3p

Az amerikai szövetségi igazságügyi minisztérium pert indított Illinois állam és Chicago város ellen a szövetségi hatóságok munkája akadályozásának vádjával csütörtökön, azt követően, hogy az új miniszter felfüggesztette a szövetségi támogatások folyósítását.

Az igazságügyi minisztérium – egyben a szövetségi legfőbb ügyészség – az illegális bevándorlókkal szembeni fellépés akadályozása miatt indította a jogi eljárást, nevesítve J.B. Pritzker illinois-i kormányzót és Brandon Johnson chicagói polgármestert, akiket azzal vádol, hogy az általuk vezetett államban, illetve városban alkotmánysértő módon akadályozzák a szövetségi kormány szerveinek munkáját a szövetségi bevándorlási törvények betartatásában.

A két demokrata párti politikus a közelmúltban többször úgy nyilatkozott, hogy nem járulnak hozzá ahhoz, hogy az állami és városi hatóságok részt vegyenek az illegális bevándorlókkal szembeni intézkedésekben.

Pam Bondi kemény lépéseket ígért
Pam Bondi kemény lépéseket ígért
Fotó: MTI/EPA/Will Oliver

Az amerikai igazságügyi minisztérium új vezetője, Pam Bondi szenátusi megerősítését követően, szerdán tette le hivatali esküjét, és már első munkanapján több mint egy tucat utasítást hozott az irányítása alá tartozó szervezetet érintően. A többi között intézkedett minden szövetségi támogatás felfüggesztéséről azon városok számára, amelyekben – Chicagóhoz hasonlóan – úgynevezett „menedékvárosként”, helyi törvények alapján nem működnek együtt az illegális bevándorlás elleni szövetségi intézkedéssorozatban.

Az új miniszter első lépései között szerepelt a szövetségi büntetőügyekben a halálbüntetés alkalmazásának visszaállítása, és lépéseket kezdeményezett annak érdekében is, hogy felülvizsgálják, valamint jogi utat találjanak Joe Biden elnöki kegyelmi döntésének a megváltoztatására annak a 37 elítéltnek az ügyében, akinek a halálbüntetését az előző elnök leköszönése előtt néhány nappal változtatta börtönre.

Pam Bondi arról is döntött, hogy vizsgálat indul az előző adminisztráció idején Donald Trump ellen kezdeményezett bűnvádi eljárások ügyében. Ennek elvégzésére munkacsoportot hoztak létre, amelynek célja a kormányzati hatalom fegyverként való felhasználásának kivizsgálása (Weaponization Working Group). A testület végzi majd a vizsgálatot Jack Smith különleges ügyész tevékenységét illetően, aki a 2021. január 6-i zavargásokkal összefüggésben, valamint minősített iratok tárolása miatt két bűnvádi eljárást is jegyzett a jelenlegi elnökkel szemben a választási kampány idején. Vizsgálat tárgya Alvin Bragg New York-i demokrata párti kerületi ügyész munkája is, aki Donald Trump ellen New York állam törvénye alapján kezdeményezett bűnvádi eljárást a választási kampány során.

Szintén munkacsoport kezdi meg működését az amerikai igazságügyi minisztériumban az antiszemita jelenségekkel szembeni fellépésre, valamint a Hamász palesztin iszlamista szervezet felelősségre vonása érdekében a 2023. október 7-én elkövetett izraeli terrortámadás nyomán.

Az Egyesült Államok új igazságügyi minisztere emellett fegyelmi eljárást és végső esetben elbocsátást helyezett kilátásba a szervezethez tartozó jogászoknak, amennyiben visszautasítják a Trump-adminisztráció politikáját képviselő intézkedések végrehajtását.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Harminc országból rendel vissza nagykövetet az Egyesült Államok
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 19:56
Olyan országból nem rendelnek vissza nagykövetet, ahol háború zajlik, vagy amellyel nagy téttel bíró tárgyalásokat folytat az Egyesült Államok.
Nemzetközi Végre elkészült az első kínai út Romániában, mégis áll a bál
Bózsó Péter | 2025. december 22. 18:33
A román hatóságok múlt héten átvették Románia első, kínai cég által épített útját, a zilahi körgyűrű keleti szakaszát. Az átadás azonban enyhén szólva sem zajlott felhőtlenül. A kínai vállalatot csigalassú munkavégzéssel vádolják, ugyanakkor az állami szervek is hibáztathatók. Mindenesetre nem ez az első probléma a távol-keleti céggel.        
Nemzetközi Az orosz kapcsolatok tehetnek keresztbe egy lehetséges Mol-NIS üzletnek
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 17:34
A Szerb Kőolajipari Vállalat orosz részvénycsomagját már holnapig eladná Aleksandar Vučić elnök, de bonyolíthatja a folyamatot, ha a jelentkezőnek oroszországi kapcsolatai vannak. A Molra ez igaz, és egy másik lehetséges vevőjelöltre, az Egyesült Arab Emírségek állami olajcégére is.
Nemzetközi Egy hőerőművet és 2,3 milliárd eurót adott Ukrajnának az Európai Bizottság
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 16:56
Az Ukrajna-eszköz hatodik részlete, 2,3 milliárd euró érkezett Kijevbe. A bővítését felelős uniós biztos szerint Ukrajna rendkívüli gyorsasággal hajt végre érdemi reformokat.
Nemzetközi Büntetővámokat vet ki Kína az EU-s tejtermékekre
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 15:46
Az elektromos autókra kivetett vámok után megérkezett Kína válaszlépése: az Európai Unióból érkező tejtermékek után akár 40 százalék feletti vámot is fizethetnek a termelők.
Nemzetközi Tarolna Romániában az egyszer már elkaszált szélsőjobboldali jelölt
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 14:07
Calin Georgescuban bíznak a leginkább, de még George Simion is veri a májusi győztest. Az AUR pedig simán nyerne most egy választást.
Nemzetközi Nincs megállás: fél évvel meghosszabbította az Oroszország elleni szankciókat az EU
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 14:06
Július 31. az új határidő, legalább eddig tartanak az Európai Unió Oroszországgal szembeni szankciói – döntött az Európai Tanács. Készen állnak tovább növelni a Moszkvára nehezedő nyomást.
Nemzetközi Drónokkal talált hajót a Fekete-tengeren az ukrán hadsereg
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 13:46
Úgy tűnik, a fekete-tengeri Volna településen egy olajterminált is találat ért. 1000-1500 négyzetméteren csaptak fel a lángok.
Nemzetközi Elengedték a svédek a gyanús orosz hajót
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 12:59
Nem indul eljárás, mehet a dolgára.
Nemzetközi Most kezdhet igazán fázni Dánia – Trump új embert küld csatába
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 12:04
Mindent megtesz az új kinevezett Grönland megszerzéséért.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG