2p

Pikáns: Ciprus fontolgatja, hogy belépne a NATO-ba. A szigetországot viszont évtizedek óta török és görög részre osztja e két, ugyancsak NATO-tag konfliktusa.

Ciprus fontolgatja csatlakozását a NATO-hoz a Kathmerini című görög lap szerint – szemlézi a 24.hu. Október végén Nikosz Hrisztodulidesz ciprusi elnök és Joe Biden amerikai elnök találkozóján megvitatták azt a tervet, amely alapján fokozatosan közeledhetne a szigetország a világ legerősebb katonai szövetségéhez. Ciprus közeledését Washington már jóváhagyta, amit az új amerikai elnökhöz, Donald Trumphoz közeli szenátorok is támogattak.

Pikáns, hogy Ciprus két NATO-tagállam, Törökország és Görögország konfliktusának oka. Ciprus északi részére 1974-ben vonult be a török hadsereg, miután ciprusi görög puccsisták athéni támogatással az év július 15-én átvették a hatalmat Nicosiában, és egyesíteni akarták a szigetet Görögországgal. A ciprusi válság nyomán, július 24-én összeomlott a görögországi vezetés. A sziget északi részén 1983-ban jött létre a csak Ankara által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaság, megosztva a szigetet.

A jelenleg 32 tagállamból álló NATO legutóbb két északi országgal bővült: Svédország és Finnország az ukrajnai orosz agresszió miatt adta fel korábbi semleges státuszát.

Észak-Ciprus csaknem fél évszázaddal ezelőtti török katonai megszállása óta nagy a feszültség Görögország és Törökország között
Észak-Ciprus csaknem fél évszázaddal ezelőtti török katonai megszállása óta nagy a feszültség Görögország és Törökország között
Fotó: MTI / EPA / Katia Christodoulou

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Félelemben él a londoni zsidó közösség, egyre gyakoribbak a zsinagógákat érő támadások
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 16:08
A rendőrség szerint iszlamisták fiatal fiúkat vesznek rá gyújtogatásra pénzért, egy 17 éves gyanúsított el is ismert egy kísérletet. A tanárok inkább oda-vissza kísérik a gyerekeket az iskola és a buszmegállók között.
Nemzetközi Jól odapörkölt a lengyel miniszterelnök a hiányzó Orbán Viktornak az uniós csúcson
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 13:36
Évek óta most először nincs jelen egyetlen orosz sem a teremben – mondta Donald Tusk lengyel miniszterelnök Nicosiában, az Európai Tanács ülésén pénteken. 
Nemzetközi ENSZ: világszerte tovább növekszik az éhínség a háborúk és a segélyek megcsappanása miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 13:21
Idén is kritikus lesz az éhezés mértéke a világban dúló válságok, az aszály és a segélyek megcsappanó mértéke miatt, az élelmezési bizonytalanság pedig várhatóan nő a világ legkiszolgáltatottabb térségeiben – áll a globális élelmezési válságokról és súlyos éhínségekről szóló, pénteken közzétett éves jelentésben (Global Report on Food Crises).
Nemzetközi Izraeli légicsapás ölt meg egy híres libanoni újságírót
Wéber Balázs | 2026. április 24. 12:13
Amal el-Halíl az első támadást még túlélte, az azt követő légicsapás azonban már végzett vele.
Nemzetközi Most akkor legyőzték az iráni haditengerészetet, vagy nem?
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 10:46
Donald Trump „újra megsemmisítené” az iráni hajókat.
Nemzetközi Az EU továbbra is a szankciós fegyverben bízik
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 10:15
Jön a 21. szankciós csomag Oroszországgal szemben.
Nemzetközi Érkezhetnek az eurómilliárdok Brüsszeltől – csak a Magyar-kormánytól függ?
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:42
A Tisza Párt választási győzelme fundamentális fordulatot jelenthet az EU-s pénzek felszabadítása tekintetében, feltéve, hogy a kormányzat sikeresen teljesíti a jogállamisági feltételeket – írja elemzésében az Accorde Alapkezelő Zrt.
Nemzetközi Meddig bírják az izraeliek a libanoni feszültséget?
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 07:08
Az amerikai elnök bejelentette, hogy három héttel meghosszabbítják az Izrael és Libanon között hétfőn lejáró tűzszünetet.
Nemzetközi A cseh kormányfő szerint elfogadhatatlan az Európai Unió költségvetési terve
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 18:45
Csehország számára abszolút elfogadhatatlan az Európai Unió 2028-tól tervezett, következő hétéves költségvetési tervezete – jelentette ki Andrej Babis cseh miniszterelnök Prágában csütörtökön, mielőtt elindult az EU-tagországok kormányfőinek informális találkozójára Ciprusra.
Nemzetközi Megszólalt Putyin az oroszországi internetkimaradásokról
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 17:50
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön azt mondta, hogy az országban tapasztalható internetkimaradásokat biztonsági okokból vezetik be. Csak nagyon enyhe önkritikát gyakorolt ezzel kapcsolatban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG