3p

Az orvosi ellátást igénylő csípések 41 százalékkal nőnek, ugyanis a klímaváltozás miatt emelkedő tengeri hőmérséklet fokozza a szaporodásukat

A Spanyolország északkeleti részén fekvő Costa Brava üdülőhelyei nehezen birkóznak meg a medúzák tömeges megjelenésével, mivel az emelkedő tengeri hőmérséklet elősegíti a szaporodásuka, miközben a fajokat északabbra tereli.

Május és augusztus között a katalán tengerparton csaknem 7500-an fordultak orvoshoz medúzacsípés miatt – ez 41 százalékosos növekedés a tavalyi évhez képest. A csípések fájdalmasak és kellemetlen következményekkel járhatnak mindenki számára, akinek immunitása legyengült.

A MedusApp (spanyolul medúza), egy tudományos telefonalkalmazás, amelyet azért hoztak létre, hogy a nyilvánosság rögzítse a megfigyeléseket és a csípéseket, és ezen a nyáron naponta többszáz esetről számolt be. Valós időben frissített térképet tesz közzé, hogy segítsen az embereknek elkerülni a nagyszámú medúzával rendelkező strandokat.

A tükörtojás medúza az egyik legszaporább fajta
A tükörtojás medúza az egyik legszaporább fajta
Fotó: Depositphotos

A katalán tengerparton található medúzák többsége a viszonylag ártalmatlantükörtojás (Cotylorhiza tuburculata) és a hordós (Rhizotoma pulmo) fajták.

A dél-katalóniai Tarragonában azonban júliusban bezártak két strandot, miután egy olyan fajt észleltek a vízben, amely technikailag nem medúza, de szoros rokonságban áll velük, és csípése különösen fájdalmas.

Úgy tűnik, hogy az éghajlatváltozás és a tengerek hőmérsékletének emelkedése a döntő tényező, hogy miért szaporodnak ennyire – mondta Macarena Marambio, a barcelonai Tengertudományi Intézet kutatója, akinek 20 éves múltra tekint vissza a medúza aktivitásáról a térségben.

„A medúzák egyre gyakoribbak, és mind szezonálisan, mind regionálisan növekszik a számuk” – mondta Marambio, a Jellyfish Alert projekt vezetője.

Míg Marambio az éghajlati válságot tartja kulcsfontosságúnak, de szerinte a túlhalászás – ami csökkenti a ragadozók számát –, valamint a hullámtörők, kikötők, mesterséges strandok és kikötők építése is közrejátszik a tendenciában. Ennek az az oka, hogy az emberi tevékenység rontja a víz minőségét, és a medúza azon kevés fajok közé tartozik, amelyek olyan területeken, mint például a barcelonai kikötő, képesek boldogulni.

A túlzott szaporodás leginkább a katalán tengerparton érzékelhető, de a Földközi-tenger más részein is hasonló mértékben nőtt a medúzapopuláció. (The Guardian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Ötven éve nem láttak ilyet Szomália fővárosában
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 16:31
Mogadishunak a lakói csütörtökön önkormányzati választásokon szavaztak. Ezeket a voksolásokat annak érdekében tartották, hogy előkészítsék az utat a kelet-afrikai ország első közvetlen, országos választásaihoz, amelyekre több mint fél évszázada nem került sor.
Nemzetközi Még nem volt elég a japán jegybank elnökének?
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 14:10
A japán jegybank elnöke, Ueda Kazuo csütörtökön a kamatemelés folytatásáról beszélt.
Nemzetközi Hatott Trump fenyegetése? – az általa kedvelt jelölt nyerte a hondurasi elnökválasztást
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 12:45
Nasry Asfurát szerdán hivatalosan is győztesnek nyilvánították, több mint három héttel a november 30-i választás után. A voksolást késések, technikai problémák és csalási vádak kísérték.
Nemzetközi Az ukránok szerint az oroszok 1,2 millió embert veszítettek
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 11:15
Oroszország mintegy 1 201 230 katonát veszített Ukrajnában a 2022. február 24-i teljes körű invázió kezdete óta – jelentette az Ukrán Fegyveres Erők Vezérkara csütörtökön.
Nemzetközi Volodimir Zelenszkij erőset üzent Putyinnak karácsonyi beszédében
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 10:30
Az ukrán elnök szenteste szólt a nemzethez, felidézve azt a hagyományos hiedelmet, miszerint ezen az éjszakán „megnyílnak az egek”, és az ukránok egyetlen kívánságot fogalmaznak meg.
Nemzetközi Joggal félhet az elnökválasztástól Volodimir Zelenszkij
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 09:30
Egy szoros első forduló után a jelenlegi elnök még bejutna a másodikba, de ott két lehetséges jelölttel szemben is alulmaradna egy karácsonykor közzétett ukrán közvélemény-kutatás szerint.
Nemzetközi Tucatnyi ország ítélte el Izraelt a telepespolitikája miatt
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 08:30
Több ország, köztük Nagy-Britannia, Kanada, Németország, szerdán elítélte az izraeli biztonsági kabinet jóváhagyását 19 új telep létrehozására a megszállt Ciszjordániában, kijelentve, hogy azok sértik a nemzetközi jogot, és az instabilitás fokozásának kockázatát hordozzák magukban.
Nemzetközi Brüsszel beszólt Washingtonnak
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 15:24
Az Európai Bizottság elítélte, hogy kitiltottak öt európai tisztségviselőt az Egyesült Államokból.
Nemzetközi Szörnyű tragédia történt – már meg is van az oka
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 15:07
A török hatóságok megtalálták a feketedobozát annak a repülőgépnek, amely előző nap – fedélzetén a líbiai vezérkari főnökkel és más magas rangú katonatisztekkel – zuhant le Ankarától nem messze.
Nemzetközi Zelenszkij felfedte a Trumppal közös béketervét
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 14:53
Az ukrán elnök szerint ez lehet az alapja al háború lezárását célzó jövőbeli megállapodásoknak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG