4p

Egyre feszültebb a helyzet a Közel-Keleten, küszöbön a robbanás.

  • Heves összecsapások folynak az izraeli hadsereg egyik hadosztálya és a Hezbollah között Dél-Libanonban, miután Izrael kedd hajnalban a határt átlépve „korlátozott hadműveletet” indított a síita milícia infrastruktúrájának felszámolására, hogy ne támadhassa az észak-izraeli településeket – közölte az izraeli hadsereg. A légierő újabb támadásokat hajtott végre a Hezbollah fegyvergyártó üzemei és más létesítményei ellen Bejrút déli Dahíja negyedében, a szervezet fellegvárában. Libanoni jelentések szerint az IDF megtámadott egy épületet a tengerparti Szidón város közelében lévő palesztin menekülttáborban is, mert tudni vélte, hogy ott tartózkodik Munír al-Makdah, a Fatah palesztin párt katonai szárnyának libanoni vezetője.

Romok egy izraeli légicsapás után a dél-libanoni Sultaniyeh régióban még áprilisból
Romok egy izraeli légicsapás után a dél-libanoni Sultaniyeh régióban még áprilisból
Fotó: EPA/STR

  • Az izraeli hadsereg szerint Iránból rakétákat lőttek ki Izrael felé – írja a The Guardian a Reuters jelentése alapján kora este. A hírügynökség szerint Tel-Avivban és Jeruzsálemben is megszólaltak a légvédelmi figyelmeztető szirénák. Tel-Aviv felett robbanások hallatszanak, és figyelmeztető szirénák hangja bőg a városban, Izrael legnagyobb városi és gazdasági metropoliszában. Jeruzsálemben szintén robbanások hallatszanak – mondták szemtanúk a Reutersnek. Az izraeli média arról számol be, hogy Irán több mint 100 rakétát lőtt ki Izraelre. Az egyelőre nem világos, hogy a rakéták becsapódtak-e, vagy a légvédelem semmisítette-e meg azokat. Az izraeli hadsereg arról is beszámolt, hogy országszerte megszólalnak a szirénák. A The Guardian jeruzsálemi tudósítói helyi idő szerint nem sokkal este fél nyolc után szemtanúi voltak annak, hogy a város fölött több tucat rakéta indult el Izrael főbb tengerparti városai felé egy hatalmas támadás során. Bár néhány rakétaelhárítást lehetett hallani a város felett, úgy tűnt, hogy a rakéták nagy része sértetlenül továbbhaladt, és távoli bombák hangja mellett a tengerpart és Izrael középső része felé haladt.
  • Nagyjából 10 perccel az első támadás után újabb rakétahullámról számoltak be a The Guardian tudósító, melyek más irányból érkeztek. Számos rakétát megsemmisített a légvédelem. A támadás magyar idő szerint nem sokkal este 8 óra előtt véget ért. A The Times of Israel szerint a hatóságok engedélyezték a helyieknek az óvóhelyek elhagyását.
  • Az AP amerikai hírügynökség szerint az iráni rakétatámadást közvetlenül megelőzte egy amerikai kormányzati tisztviselő figyelmeztetése, mely arról szólt, hogy Irán „azonnal” ballisztikus rakétatámadást készül indítani Izrael ellen.
  • Irán ENSZ-képviselete megvédte az agressziót, válasznak nevezve azokat Izrael „terrorcselekményeire” – mivel a zsidó állam az elmúlt napokban fokozta katonai offenzíváját a Hezbollah ellen Libanonban. A küldöttség az X-en tette közzé: „Irán törvényes, racionális és legitim válasza a cionista rezsim terrorcselekményeire – amelyek iráni állampolgárok és érdekek elleni támadást és az Iráni Iszlám Köztársaság nemzeti szuverenitásának megsértését jelentették – megfelelően végrehajtásra került”. A posztban hozzátették: „Amennyiben a cionista rezsim válaszlépéseket merészel tenni vagy további rosszindulatú cselekményeket követ el, azt egy későbbi és megsemmisítő válaszlépés fogja követni”.
  • Az izraeli katonai szóvivő a televízióban reagált, Daniel Hagari Izrael ellen intézett „súlyos támadásnak” nevezte az estet, és fogadkozott, hogy a támadásnak „következményei lesznek”. Hozzátette, hogy az ország továbbra is magas készültségben van.

(The Guardian, Reuters, AP)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Kína és Tajvan egyesítéséről beszélt Hszi Csin-ping újévkor
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 17:04
Néhány nappal Kína tengeri hadgyakorlata után Tajvan és Kína újraegyesítésének gondolatával köszöntötte a 2026-os évet Hszi Csin-ping. 
Nemzetközi Hogyan ünneplik az újévet a szomszédban?
Elek Lenke | 2025. december 31. 11:01
Johann Strauss, Denevér, az újévi koncert a Bécsi Filharmonikusokkal, a Kék Duna keringő – és a szilveszteri, ilyenkor fényárban úszó bécsi belváros. A szomszédban megint kitaláltak egy ügyes turisztikai programsort, amely nem igényel szinte semmilyen beruházást, de százezreket vonz.
Nemzetközi Litvánia arra készül, hogy akár hidakat is fel kell robbantaniuk
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 10:23
Fontos a felkészültség, mert ezzel növelhető az elrettentő erő: erről beszélt a litván hadsereg szóvivője az LRT-nek. A hidakat is felszerelik olyan eszközökkel, amikbe szükség esetén robbanóanyagot lehet telepíteni.
Nemzetközi Áramszünet Moszkva környékén: százezrek maradhattak világítás nélkül
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 09:37
Akár több százezer ember is érinthet az áramkimaradás Moszkva régióban, eközben ukrán drónok érték el az orosz fővárost.
Nemzetközi Mégis jönnek az uniós pénzek, német csodafegyvert kap Ukrajna? Olvasóink kedvenc külpolitikai cikkei
Wéber Balázs | 2025. december 30. 17:56
Ukrajnai háború, uniós pénzek, Weidel- és Netanjahu-vizit Budapesten – ezek a külpolitikai témák érdekelték legjobban olvasóinkat az idei évben Nagyító rovatunk toplistája alapján.
Nemzetközi Szaúd-Arábia lecsapott, az Egyesült Arab Emírségek meghátrált – mi történik Jemenben?
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 17:06
Összefeszült a Perzsa-öböl két nagyhatalma, az Egyesült Arab Emírségek pislogott először.
Nemzetközi Ítéletet mondott a dán elnökségről a magyar kormány minisztere: elégséges
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 16:49
Bóka János értékelte a dán uniós elnökség féléves munkáját. Közepesnél jobb osztályzatot semmire nem tudott adni.
Nemzetközi Bendarzsevszkij Anton: nem valószínű, hogy az ukránok célba vették volna Putyint
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 16:21
Se bizonyítékok, se racionális magyarázat nincs arra, hogy tényleg ukrán drónok támadtak volna Putyin rezidenciájára. Rácz András véleménye még egyértelműbb.
Nemzetközi Orosz győzelmi jelentés jött, Ukrajna evakuál
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 14:53
Tovább nyomulnak előre az oroszok? 
Nemzetközi Megijedt az iráni vezetés a tüntetőktől?
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 14:03
Tárgyalásokat és reformokat ígér a tüntetőknek az iráni elnök.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG