3p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Légicsapások, gyerekek kioltott élete, olajdiplomácia a Közel-Keleten.

  • A Perzsa-öböl menti államok arra kérik Washingtont, hogy akadályozza meg Izraelt abban, hogy megtámadja Irán olajlétesítményeit, mert attól tartanak, hogy ha a konfliktus eszkalálódik, Teherán szövetségesei az ő olajlétesítményeikre is csapást mérhetnek – írta meg a Reuters három forrásra hivatkozva.. Az Öböl-menti államok – köztük Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek és Katar – nem engedik meg Izraelnek, hogy légeteriket használja Irán elleni támadásaihoz, hogy elkerüljék a konfliktusba való belesodródást. Izrael a múlt heti iráni rakétatámadásra megtorlást ígért, miközben Teherán figyelmeztetett, hogy bármilyen válaszcsapás súlyos pusztítást hozhat. A Reuters szerint Öböl-menti országok lépései annak a diplomáciai törekvésnek a részei, amelyben Irán megpróbálja befolyásolni szunnita szomszédait, hogy hassanak Washingtonra a konfliktus eszkalációjának elkerülése érdekében. Egy magas rangú iráni tisztviselő figyelmeztette Szaúd-Arábiát, hogy nem tudják garantálni olajlétesítményeik biztonságát, ha támogatást nyújtanak Izraelnek. Az iráni külügyminiszter szaúdi látogatása, valamint a szaúdi-amerikai védelmi tárgyalások mind a válság kezelésére irányuló erőfeszítések részei.
  • Csütörtökön izraeli légicsapás mért egy gázai iskolát, ahol menekültek tartózkodtak, a támadás legalább 28 ember, köztük nők és gyermekek életét követelte. A támadás Deir Al-Balah városában történt, ahol egy millió ember keresett menedéket a harcok elől. Az izraeli hadsereg közleménye szerint „precíz csapást mértek terroristákra”, akik egy parancsnoki központot működtettek az iskolában. 
  • Egy izraeli légicsapás két embert ölt meg Bejrút központjában, a támadás legalább egy magas rangú Hezbollah-vezetőt célzott biztonsági források szerint. Az érintett városrész korábban nem volt izraeli támadások célpontja, és távol esik Bejrút déli elővárosától, ahol a Hezbollah központja található. Az izraeli hadsereg egyelőre nem kommentálta az eseményeket.
  • Franciaország magyarázatot vár Izraeltől, miután csütörtökön ENSZ békefenntartó csapatokat értek célzott támadások Libanonban. „Franciaország mély aggodalmát fejezi ki az ENSZ libanoni ideiglenes erőit (UNIFIL) ért izraeli lövések miatt, és elítéli az UNIFIL biztonságát érintő bármilyen támadást” – áll a külügyminisztérium közleményében, hozzátéve, hogy a misszióban részt vevő 700 francia katona közül senki sem sérült meg.
  • Az ENSZ vizsgálata szerint Izrael a gázai háború során szándékos lépéseket tett Gáza egészségügyi rendszerének megsemmisítésére, ez pedig háborús bűncselekménynek tekinthető. Navi Pillay, az ENSZ korábbi emberi jogi főbiztosa közleményében Izraelt „kíméletlen és szándékos támadásokkal” vádolta az orvosi személyzet és egészségügyi létesítményekkel szemben a gázai háború során, amelyet a Hamász terroristáinak 2023. október 7-i, Dél-Izraelt ért halálos határátlépő támadása váltott ki.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Az amerikai béketerv valószínűleg orosz dokumentumból merített
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 08:02
A múlt héten nyilvánosságra került, az Egyesült Államok által támogatott 28 pontos ukrajnai béketerv egy olyan, Oroszország által készített dokumentumból is táplálkozott, amelyet októberben adtak át a Trump-adminisztrációnak – állítják az ügyet ismerő források.
Nemzetközi Donald Trump: nincs szigorú határidő Ukrajna és Oroszország számára a békemegállapodásra
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 06:59
Az amerikai elnök kedden visszakozott attól a csütörtöki határidőtől, amelyet korábban Ukrajna számára szabott egy, az Egyesült Államok által támogatott béketerv elfogadására, és félvállról vette azt a sajtójelentést, miszerint az amerikai tárgyaló, Steve Witkoff tanácsokkal látta volna el az oroszokat, hogyan közelítsék meg az elnököt a témában.
Nemzetközi Nagyot lépett a grúz parlament a választások korlátozására
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 06:41
A grúz parlament elfogadta a választási törvény új változatát, amely szerint a jövőben – az önkormányzati választásokhoz hasonlóan – a parlamenti választásokon sem nyitnak szavazóhelyiségeket a külföldön élő grúzok számára.
Nemzetközi Titkos gesztus Putyinnak: Kína követi az orosz példát
Bózsó Péter | 2025. november 26. 05:44
Kína fokozza erőfeszítéseit az USA által szankcionált orosz gáz importjára, és megkezdte saját „árnyékflottájának” kiépítését, amely megkerülné a Kreml egyik vezető iparágára vonatkozó szankciókat.
Nemzetközi Zelenszkij: Készen állok találkozni Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 19:59
Az ukrán elnök kedden beszélt arról, hogy ha egy ország háta mögött hoznak döntést annak sorsáról, akkor az nem fog működni. A Fehér Ház részéről még nem erősítették meg a Trump-Zelenszkij találkozó hírét, de úgy tűnik, az ukrán vezetés már csak egy időpontra vár.
Nemzetközi Zelenszkij Washingtonban, Orbán Viktor Moszkvában? Felcsillant a remény az ukrajnai fegyverszünetre
Wéber Balázs | 2025. november 25. 18:56
Egy héten belül gyakorlatilag két béketerv is napvilágot látott az ukrajnai háború lezárására, és jelenleg is gőzerővel folynak a tárgyalások egy mindkét fél számára elfogadható kompromisszum elérésén. Miközben az ukrán elnök Washingtonban tárgyalna a terv véglegesítéséről, Orbán Viktor pénteken Putyinnal egyeztethet Moszkvában. Nagyító alatt ezúttal az ukrajnai kiegyezés lehetősége.
Nemzetközi Pénteken Putyinhoz repül Orbán Viktor? A kormány nem cáfol
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 15:59
Megbízható forrásból jött az értesülés, cáfolat helyett csak szűkszavú választ jött a magyar kormánytól.
Nemzetközi A CNN úgy tudja, Ukrajna elfogadhatta a módosított béketervet
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 15:24
Már csak kisebb részletek egyeztetése van hátra, Ukrajna elfogadta a Genfben módosított amerikai béketervet – erről beszélt egy amerikai tisztviselő a CNN-nek. Zelenszkij szerint sok munka van még hátra.
Nemzetközi Lecsapott Ukrajna az orosz határnál, ez volt az egyik legsúlyosabb támadás
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 11:36
Miközben Oroszország légicsapásokat mért Kijevre, Ukrajna a határmenti orosz régiókban hajtott végre légitámadásokat az éjjel.  
Nemzetközi Alakul a béketerv, de még korai az újabb Trump-Zelenszkij találkozó
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 09:46
Érzékelni az optimizmust a Fehér Házban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG