3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

A román választópolgárok többsége szerint az ország következő elnöke a pártoktól független politikai vezető kellene legyen - derül ki az INSCOP közvélemény-kutató legfrissebb, szerdán ismertetett felméréséből.

A News.ro hírportál által megrendelt, június 19-27. között telefonos módszerrel végzett felmérés szerint a megkérdezettek 54,4 százaléka akar pártfüggetlen elnököt, míg 38,7 százalékuk szerint az államfő valamelyik politikai párt képviselője kell legyen.

A többiek nem tudtak, vagy nem akartak válaszolni a kérdésre.

Ami a függetleneket előnyben részesítő szavazók profilját illeti, az INSCOP kimutatta, hogy ők főleg az ellenzéki pártok - elsősorban a magát jobbközép erőként meghatározó Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), kisebb mértékben a többi párt által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) - szavazói, a 30-59 közötti korosztály, illetve inkább városi, mint falusi környezetben lakók közül kerülnek ki.

Klaus Iohannis mögött is politikai erők álltak
Klaus Iohannis mögött is politikai erők álltak
Fotó: MTI/EPA/Robert Ghemen

Romániának a rendszerváltás óta eltelt csaknem 35 évben négy elnöke volt - Ion Iliescu (1990-1996, 2000-2004), Emil Constantinescu (1996-2000), Traian Basescu (2004-2014) és Klaus Iohannis (2014-2024) személyében, de mindegyikük mögött jelentős politikai erők sorakoztak fel, és második fordulóba jutott ellenfeleik sem voltak pártfüggetlenek.

Idén azt követően kezdtek a politikai elemzők egy pártfüggetlen államfőjelölt valós esélyeivel foglalkozni, hogy a közvélemény-kutatások tavaly ősz óta rendre a Szociáldemokrata Pártból (PSD) kizárt Mircea Geoana NATO-főtitkárhelyettest, Románia volt külügyminiszterét mutatják a legesélyesebbnek arra, hogy megnyerje az év végén esedékes elnökválasztást.

A román lapok felhívták a figyelmet arra, hogy a júniusi helyhatósági és európai parlamenti (EP-) választáson is több független jelölt meglepően jól szerepelt.

Az államfő után a legnagyobb politikai legitimitással rendelkező (legtöbb közvetlen szavazattal megválasztott) bukaresti főpolgármesteri tisztségbe Nicusor Dan korábbi városvezetőt csaknem 50 százalékos szavazataránnyal függetlenként választották újra, a mintegy 200 ezer lakosú Ploiesti városában a függetlenként induló Mihai Politenanunak sikerült leváltania az eddigi szociáldemokrata polgármestert, Románia 33 EP-mandátuma közül egyet pedig szintén független jelölt, Nicolae Stefanuta korábbi EP-képviselő szerzett meg.

Az alkotmány szerint egyébként Románia elnöke - mandátumának időtartama alatt - nem lehet valamely pártnak a tagja, ebben az értelemben a hivatalban lévő román elnök mindig pártfüggetlen.

Címkék: Nemzetközi Románia

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Most az Egyesült Államoknak szúrt oda Oroszország
Privátbankár.hu | 2026. június 8. 19:45
Az Egyesült Államok sajnos nem mutat érdeklődést az Anchorage-ban elért megállapodáshoz való visszatérés iránt – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfőn Moszkvában.
Nemzetközi Nézze csak: itt az aranytojás, amiből milliókat szórnak ki a fociláz idején  
Czwick Dávid | 2026. június 8. 18:55
Ahogy közeledik a futballvilág legnagyobb ünnepe, a szurkolók, és tulajdonképpen hosszabb-rövidebb időre az egész világ figyelme a focipályák zöld gyepére terelődik. Ezen belül is egy parányi pontra, melyet mérete ellenére mindenki fesztült izgalommal figyel majd. A csütörtökön rajtoló labdarúgó-világbajnokság szurkolói lelkesedése és a színfalak mögött ugyanakkor óriási üzlet rejlik. A sportszergyártók harca a profitért.
Nemzetközi Ezzel a feltétellel támogatná az ukránok többsége a fegyverszünetet
Privátbankár.hu | 2026. június 8. 17:45
A Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet (KMISZ) hétfőn közzétett felmérésének eredménye szerint a megkérdezett ukrán állampolgárok 61 százaléka támogatná a tűzszünetet Oroszországgal, ha a frontvonalhoz európai országok csapatait telepítenék.
Nemzetközi Ismét lángba borult a Közel-Kelet, Trump szerint pedig már közel járnak a megállapodáshoz
Privátbankár.hu | 2026. június 8. 16:42
Az indiai haditengerészet helikopterei hétfőn evakuáltak egy ománi partok előtt kigyulladt tartályhajó 24 tengerészét – közölték az indiai hatóságok.
Nemzetközi Drónt lőttek a NATO-légtérben
Privátbankár.hu | 2026. június 8. 13:11
Vadászgépek szálltak fel Lettországban. A moldáv légtér sem maradt érintetlen.
Nemzetközi „Nincs még vége!” – balhé jöhet az örmény választások után
Privátbankár.hu | 2026. június 8. 11:28
Történelmi siker vagy elcsalt választás? Házi őrizetből is fenyegő üzenetet küldött Putyin örmény barátja.
Nemzetközi Újabb mélyütést kapott Putyin a Kaukázusban
Privátbankár.hu | 2026. június 8. 08:51
Hiába az orosz nyomás, a nyugatos jelölt nyert Örményországban.
Nemzetközi Rakéta csapódott be Izraelben hétfő reggel – tovább zajlik az adok-kapok
Privátbankár.hu | 2026. június 8. 08:19
Újabb hullámban támadt Irán.
Nemzetközi Megvan, ki nyerte a koszovói választást
Privátbankár.hu | 2026. június 8. 07:46
Másfél év alatt harmadszor járultak az urnákhoz a koszovóiak.
Nemzetközi Cunamiriadó a Csendes-óceánon, halottak is lehetnek a Fülöp-szigeteken
Privátbankár.hu | 2026. június 8. 07:21
Nagy földrengés rázta meg a Fülöp-szigeteket.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG