3p

Az izraeli haditengerészet és a 8200-as elit hírszerző egység tartalékosai csatlakoztak pénteken a légierő katonáinak a túszok hazahozatalát és a gázai övezeti háború lezárását követelő csütörtöki leveléhez. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök elítélte a megnyilvánulást.

Tartalékos katonák az izraeli 8200-as elit egységből támogatták a pilótáknak a kormányhoz intézett csütörtöki nyílt levelét, amelyben a Gázai övezetben zajló háború befejezésére és a túszok szabadon bocsátására szólítottak fel. Pénteken közzétettek egy hasonló szellemiségű levelet, melyet több százan írtak alá, adta hírül az MTI.

„Támogatjuk és azonosulunk azzal az aggasztó és súlyos megállapítással, miszerint a háború jelenleg elsősorban politikai és személyes érdekeket szolgál, nem pedig biztonságiakat. A háború folytatása nem visz előre egyetlen meghirdetett célja felé sem, és az elraboltak, katonák és ártatlan civilek halálához fog vezetni,” áll a levélben.

„Aggodalommal figyeljük a tartalékos szolgálatot teljesítők kimerülését és a tartalékos behívásokra való meg nem jelenés egyre növekvő arányát, és nyugtalanítanak ennek jövőbeli következményei. Nem tudjuk elfogadni, hogy a politikai vezetés természetesnek veszi a háború folytatását, anélkül hogy a közvélemény számára bármiféle stratégiát vázolna fel a háborús célok elérésére,” olvasható a levélben.

Netanjahut, akit már izraeli katonák is bírálnak, múlt héten fogadta Orbán Viktor miniszterelnök
Netanjahut, akit már izraeli katonák is bírálnak, múlt héten fogadta Orbán Viktor miniszterelnök
Fotó: Orbán Viktor Facebook oldala

„Látjuk, hogy a Hamász továbbra is uralja a Gázai övezetet, és új harcosokat toboroz, miközben a kormány nem mutat be meggyőző tervet a szervezet megbuktatására. Látjuk, hogy a túszok a Hamász alagútjaiban sínylődnek másfél év intenzív katonai nyomásgyakorlás után, amely hatalmas megterhelést jelentett a tartalékosok családjai számára, de nem sikerült teljes mértékben elérni a kiszabadításukat” – írják.

„A kormány nem vállalt felelősséget a katasztrófáért, és nem ismeri el, hogy nincs a kezében sem terv, sem megoldás a válságra – különösen nem katonai eszközökkel, amint az az elmúlt másfél évben bebizonyosodott” – tették hozzá. 

„Állítsák le a harcokat, és hozzák haza a túszokat – most! Minden múló nap veszélyezteti az életüket, minden újabb pillanatnyi habozás szégyen” – zárták soraikat.

Benjámin Netanjahu miniszterelnök élesen bírálta a levél aláírót, „maroknyi nyugdíjasnak, kártékony gaznak” nevezte őket.

Üzenetét az X-en, a hivatalos miniszterelnöki fiókban is közzétette.

„Ezeket a leveleket nem a hős katonáink nevében írták. Ezeket egy kis csoportnyi dudva, gyomnövények írták, akiket külföldről finanszírozott szervezetek irányítanak, amelyeknek egyetlen célja, hogy megbuktassák a jobboldali kormányt” – írta Benjámin Netanjahu.

„Ez nem tömeghullám. Ez nem mozgalom. Ez egy kis, hangos, anarchista, valóságtól elszakadt nyugdíjas csoport – akiknek nagy része évek óta nem szolgál már. Ezek a gyomok megpróbálják gyengíteni Izrael államot és a hadsereget, és arra bátorítják ellenségeinket, hogy ártsanak nekünk” – tette hozzá az izraeli miniszterelnök.

A Nemzetközi Büntetőbíróság által a gázai háborúval összefüggésben körözött izraeli kormányfő múlt héten Magyarországon járt Orbán Viktor miniszterelnök meghívására.   

A vitatott, nagy nemzetközi visszhangot kiváltott vizitről jegyzetünket itt olvashatják. A magyar-izraeli gazdasági kapcsolatokról itt, az ICC-ről itt írtunk. Laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor helyszíni tudósítását Orbán Viktor és Benjámin Netanjahu közös sajtótájékoztatójáról pedig itt érhetik el.               

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Emelik a tétet Brüsszelben: a nukleáris opciót is bevethetik Magyarországgal szemben?
Wéber Balázs | 2025. május 27. 18:31
Ahogy újabb vörös vonalakat lép át a magyar kormány, úgy hozhat egyre keményebb szankciókat az EU Magyarországgal szemben. A kötelezettségszegési eljárások és további uniós pénzek befagyasztása mellett már a „nukleáris opciót”, azaz a szavazati jog felfüggesztését is egyre több tagállam fontolgatja. Nagyító alatt ezúttal egy egyre mélyülő szakadék.      
Nemzetközi Hónapok óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 27. 18:11
 A Conference Board gazdaságkutató intézet Egyesült Államokra vonatkozó fogyasztói hangulatindexe az elemzők által vártnál jelentősebben javult májusban, öt hónap folyamatos romlás után. 
Nemzetközi Hatalmas robbanás volt egy kínai üzemben
Privátbankár.hu | 2025. május 27. 16:19
Legalább öten meghaltak, többen megsérültek és további eltűnt emberek után kutatnak, miután nagy erejű robbanás rázta meg a kelet-kínai Santung tartomány egyik vegyi üzemét.
Nemzetközi Teljesen elöntheti a víz Székelyföld turistamágnesét
Privátbankár.hu | 2025. május 27. 16:06
Ismét ömlik a víz a parajdi sóbányába, miután az esőzések nyomán megduzzadt a Korond-patak és megsérült a medrét védő geofólia, így a betörő víz pár órán belül teljesen elöntheti a regionális turizmus motorjának számító székelyföldi létesítményt – közölte kedden Bíró Barna Botond Hargita megyei tanácselnök.
Nemzetközi Négy települést elfoglaltak az oroszok
Privátbankár.hu | 2025. május 27. 15:39
Négy falut elfoglaltak az orosz erők az északkelet-ukrajnai Szumi megyében – közölte a helyi kormányzó. 
Nemzetközi Német kancellár: „Nem fogjuk tudni elkerülni a konfliktust Magyarországgal”
Privátbankár.hu | 2025. május 27. 15:02
Németországnak vezetnie kell Európát – ha kell, akár konfliktusok árán is, véli Friedrich Merz.
Nemzetközi Meglepő helyről aggódnak Orbán Viktor hatalmáért
Privátbankár.hu | 2025. május 27. 14:41
Az AUR elnöke a vasárnapi lengyel elnökválasztás második fordulójának tétjéről beszélt.
Nemzetközi Brüsszelben nagyon komolyan aggódnak azért, ami Magyarországon folyik
Privátbankár.hu | 2025. május 27. 13:16
Az Európai Bizottságnak továbbra is nagyon komoly aggodalmai vannak a magyarországi jogállamisági helyzettel kapcsolatban – jelentette ki Michael McGrath demokráciáért, igazságügyért és a jogállamiságért felelős uniós biztos
Nemzetközi A nap képe: Szijjártó Péter drámai megvilágításban távozott
Privátbankár.hu | 2025. május 27. 12:21
A külgazdasági és külügyminiszter korán kelt.
Nemzetközi Keményen odaszólt a magyar kormánynak a svéd miniszter Brüsszelben
Wéber Balázs | 2025. május 27. 11:11
Szerinte el kell gondolkodni azon, hogy újabb szakaszba léptessék a Magyarország elleni, 7. cikk szerint eljárást. Brüsszelben kedden ismét meghallgatják a magyar kormányt. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG