2p

Londonba látogat Antony Blinken amerikai külügyminiszter.

Londonba látogat kedden Antony Blinken amerikai külügyminiszter. A brit külügyi tárca tájékoztatása szerint Blinken és David Lammy brit külügyminiszter új kétoldalú stratégiai párbeszéd elindítását kezdeményezi. Néhány napon belül ez a második magas szintű diplomáciai esemény az Egyesült Államok és Nagy-Britannia részvételével.

A Financial Times című londoni üzleti napilap által szervezett hétvégi nemzetközi politikai fórumon Sir Richard Moore, a brit hírszerzési titkosszolgálat - Secret Intelligence Service (SIS), közkeletű nevén az MI6 - főnöke és William Burns, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója a két szervezet történetében először közösen jelent meg a nyilvánosság előtt.

A rendezvényen a két hírszerzési vezető hangsúlyozta: a hidegháború óta nem tapasztalt fenyegetések érik az eddigi kiegyensúlyozott nemzetközi világrendet, amely viszonylagos békét, stabilitást, növekvő életszínvonalat teremtett az elmúlt évtizedekben.

Antony Blinken új kétoldalú stratégiai párbeszéd elindításáról tárgyal
Antony Blinken új kétoldalú stratégiai párbeszéd elindításáról tárgyal
Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement

Burns és Moore egyetértett abban, hogy hiba lenne, ha a nyugat félvállról venné az ukrajnai háború nukleáris eszkalációjáról szóló orosz fenyegetőzéseket, a CIA vezetője ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy a nyugati szövetségeseknek "nem kell feleslegesen megfélemlítve érezniük magukat", amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök "időről időre kardcsörtetésbe kezd".

A rendezvényen elhangzott az is, hogy az MI6 és a CIA számára Kína felemelkedése jelenti a XXI. század elsődleges hírszerzési és geopolitikai kihívását, és a két szolgálatot ennek megfelelően át is kellett szervezni.

Burns elmondta: a CIA az elmúlt három évben háromszorosára emelte a Kínával kapcsolatos tevékenységére fordított kiadásait, és immár ezek a ráfordítások teszik ki az amerikai hírszerző szolgálat költségvetésének 20 százalékát.

A londoni külügyi tárca tájékoztatása szerint a brit és az amerikai külügyminiszter keddi megbeszélésén elindítandó új típusú stratégiai párbeszéd fő napirendi pontjai között védelmi és biztonsági kérdések, Európa, Ukrajna a Közel-Kelet és a csendes-óceáni térség biztonsága, valamint a fenntartható világgazdaság növekedés szerepel majd.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Moszkva 24 civil megölésével vádolja Ukrajnát
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 15:00
Egy hotel és egy kávézó ellen indított csapást Ukrajna.
Nemzetközi Zelenszkij: 90 százalékban kész a béke, a többi határozza meg Európa sorsát
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 14:15
Újévi beszédet intézett az elnök az ukrán néphez.
Nemzetközi Mától hivatalos: Bulgáriában is már euróval lehet fizetni
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 13:24
Bulgária a mai nappal hivatalosan is csatlakozott az eurózónához.
Nemzetközi Visszájára sülhetett el az orosz cselszövés, már Trump is kételkedik
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 11:50
A CIA igazgatója cáfolhatta azt a hírt, hogy az ukránok merényletet kíséreltek meg Vlagyimir Putyin orosz elnökkel szemben.
Nemzetközi Kína és Tajvan egyesítéséről beszélt Hszi Csin-ping újévkor
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 17:04
Néhány nappal Kína tengeri hadgyakorlata után Tajvan és Kína újraegyesítésének gondolatával köszöntötte a 2026-os évet Hszi Csin-ping. 
Nemzetközi Hogyan ünneplik az újévet a szomszédban?
Elek Lenke | 2025. december 31. 11:01
Johann Strauss, Denevér, az újévi koncert a Bécsi Filharmonikusokkal, a Kék Duna keringő – és a szilveszteri, ilyenkor fényárban úszó bécsi belváros. A szomszédban megint kitaláltak egy ügyes turisztikai programsort, amely nem igényel szinte semmilyen beruházást, de százezreket vonz.
Nemzetközi Litvánia arra készül, hogy akár hidakat is fel kell robbantaniuk
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 10:23
Fontos a felkészültség, mert ezzel növelhető az elrettentő erő: erről beszélt a litván hadsereg szóvivője az LRT-nek. A hidakat is felszerelik olyan eszközökkel, amikbe szükség esetén robbanóanyagot lehet telepíteni.
Nemzetközi Áramszünet Moszkva környékén: százezrek maradhattak világítás nélkül
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 09:37
Akár több százezer ember is érinthet az áramkimaradás Moszkva régióban, eközben ukrán drónok érték el az orosz fővárost.
Nemzetközi Mégis jönnek az uniós pénzek, német csodafegyvert kap Ukrajna? Olvasóink kedvenc külpolitikai cikkei
Wéber Balázs | 2025. december 30. 17:56
Ukrajnai háború, uniós pénzek, Weidel- és Netanjahu-vizit Budapesten – ezek a külpolitikai témák érdekelték legjobban olvasóinkat az idei évben Nagyító rovatunk toplistája alapján.
Nemzetközi Szaúd-Arábia lecsapott, az Egyesült Arab Emírségek meghátrált – mi történik Jemenben?
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 17:06
Összefeszült a Perzsa-öböl két nagyhatalma, az Egyesült Arab Emírségek pislogott először.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG