2p

Német politikus figyelmeztet, de a Mercedes és BMW már döntött. 

A Mercedes több mint egymilliárd eurós beruházással bővíti kecskeméti gyárát 2026-ig – idézi fel a német Exxpress. Új szerelőcsarnokok, digitalizáció és rugalmas gyártósorok – mindaz, ami Németországban túl drága, túl bonyolult vagy túl kockázatos lenne, most Magyarországon valósul meg.

A BMW is új üzemet nyit Debrecenben, ahol a jövőben az új, teljesen elektromos iX3 modell készül majd – szén-dioxid-semlegesen, hosszú távú tervezéssel. Az Audi több mint harminc éve gyárt Győrben, ahol 2023-ban 180 ezer járművet és több mint másfél millió hajtásláncot állított elő.

A beruházási hullámot Anton Hofreiter, a Zöldek politikusa és a német Bundestag Európa-ügyi Bizottságának elnöke bírálta. A német Auto Motor und Sport magazinnak úgy fogalmazott: „A német nagyvállalatok naivan bánnak az autokráciákkal.” Hozzátette: „Magyarország eközben különadókkal és rögzített alacsony árakkal nyomja el a német középvállalkozásokat, és ezzel azt kockáztatja, hogy kiszorítja a külföldi cégeket.”

Hofreiter szerint „Magyarország hídfőállás a műszaki tudás kiáramoltatásához”, és ebben Kína is szerepet játszik.

Az Exxpress szerint az autógyártó vállalatokat ezek az aggályok nem befolyásolják: Magyarország uniós tagállam, gazdaságilag stabil, és szoros kapcsolatban áll Németországgal.

A német gyártási környezetet az újság magas energiaárakkal, szigorú szabályozásokkal és a belső égésű motorok jövőjének bizonytalanságával jellemzi. A Mercedes a következő három évben 100 ezerrel kevesebb járművet tervez Németországban gyártani. A lap megjegyzi, hogy a német vállalatok olyan országokat keresnek, ahol adott a tervezhetőség, az infrastruktúra, a kedvező bérszínvonal és a politikai stabilitás. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi A német hadsereg vezetője elmondta, mikor támadhatja meg Oroszország a NATO-t
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 13:43
Páros interjút adott a német és a brit hadsereg vezetője a Süddeutsche Zeitungnak: Carsten Breuer szerint legfejlebb három éve maradt a NATO-nak a felkészülésre.
Nemzetközi Minden eddiginél durvábban támadtak az oroszok
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 12:45
3 napos tűzszünet után rekordmértékű orosz légitámadást kaptak a nyakukba az ukránok.
Nemzetközi Leírhatatlan az öröm a fogságból visszatérő ukrán katonák arcán
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 12:38
Oroszország és Ukrajna 205-205 hadifoglyot adott át egymásnak – közölte az orosz védelmi minisztérium. Fehéroroszországban vizsgálják  ki az oroszokat.
Nemzetközi Volt kubai elnök ellen készül vádemelésre Amerika
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 09:36
Az Egyesült Államok lépéseket tesz a 94 éves Raúl Castro volt kubai elnök bíróság elé állítása érdekében – jelentette helyi idő szerint csütörtökön a CBS amerikai hírcsatorna kormányzati tisztségviselőkre hivatkozva.
Nemzetközi Trump „fantasztikus megállapodásokat” kötött Kínával, de részleteket nem közölt
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 08:48
Az Egyesült Államok és Kína „fantasztikus kereskedelmi megállapodásokat” kötött a pekingi amerikai-kínai csúcstalálkozón – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök, a Hszi Csin-ping kínai államfővel folytatott tárgyalásai második, egyben utolsó napján. Nem szűkölködött a jelzőkkel az amerikai vezető, de egyelőre nincsenek részletek arról, hogy akár vámok, akár ritkaföldfémek ügyében sikerült-e előrelépniük.
Nemzetközi Trump nem kérte, de a kínai államfő felajánlotta segítségét az iráni konfliktus rendezéséhez
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 06:15
Már az első tárgyaláson szóba került a kínai és az amerikai elnök között a Hormuzi-szoros válsága. Donald Trump úgy nyilatkozott, hogy Hszi Csin-ping felajánlotta segítségét az iráni konfliktus rendezéséhez.
Nemzetközi Itt az oroszok válasza Orbán Anitának: ezért támadtak Kárpátaljára
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 19:59
Az ukrán akciókra adott válaszcsapásnak nevezte a budapesti orosz nagykövetség csütörtökön a Kárpátalja ellen indított előző napi orosz támadásokat.
Nemzetközi Moszkva egyre durvábban fenyeget: megerősítik a finn és a litván légvédelmet
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 19:45
Gitanas Nauseda litván és Alexander Stubb finn elnök csütörtökön a légvédelem megerősítését szorgalmazta a NATO keleti szárnyán a legutóbbi drónincidensek nyomán.  
Nemzetközi Micsoda fordulat: Varsóban bejegyezték az első azonos nemű házasságot
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 19:34
Rafal Trzaskowski, Varsó polgármestere csütörtökön bejelentette, hogy a lengyel főváros hivatala bejegyezte az első azonos nemű házasságot az anyakönyvébe, eleget téve a nemzetközi bírósági ítéleteknek.
Nemzetközi Harminc hajót engedtek át tegnap óta a Hormuzi-szoroson
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 18:32
Szerda este óta mintegy 30 hajó kelt át a Hormuzi-szoroson – közölte csütörtökön az iráni Forradalmi Gárda haditengerészetének egyik parancsnoka, akit a Fársz hírügynökség idézett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG