3p

Megszólalt Robert Fico.

Masszív kibernetikai támadás érte a szlovák állami tulajdonú Átalános Egészségbiztosító (VsZP) infrastruktúráit pénteken – jelentette be Robert Fico szlovák miniszterelnök Pozsonyban az egészségügyi miniszterrel közös sajtótájékoztatóján.

Ez már a második, nagy közintézményt érő kibertámadás Szlovákiában két héten belül. Előzőleg a szlovák földhivatalt (ÚGKK) érték több napon át tartó kibernetikai támadások, amelyek következtében megbénult az intézmény informatikai rendszere, és az ügyfélfogadásokat is szüneteltetni kellett. Az akkori támadásokat a szlovák hivatalos szervek szerint nagy valószínűség szerint Ukrajnából indították.

A szlovák egészségbiztosító elleni támadások pénteken délben kezdődtek, és jelenleg is tartanak, egyelőre sikeres a védekezés ellenük, az egészségügyi ellátás nem került veszélybe – közölte a kormányfő és Kamil Sasko egészségügyi miniszter.

„A támadás során óriási mennyiségben próbáltak megszerezni érzékeny személyes adatokat az Általános Egészségbiztosító informatikai rendszeréből, ezek az adatok a betegek diagnózisaira, illetve a rajtuk elvégzett vagy elvégezni tervezett beavatkozásokra vonatkoznak” – tájékoztatott Robert Fico, akinek szavait a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség idézte.

A szlovák miniszterelnök szerint amennyiben a támadás sikerrel jár, az az egészségügyi ellátás lebénulásához vezetett volna. A szlovák egészségbiztosítót egy nappal azután érte támadás, hogy csütörtökön összeült az ország biztonsági tanácsa – a szlovák miniszterelnök által ismertetett titkosszolgálati információk szerint – „egy külföldről finanszírozott, az ország alkotmányos rendjének aláásását és a kormány megbuktatását célul kitűző szakértői csoport tevékenysége miatt.” 

A miniszterelnök közlése szerint a feszültség fokozásában érdekelt csoport egy olyan külföldről finanszírozott hálózat, amely kapcsolódik a jelenlegi ellenzékhez, és korábban része volt a georgiai kormányellenes tüntetések és az ukrajnai Majdan-forradalom eseményeiben is. Robert Fico az egészségbiztosítót ért kibertámadással kapcsolatban és az elmúlt napok történéseire visszautalva azt mondta: a támadás iskolapéldája annak, ahogyan az „engedetlen kormányokat likvidálják”. A miniszterelnök pénteken bejelentette azt is, hogy már a napokban előkészítik több olyan „külföldi instruktor” kiutasítását, akik tagjai az általa korábban említett „szakértői csoportnak.” 

Péntek estére Szlovákia több városában kormányellenes tiltakozó megmozdulásokat jelentettek be, részben az ellenzéki pártok, részben más szervezetek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Észtország őrült bunkerépítésbe fogott az oroszok miatt
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 19:27
Észtország szerdán megkezdte öt bunker kivitelezésének előkészítését az Oroszországgal közös határszakaszon.
Nemzetközi Donald Tusk olyat mondott Brüsszelben, ami nagyon nem fog tetszeni Orbán Viktornak
Wéber Balázs | 2025. december 18. 18:53
Továbbra sincs megegyezés az EU-csúcson az EU-ban befagyasztott orosz vagyon felhasználásának ügyében, amit Ukrajna finanszírozására fordítanának. A helyszínről jelentjük.
Nemzetközi Sikerül összeroppantani a Trump olajcsapdájában vergődő venezuelai rezsimet?
Bózsó Péter | 2025. december 18. 18:41
Nicolás Maduro, Venezuela vezetője elnökségének eddigi legnagyobb kihívásávall néz szembe, miután Donald Trump amerikai elnök bejelentette az ország teljes olajszállítási blokádját, de Washingtonnak valószínűleg katonai akcióra lesz szüksége a régóta regnáló autokrata megbuktatásához szakértők szerint.
Nemzetközi Itt van Lukasenka bejelentése – az európai uniós csúcsra időzítve
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 18:13
Alekszandr Lukasenka, Fehéroroszország elnöke jelentette be, hogy új rakétarendszert telepített Putyin az országába.  
Nemzetközi Franciaország rehabilitálja az abortusz miatt elítélt nőket
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 17:04
A francia parlament csütörtökön egyhangúlag véglegesen elfogadott egy törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi azon nők rehabilitálását, akiket az önkéntes terhességmegszakítás 1975-ös engedélyezése előtt ítéltek el illegális abortusz miatt.
Nemzetközi Még mindig nem tudni, miért kerültek orosz katonák egy NATO-tagállamba
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 16:40
Orosz egyenruhások lépték át illegálisan a NATO határát, az észtek tombolnak, „lelőnék őket”.
Nemzetközi Zelenszkij: „Az orosz vagyon lefoglalása olyan, mint a drogcsempészek és terroristák pénzének és fegyvereinek lefoglalása”
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 15:20
Mégpedig az ominózus befagyasztott orosz pénzeszközökről – mondta az európai uniós csúcson az ukrán elnök. 
Nemzetközi Így érkezett meg Orbán Viktor az EU-csúcsra – videó
Wéber Balázs | 2025. december 18. 14:40
Ma indul a brüsszeli EU-csúcs – a magyar miniszterelnök délelőtt már meg is érkezett az Európai Tanács főépületébe. 
Nemzetközi Bajba került Robert Fico különgépe Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 13:49
Földi kiszolgálás közben rongálódott meg a szlovák gép, olyannyira, hogy ki kellett vonni a forgalomból. Senkinek nem esett baja, Robert Fico részt tudott venni az uniós csúcson.
Nemzetközi Így kíván boldog karácsonyt Katalin és Vilmos
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 13:33
Egy áprilisban készült fotóval üzennek a briteknek. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG