6p

Emberek milliói nyaralnak minden évben a tengerparton, ahol a napsütést, a tengert és a homokpartokat keresik. Sokan imádnak ezeken a partokon homokvárakat építeni vagy alagutakat ásni, ám sokan talán nem is sejtik, milyen veszélyes lehet gödröket ásni a homokban.

2024 februárjában Floridában egy 7 éves kislány halt meg, mert egy közel 1,5 méteres lyukban, - amelyet ő és testvére ásott -, rázuhant a homok és élve eltemette.

„Tengerparti tudományos kutatóként évek óta foglalkozom a strandok tanulmányozásával, ezért segítettem kivizsgálni a kisgyermek halálát. A közelben hiába próbálták sokan kiszabadítani a kislányt a homoklyuk beomlása után, a helyi tűzoltók csak pár perccel az eset után tudtak kiérkezni, amikor már késő volt az áldozat újraélesztéséhez” – meséli Stephen P. Leatherman, A Floridai Nemzetközi Egyetem tengerparti tudományának professzora.

Ártatlan dolognak tűnik gödröket ásni a homokban, de ha a lyuk elég mély és ráomlik az emberre - rendkívül nehéz kimenekülni. A kutatások azt mutatják, hogy többen halnak meg a homok miatti fulladás következtében, mint cápatámadások következtében.

A homok veszélyesebb lehet, mint a hó
A homok veszélyesebb lehet, mint a hó
Fotó: Depositphotos

A homok jellemzői

A homok valójában nem egynemű anyag. A homokszemek átmérője 0,06 és 2 milliméter között van, és a típusát az azt alkotó anyagok határozzák meg. 

A szilícium-dioxidból álló kvarchomok a leggyakoribb a tengerpartokon, kivéve a trópusi partokat, ahol kalcium-karbonátból álló korallhomokos strandok vannak.

A homoknál durvább anyagok, mint az iszap és az agyag, már ilyen puha tapintásúak, ezekből nem is készítünk homokvárakat. A homok súlya az összetételétől függ. A tiszta kvarchomokos strandok, amelyek nagyon fehér partok, szárazon körülbelül 90 fontot (41 kilogrammot) nyomnak köblábonként. (1 köbláb = 28,316 846 592 dm³, vagyis ugyan ennyi liter).

A legtöbb strand azonban ásványi anyagok keverékéből áll, ami barna vagy barnás színű.

A homokot besötétítő ásványok pedig sokkal nehezebbek – a legtöbb strandon a homok szárazon akár 130 fontot (63,5 kilogrammot) is nyomhat köblábonként.

„A száraz, laza homokszemek körülbelül 33 fokos dőlésszögű halmot képeznek, amelyet nyugalmi szögnek neveznek. A nyugalmi szög az a legmeredekebb szög, amelynél a szemcsehalom stabil marad, amit az egyes szemcsék közötti súrlódási erő határoz meg” – magyarázza tovább a szakértő a The Conversation cikkében.

A homok 33 fokos dőlésszöget képez
A homok 33 fokos dőlésszöget képez
Fotó: Depositphotos

A homok stabilabb, ha nedves, mert a víz és a homokszemcsék közötti felületi feszültség függőlegesen a helyén tudja tartani a homokhalmot. De amint megszárad, a halom összeomlik, mivel nincs többé felületi feszültség. Tehát ha gödröt ásunk a strandon, az addig marad stabil, amíg a homok nedves. Amint megszárad, a lyuk beomlik.

A homok instabil anyag

Amikor egy homokgödör kiszárad, vagy valaki a lyuk széléhez közel áll, és súlyával ránehezedik, a homoklyuk beomlik, és a szemcsék kitöltik a lyuk minden szabad részét. Ezzel pedig kis levegőt sem hagynak a beszorult személy számára.

Míg a lavinák csapdájába esett síelők tarthatják úgy a kezüket, hogy légzsákot képezzenek, mert könnyű a hó, a homoknál ez nem működik. Ezért nagyon nehéz valakit kimenteni egy beomlott homokvárból vagy gödörből, mert a homok nehéz és instabil. Miközben a mentőegység próbálja kiásni a homokot, hogy kiszabadítsa az áldozatot, a lyuk tovább omlik a segítők súlya alatt, ezért az újra megtelik homokkal.

És a mentőknek mindössze 3-5 percük van arra, hogy megmentsenek egy homoklyukba szorult embert, mielőtt megfulladna.

A szakemberek, például a tűzoltók fa- vagy fémrudakat helyeznek be a lyukba, amikor próbálnak kimenteni valakit a homokomlásból. Így le tudnak nyúlni a gödör aljára, miközben szerszámokkal eltávolítják a homokot anélkül, hogy bármilyen súlyt helyeznének a lyuk szélére. A szakértők azt javasolják, hogy soha ne ássunk mélyebb lyukat, mint a csoport legkisebb emberének térdmagassága – tehát a maximális mélység 2 láb (0,6 méter) legyen.

Tanácsok vészhelyzet esetén

Ha valakit ki akarunk menteni egy beomló homoklyukból, összpontosítsunk szájának szabaddá tételére és a homok eltávolítására a mellkasáról. Ha szabaddá válik a szája, akkor el lehet kezdeni a mentőlégzést, míg a többi mentő folytatja a mellkas kiásását. (A mentőlégzés az elsősegélynyújtás egyik fajtája, amelyet azoknak adnak, akiknek leállt a légzése. Levegőt kell fújni az ember szájába, hogy létfontosságú oxigénnel lássuk el).

Ha túl sok ember zsúfolódik össze egy beomlott homoklyuknál, több kárt okozhat, mint hasznot. Csupán két-három mentőnek szabad az áldozat közvetlen környezetében dolgoznia, míg másoknak a homok eltüntetésével kell foglalkoznia az ásatási területtől távolabb, ezzel segítve a gödörnél tartózkodók számára a homok eltávolítását. Vészhelyzetben a külső peremen tartózkodó embereknek a homokot bármivel meg kell próbálniuk eltakarítani a központi területről, ami rendelkezésre áll. Vödrökkel, lapátokkal, strandszékekkel vagy akár szörfdeszkával.

10 év alatt 52 eset

Az Egyesült Államokban 1997 és 2007 között a beomló homokgödrök 31 halálos áldozatot követeltek, többségükben gyerekeket. Ugyanezen időszakban 21 másik homokbeomlás is történt. Ők túlélték, bár sokuknál újraélesztésre volt szükség.

A homoklyuk-omlás áldozatainak életkora 3-21 év közé esik. A gödrök általában 2-15 láb (0,6-4,6 méter) átmérőjűek és 2-12 láb (0,6-3,7 méter) mélyek voltak. A véletlen baleseteket oka a gödrök ásása, alagutak építése, a gödörbe való ugrálgatás és a lyukba zuhanás okozta.

A beomlások mindig hirtelen történnek, és olyan helyzetekben, amelyek legtöbbször nem tűnnek veszélyesnek. Tehát a következő tengerparti utazásunk során ügyeljünk arra, hogy ne ássanak mély gödröket sem a gyerekeink, sem mi. Ha esetleg ilyet látunk, temessük be, ugyanis még egy sekélyebb gödör is okozhat balesetet, ha belebotlik valaki.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Turizmus Közel egymilliárdról is lemondana Terézváros, csak ne legyenek Airbnb-k?
Kenessei András | 2024. szeptember 5. 05:42
Idén szeptember 2-án nemcsak az iskolaév indult, hanem Budapest VI. kerületének (Terézváros) önkormányzata szervezésében egy ügydöntő népszavazás is. Az iskolaév tíz hónapig tart, a népszavazás ellenben két hétig.  Utána: eredményhirdetés. A népszavazás témája az Airbnb. Formája pedig a mai kornak megfelelően fizikai és online. 
Turizmus Előveszik a rulettkereket: gyökeresen megváltozhat a thaiföldi nyaralás
Buksza blog | 2024. szeptember 3. 10:11
Thaiföld a világ egyik idegenforgalmi központja, ám gondot okoz az ország gazdaságának, hogy szemben a világ turizmusának nagy részével, az ottani vendéglátás nem tért teljesen magához a koronavírus-járvány után.
Turizmus Nehéz helyzetben az izraeli turizmusban dolgozók
Vágó Ágnes | 2024. szeptember 1. 14:46
Utánajártunk, milyen helyzetben vannak ma a turisztikai szegmens résztvevői Izraelben, a közel egy éve történt terrortámadás óta. Pályaelhagyók, alternatív megoldásokat választók, személyes történetek.
Turizmus Melege van? Utazzon az Antarktiszra!
Elek Lenke | 2024. augusztus 31. 15:01
Aki már ötször járt Balin vagy Arubán, és unja a 40 fokot, annak kifejezetten ideális úti cél az Antarktisz. De nemcsak ennek a körnek: kalandvágyók, kutatók, sőt, jegyespárok vágnak neki Grönland után a déli fehér kontinensnek, hogy tanúi legyenek a jég olvadásának és a pingvinfiókák kikelésének.
Turizmus Kevesebb magyar nyaralt itthon - Szeged a nagy nyertes, Pannonhalma a nagy vesztes
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 29. 08:32
A nyár közepét jelentő júliusban a külföldi turisták száma nőtt csak tavalyhoz képest, a belföldieké és az általuk eltöltött vendégéjszakáké csökkent.
Turizmus Hadat üzentek az illegális apartmanoknak, kemény lépés egy kedvelt turistaparadicsomban
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 26. 17:12
Ha illegálisan, rövid távra adják ki a lakást, könnyen közműszolgáltatás nélkül maradhatnak Sevillában.
Turizmus Reptér-kvíz: kitalálja, minek a rövidítése az ORD vagy az MSY?
Elek Lenke | 2024. augusztus 25. 14:10
A világ legnemzetközibb iparága a légiközlekedés, azonos kódok, szakszavak és nyelv jellemzik, amelyek biztonsági okokból nagyon fontosak.
Turizmus Brüsszel döntött: fizetniük kell az EU-ba utazó briteknek
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 20. 16:23
7 eurós vízummentességi díjat, a jövő nyártól.
Turizmus Van egy új, biztos módszer, amivel bejuthatunk a hírességek ágyába
Elek Lenke | 2024. augusztus 19. 14:34
Vannak, akik megpróbálják annyira elrejteni magánéletüket a nyilvánosság elől, amennyire csak lehetséges - és vannak, akik bárkinek kiadják a házukat.
Turizmus Svéd beutazók - kihasználatlan turisztikai pac?
Elek Lenke | 2024. augusztus 18. 18:31
Magyarország nem tartozik a legnépszerűbb turisztikai úti célok közé Svédországban. Nehéz a domináns spanyol és görög nyaralóhelyek népszerűségével vetekedni, de legalább meleg van nálunk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG