2p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

A grúziai parlamentben többséggel rendelkező Grúz Álom – Demokratikus Grúzia kormánypárt képviselői – a tiltakozó ellenzék távolmaradása mellett – megszavazták kedden az elnökválasztás kiírását december 14-ére.

Az ország Nyugat-barát ellenzéke Szalome Zurabisvili államfővel az élen nem ismeri el az október 26-i parlamenti választások hivatalos eredményét, és már a parlament hétfői alakuló ülését is bojkottálta.

Zurabisvili utódját a korábbitól eltérően már nem közvetlenül választják meg, hanem ez egy 300 fős választói gyűlés feladata lesz. Utóbbi testület a grúz parlament 150 tagjából, valamint önkormányzati és regionális szervek képviselőiből áll össze. A Grúz Álom – Demokratikus Grúzia kezdeményezte választási, illetve alkotmányos reformot, amely erről rendelkezett, még 2017-ben fogadták el.

 Az októberi grúziai választások eredménye miatt tüntetnek a parlament épületénél Tbilisziben 2024. november 17-én
Az októberi grúziai választások eredménye miatt tüntetnek a parlament épületénél Tbilisziben 2024. november 17-én
Fotó: MTI/AP/Zurab Cercvadze

Az új államfőt az elképzelések szerint december 29-én iktatják be, hivatali ideje öt év lesz. Az alkotmányos reform az elnök jogait is korlátozza, például a jövőben nem tárgyalhat más országokkal, és nem jogosult kihirdetni hadiállapotot.

Az ellenzék hetek óta tüntet az október 26-i parlamenti választások hivatalos eredményei miatt. A választási bizottság végleges adatai szerint a kormányzó Grúz Álom – Demokratikus Grúzia kormánypárt a szavazatok 53,93 százalékát szerezte meg, és a 150 képviselői helyből 89-et nyert el.

(MTI)

Címkék: Nemzetközi Grúzia

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Izrael pénzügyminisztere Dél-Libanon annektálására szólított fel
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 19:59
Izraelnek ki kellene terjesztenie libanoni határát az arab ország déli részén húzódó Litani folyóig – jelentette ki hétfőn Izrael pénzügyminisztere, miközben az izraeli csapatok hidakat bombáztak és házakat romboltak le a szomszédos országban a fokozódó katonai támadások során.
Nemzetközi Izrael újabb csapásokat mért Teheránra Donald Trump bejelentése után
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 19:20
Az izraeli hadsereg közölte, hogy az izraeli kormány irányelveivel összhangban folytatja a műveleteket, amíg másképp nem rendelkeznek.
Nemzetközi A magyar kormánynak felelnie kell Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 17:00
Az Európai Bizottság tisztázást vár, azzal kapcsolatban, hogy mi szivároghatott ki a bizalmas információkból Moszkvába.
Nemzetközi Besült a Moszad terve, nem lázadt fel Irán a rendszer ellen
Wéber Balázs | 2026. március 23. 16:04
Az izraeli titkosszolgálat mindeddig nem tudott érdemi lázadást szítani Iránban a háború idején, és a kurd milíciák iráni inváziója is elmaradt – az iráni rezsim továbbra is a helyén van. Mindeközben a háború eszkalálódása a történelem legsúlyosabb globális energiaválságával fenyeget – most, úgy tűnik, mindenki visszalépett egyet a szakadék széléről. 
Nemzetközi Az irániak tagadják, hogy tárgyalnának az amerikaiakkal
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 15:00
Az iráni Fars hírügynökség egy forrásra hivatkozva azt állítja, hogy nincs közvetlen, vagy közvetett kommunikáció az Egyesült Államokkal, annak ellenére, hogy Donald Trump amerikai elnök nemrégiben kijelentette, hogy „produktív” tárgyalásokat folytat Teheránnal.
Nemzetközi Elrántja a kormányt Trump: napokon belül békét köthet Iránnal – az olajár zuhan, a forint szárnyal
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 12:51
Meghosszabbította az Iránnak szabott határidőt az amerikai elnök.
Nemzetközi Gyász: meghalt a korábbi francia miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 11:28
Lionel Jospin 88 éves volt.
Nemzetközi Mindkét pilóta meghalt a New York-i reptéren, rengeteg a sérült
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 10:48
Az Air Canada gépe ütközött egy tűzoltóautóval vasárnap éjjel.
Nemzetközi Kizárják a magyar kormányt az uniós tárgyalásokról, hogy ne tájékoztathassák az oroszokat, írja a Politico
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 09:48
Nem újdonság uniós körökben, hogy a magyar kormány megosztja az információkat Moszkvával?
Nemzetközi Elmaradt a jobboldali áttörés Franciaországban
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 08:06
Egy nagyvárost sem tudtak bevenni Marine Le Penék, de így is erősítették pozícióikat?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG