) elnöke így fogalmazott: „Olyan feltételeket követelünk, amelyek lehetővé teszik, hogy az emberek méltósággal élhessenek a saját földjükön. A kormányt ez nem érdekli – őket csak a saját zsebük hajtja.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Törékeny a béke a két milliárdos népességű atomhatalom között
Káncz Csaba | 2025. július 4. 10:09
A BRICS+ csúcstalálkozó küszöbén India és Kína óvatos közeledése újabb incidensekkel néz szembe, a határfeszültségektől kezdve a regionális rivalizálásig. A Kínából érkező beruházásokat szigorúan ellenőrzik: a kulcsfontosságú ágazatokat nagyító alá veszik, és több kínai alkalmazás („app”) továbbra is be van tiltva. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Szomorú meglepetés Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:49
Az elemzők által vártnál erőteljesebben csökkentek a német feldolgozóipari megrendelések májusban havi szinten a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteki jelentése szerint.
Nemzetközi Etiópia befejezte a vitát kiváltó hatalmas nílusi gát építését
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:51
Etiópia csütörtökön bejelentette, hogy elkészült a Nagy Etióp Reneszánsz Gát (GERD) építésével a Kék-Níluson, amely évek óta viták tárgya Kairóval. A létesítmény kulcsfontosságú Etiópia számára, ugyanakkor Egyiptom – amely a folyóra alapozza vízellátását és mezőgazdaságát – egzisztenciális fenyegetésként tekint a projektre.
Nemzetközi Ebben Putyin Oroszországa az első
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 07:25
Oroszország csütörtökön bejelentette, hogy elfogadta Afganisztán új nagykövetének megbízólevelét, így elsőként ismeri el hivatalosan a tálib vezetést.
Nemzetközi Washington újabb szankciókkal veszi célba Irán bevételeit
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 07:01
Az Egyesült Államok újabb gazdasági szankciókat jelentett be az iráni olajkereskedelem és a Hezbollah pénzügyi hálózatai ellen, amelynek célja Teherán bevételi forrásainak elvágása.
Nemzetközi India ellentmond Kínának az utódlás kérdésében
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 06:20
Egy magas rangú indiai kormánytag ritka és határozott nyilatkozatban állt ki amellett, hogy kizárólag a Dalai Láma és az általa létrehozott szervezet jogosult kijelölni a tibeti buddhizmus következő spirituális vezetőjét – ezzel közvetlenül ellentmondva Kína régóta hangoztatott álláspontjának.
Nemzetközi Meloni elszánta magát: megcsinálja, amiről Mussolini és Berlusconi csak álmodott?
Kollár Dóra | 2025. július 4. 05:44
Az olasz miniszterelnök és kormánya megvalósítaná minden idők egyik legismertebb hídprojektjét a NATO szárnya alatt.
Nemzetközi Telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyin és Donald Trump – frissítve
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 19:14
Oroszország kész folytatni a tárgyalásokat Ukrajnával.
Nemzetközi Káoszba torkollhat július negyedike
Elek Lenke | 2025. július 3. 18:41
Hetvenkétmillió amerikai nem otthon tölti a Függetlenség Napját. 
Nemzetközi Ukrajna amerikai cégekkel közösen dróngyártásba kezd
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 17:43
Több amerikai vállalattal írt alá megállapodást Ukrajna közös dróngyártásról, beleértve elfogó drónok előállítását is – jelentette be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG